Citat:
Ursprungligen postat av
Grantoppen2
En seriös diskussion behövs verkligen. Men Ebbas uttalande var inte speciellt genomtänkt. Hon borde istället sagt något i stil med ”varför ser vi så många skadade poliser efter detta? Varför har de inte försvarat sig bättre?” Typ så. Inte ”varför ser vi INTE fler skadade terrorister (eller vad hon nu kallade stenkastarna)?”. Det blir ju fel att ifrågasätta varför inte fler människor skadats då detta självklart inte är önskvärt för någon, förutom möjligtvis för henne då eftersom hon uttryckte sig som hon gjorde.
Fast nog var det önskvärt med skadade terrorister/upploppsmakare med tanke på att det enligt somliga poliser varit rena mordförsök.
En signal om att man kan bli skjuten och eventuellt avlida om man startar den här typen av våldsamma upplopp hade varit oerhört viktig. Nu tappade polisen våldsmonopolet vilket är livsfarligt inför framtiden.
Många verkar inte förstå hur allvarligt detta är.
Givetvis så hade polisen både rätt och möjlighet att skjuta skarpt vid många tillfällen men de är styrda och fullständigt vingklippta från politiskt håll. Både polisen och politikerna har misslyckats kapitalt med sitt uppdrag.
Att snacka bort det eller komma med relativiseringar och luddiga bortförklaringar är patetiskt.
Polisen borde skjutit skarpt och hade all rätt att göra det. Att hävda motsatsen innebär att man vill Sverige illa med tanke på konsekvenserna.
Fortsätter det såhär så är Sverige kört, men då är väl godhetsknarkarna nöjda.
Det sociala experimentet med massinvandring och mångkultur är så kört att det finns ingen som helst anledning att hålla tillbaka någon kritik utan det är bättre att alla talar klarspråk.
Dags att få med en majoritet av befolkningen på operation repatriering för det är den enda lösningen på problemet.
Sverige ska bevaras och vi har sett historiskt hur det kan gå, Sverige har inget magiskt skydd mot att falla.
Redan idag så uppfyller Sverige flera parametrar för att vara en failed state.