Citat:
Ursprungligen postat av
Noone1
NATO är en MILITÄRALLIANS. Vars enda uppgift är att planera för krig mot en enda nation - Ryssland.
Jag är väldigt anti-NATO som det fungerar idag. Men man får hålla tungan rätt i mun.
USA (de som oftast dominerar i USA) har en agenda med sin utrikespolitik. De vill vara världens enda supermakt, ingen ska kunna hota dem. De kan inte göra som i nåt brädspel och erövra Ryssland, det är för stort. De planerar inte för ett stort angreppskrig. Målet måste vara att det ska falla sönder. Eller bli så västligt att de frivilligt underordnar sig och blir mindre militaristiskt.
Så de sitter beredda varje gång en möjlighet för destabilisering visar sig, så understödjer de den så mycket de vågar. NATO använder USA när de behöver uppträda som en allians, eller som en del i det västliga paketet (Bli rik+få militärt skydd+mer demokratiska rättigheter). Där finns också fler länder i NATO som delar USAs anti-ryska agenda, t ex Polen, som historiskt sett nästan alltid har hatat Ryssland, förutom under kalla kriget då Sovjet satt dit en sovjet-vänlig regering.
NATO är också ett fenomen i sig själv, en organisation som strävar efter att överleva och expandera, som alla organisationer. När Sovjet föll ihop, hade det egentligen varit rationellt att NATO också minskade - NATO kostar massor. Men de uppfann nya behov, ökade sitt mandat långt bortom Atlanten och började prata om en "demokratisk mission".