2022-04-28, 18:21
  #137641
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shimona
Amerikansk polsk invasion på gång?

Russian intel chief exposes US-Warsaw plans for Polish takeover of part of Ukraine
The United States and Poland are hammering out plans for Warsaw to establish control over its "historic territories" in Ukraine.

"According to information received by Russia’s Foreign Intelligence Service, Washington and Warsaw are working on plans to establish Poland’s tight military and political control over ‘its historic territories’ in Ukraine," the SVR’s press service quoted the agency’s director Sergey Naryshkin as saying.
https://tass.com/politics/1444887

Tass är en del av den officiella lögnen.
Citera
2022-04-28, 18:21
  #137642
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Har för mig att jag läste att de planerar ett upplägg där de skänker äldre pzh till Ukraina och ersätter dem med nya från den tyska föravarsindustrin. Så kanske inte att de ger bort alla sina artilleribandvagnar på en gång, men att de levereras i takt som de får nya som ersättning.

Det måste ta tid att tillverka dessa nya artilleribandvagnar. Som du säger sker nog överföringen i etapper men dessa behövs antagligen rätt omgående. Den tyska försvarsindustrin har nog inte samma kapacitet som den hade på rikskanslerns tid.
Citera
2022-04-28, 18:23
  #137643
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Helt fel som vanligt från rySSnaZZe supporters. Belarus stödjer bara putler så länge han kan sitta som diktator. Riskerar han att tappa den makten så kommer han att växla sida fort som fan. Makten framför allt. Övriga länder ger bara sitt muntliga stöd som är värt lika mycket som rySSnaZZarnas lögner.

Det är försent för Lukasjenko att byta sida. Hans öde hänger samman med president Putins.
Citera
2022-04-28, 18:24
  #137644
Medlem
tverskoys avatar
En Ukrainsk AN-26 militär transportflygplan blev nedskjuten nära Kiev

https://youtube.com/shorts/N9QClo9YqXg?feature=share
Citera
2022-04-28, 18:26
  #137645
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Om detta scenario kommer inträffa så fruktar jag att Putin kan få för sig att använda taktiska kärnvapen i Ukraina. Tror inte att hans personlighet kommer acceptera en sådan förlust. Den förhoppning som finns är att han då hinner röjas ur vägen innan han trycker på knappen.

Moskva blir aska ett par timmar senare vilket Putler fattar men kanske inte de ryska tv-ankarna.
Citera
2022-04-28, 18:28
  #137646
Medlem
BonerBatmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
https://www.reddit.com/r/RussiaUkraineWar2022/comments/udvqnp/brazil_is_ready_to_provide_ukraine_with_300000/

Brasilien levererar 300 000 gepard projektiler. Nu jävlar blir det skjuta av . Dags för rySSen att ge upp före dom blir måltavlor.
Det räcker för att skjuta i 143 sekunder, totalt. Behövs bra mycket mer men Schweiz vägrar tillåta skicka ammunitionen som de tillverkat åt Tyskland. Tyskland får således inte skicka sin ammunition då det måste godkännas av Schweiz. Fortfarande mycket som står i vägen för att tillföra vapen till Ukraina. Var något rykte att Tyskland skulle börja producera ammunitionen själva, får se hur det blir med det.
__________________
Senast redigerad av BonerBatman 2022-04-28 kl. 18:30.
Citera
2022-04-28, 18:29
  #137647
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Skänker de verkligen bort större delen av sitt tunga artilleri? Låter som en vågad satsning.

Enligt Olaf Scholz skall man satsa hårt på ett missilförsvar. Antar att all västerländsk försvarsindustri går dygnet runt nu och AI ingenjörer anlitas för att skapa nästa generation vapen.
Haubitsar har de nog:

https://www.bundeswehr.de/de/organisation/heer/organisation/faehigkeiten/artillerie-heer
Citera
2022-04-28, 18:30
  #137648
Medlem
Folk verkar tro på riktigt här att Ukraina kommer att vinna detta krig , det är så långt ifrån verkligheten man kan komma, även om det vore det bästa för oss alla.

Zelensky är en dåre som inte gick med på Rysslands krav i början på konflikten, alltså erkänna Krim som ryskt samt Donbas och Lugansk som självständiga länder. Då hade Ukraina fått behålla sin självständighet iaf.

Vad som kommer hända härnäst är att Putin på segerdagen 9 maj formellt kommer att förklara krig emot Ukraina och införa en massiv mobilisering, hela landet kommer gå in i ett krigstillstånd.
Alltså alla resurser i landet kommer att gå till ett enda mål. Detta kommer till slut krossa Ukraina helt och hållet, Ryssarna kommer ta hela svartahavskusten och allt öster om Dnepr kanske även hela landet.

Har man följt Rysk retorik sedan Putin kom till makten så finns en oskriven regel i toppen, och det är att Ukraina kommer aldrig gå med i NATO och för det kommer vi(Ryssland) betala vilket pris som helt, alltså ryssarna var redan från snart redo att gå hur långt som helst för att förhindra det.
Citera
2022-04-28, 18:31
  #137649
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Moskva blir aska ett par timmar senare vilket Putler fattar men kanske inte de ryska tv-ankarna.

Man ska ställa sig frågan om USA är beredda att besvara ett ryskt användande av taktiska kärnvapen i Ukraina. Visst kan USA lägga alla större ryska städer i radioaktiv aska, men det motsatta förhållandet gäller också. USA har poängterat att de inte kommer direkt stödja Ukraina i kriget. Är USA beredda att offra sina städer för Ukraina?
Citera
2022-04-28, 18:31
  #137650
Medlem
tverskoys avatar
Video på en hel ukrainsk pluton blir bombad till köttfärs

https://youtu.be/fuUMpbQz-1Q

Snart blir siffrorna för ukrainska förluster hundra tusen pers och då kollapsar Ukrainska armén

Det funkar inte att värva 60+ soldater och kvinnor för att stoppa den ryska armén
Citera
2022-04-28, 18:31
  #137651
Medlem
Ja även Brasilien levererar vapen. Det visar att trots alla världsproblem nu så är det Ryssland som är det största.

När så många goda krafter verkar mot Ryssland så måste ryssarna själva snart inse att kriget är förlorat. Nu arbetar även Ukrainska specialstyrkor på ockuperad mark och detta krig kommer att bli ett helvete för ockupationsmakten.
Citera
2022-04-28, 18:32
  #137652
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Moskva blir aska ett par timmar senare vilket Putler fattar men kanske inte de ryska tv-ankarna.

Tydligen skall det finnas en plan för detta. Svaret på en taktiskt rysk kärnvapenmissil skall inte vara nukleär, men något annat och i passlig proportion. Inget ord om "vad".

Fick med mig det på ngn amerikansk kanal häromdagen.
__________________
Senast redigerad av Snapcount 2022-04-28 kl. 18:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in