2022-04-27, 14:47
  #136465
Medlem
Termos99s avatar
Ukraina fortsätter motståndet.

'Ukrainian marksman' cheers as he 'blows up Russian tank'


https://www.youtube.com/watch?v=mhxdTCxqYMo
Citera
2022-04-27, 14:49
  #136466
Medlem
Termos99s avatar
Ganska så imponerande utfall.

Putin's tank force in smoking ruins as Ukraine target Russian column in Zaporizhzhia


https://www.youtube.com/watch?v=Tlv6TgXOS5g
Citera
2022-04-27, 14:50
  #136467
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Vad skulle ni göra om ni var Ukraina och skulle göra en offensiv? Vilka mål?
Jag skulle försöka ta Borova, Kishiravka, Nyzahnia Duvanka, Svatove, Krasnorichenske i öst och Donske och Talakivka i Mairupol.

1) Jag skulle vilja ta broarna i Kherson och Nova Kakhovka i Khersonprovinsen. Då skulle alla ryska trupper väster om Dniepr-floden skäras av och kollapsa. Tusentals krigsfångar.

2) Slå fram till Mariupol för att skära av Rysslands trupper i två och bryta landförbindelsen mellan Ryssland och Krim.

3) Spränga bron till Krim.
Citera
2022-04-27, 14:50
  #136468
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Vad skulle ni göra om ni var Ukraina och skulle göra en offensiv? Vilka mål?

Jag skulle försöka ta Borova, Kishiravka, Nyzahnia Duvanka, Svatove, Krasnorichenske i öst och Donske och Talakivka i Mairupol.

Melitopol, Kupiansk och Kherson
Citera
2022-04-27, 14:51
  #136469
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Det skulle förklara också varför Putin var tvungen att hålla fast handen i bordet vid mötet han hade, ofrivilliga rörelser kan inte kontrolleras annars.


Ja jag håller med, googlade upp att 1 % av personer över 65 har det, kan ju vara annat Putin har också. Nåja, vi får se.

Ja något verkar det vara.

Denna video från 8 år sen visar "ofrivilliga" rörelser redan då isf.

https://youtu.be/idqnFKQNHdc
Citera
2022-04-27, 14:52
  #136470
Medlem
Termos99s avatar
Ukrainarna är skickliga.

Ukrainian precision missile 'destroys Russian tank' narrowly missing church


https://www.youtube.com/watch?v=Y8F9_0ydvKI
Citera
2022-04-27, 14:53
  #136471
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Tyvärr finns ju risken att vänsterpatrasket ger Ryssland möjligheten igen att inte ändra sig med argument som humanlife, Xenonen och andra idioter i tråden ventilerat. Typ att det är rasism att anse att Ryssland inte ska få expandera på andras bekostad, vilka är vi att kritisera rysk kultur.

Det förefaller nog lockande men då måste vänstern släppa på motståndet mot att man kan vara rasist mot vita och här vågar man inte gå ännu. Man har dock den gyllene chansen att presentera det hela som en äldre, vit, medelålders man med imperieplaner men det vågar man inte heller eftersom vänsterns arabpolare (främst anförd av Palestinalobbyn) är i Putins ringhörna. Att Putin myser med korrupta Abbas är vad som räcker för att desavouera en hel politisk maktbas.

Vänstern är så passé att det inte ens är roligt längre men vi lever i efterdyningarna av deras verk.
__________________
Senast redigerad av Krakem 2022-04-27 kl. 14:55.
Citera
2022-04-27, 14:53
  #136472
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Nej det bygger på gamla förlegade tankar om territoriell expansion. Länderna sökte sig bort från den sovjetiska ockupation till det helt frivilliga NATO.

Diskussionen om det helt frivilliga NATO blir lika komisk varje gång när det gäller Ukraina. När "Ukraina" vände sig bort från väst så stöttade USA en statskupp. Den nya ledningen ville frivilligt gå mot NATO. Länder är egentligen minoriteter av eliter, som kämpar mot varandra. Vissa av dem är väst-vänliga, andra inte. Ett sätt att förklara sovjets fall var att de mäktigaste spelarna Ryssland, Vitryssland och Ukraina hade lokala ledare som skulle vinna makt vid ett sammanbrott. Gorbatjov ville inte att sovjet skulle splittras, men han fick de lokala eliterna mot sig. De (Yeltsin m fl) ville hellre vara kungar i mindre stater än leva en osäker tillvaro med risk för utrensningar i ett Sovjetunionien på dekis. De gjorde inga stora statsmannaaktiga tankar om hur exakt sovjet skulle styckas, de ville bara utnyttja momentum. Om de hade haft gott om tid hade säkert Krim (men inte Donbass) flyttats över till Ryssland.

Hur många liknande "vallningar" har de lyckats med i andra länder, som vi inte vet om?
Citera
2022-04-27, 14:53
  #136473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Finland gav upp eftersom deras militära resurser i stort sett tagit slut. Deras förmåga att göra fortsatt militärt motstånd mot Sovjet började närma sig noll. Annars hade de inte gått med på "fredsförhandlingar" utan krigat vidare.


Zelensky och Ukraina är inte i samma sits. Tvärtom. Vapen och ammunition, inklusive tunga vapen, strömmar in till Ukraina i stora mängder. Och de har fortfarande tillgång till många soldater.

Det jag tänkt mycket på är hur hänsynslös Putin är med sina medborgare söner. De flesta är mycket unga, de var nyss små barn. De ryska soldaterna vet inte varför de krigar, och när de kommer in i byar är de arga och hungriga då de inte fick med sig provianter. Det verkar vara en rysk strategi, att skicka ut soldaterna och se till att de är självförsörjande genom plundring. Men de betyder också att de är demoraliserade, och ganska värdelösa som soldater.

Som du skriver är Zelensky inte i samma sits, och det finns vuxenansvar med hela tiden, när de planerar sitt försvar allt efter behov uppstår. Det är fascinerande att se hur det mesta ryssarna visade upp under sina parader var gammalt skrot när de skulle ut i krig. Zelensky har visat väst, att man kan vinna mot ryssarna, och som Boris Johnsson påpekade först, skyddar han hela Europa.
Citera
2022-04-27, 14:53
  #136474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Vi har redan gått in i näst sista fasen i princip. Närsomhelst börjar de ryska linjerna bryta samman och då kommer Ukraina antagligen att börja en motoffensiv.

Det finns fler positiva som mig.

Skit i den ryska offensiven nu, håll utkik efter Ukrainsk motoffensiv vid Kherson eller Melitopol.
Kupiansk skall dom mot också.

Snart är Donbass och Krim befriat.
Citera
2022-04-27, 14:55
  #136475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Ukraina fortsätter motståndet.

'Ukrainian marksman' cheers as he 'blows up Russian tank'


https://www.youtube.com/watch?v=mhxdTCxqYMo

Tyvärr en vecka gammal
https://twitter.com/RALee85/status/1517106118497087488?s=20&t=cJ0Jq2LNqI1t8MRk-45YQQ
Citera
2022-04-27, 14:56
  #136476
Medlem
De pro-ryska svinen i tråden är förvånansvärt tysta idag?

Att kriget går åt helvete för ryssland borde vara klart också för dom men man har väl lite after-burner ett tag till.

Fan vad jag hade velat känna dessa pajasar så man hade kunnat gå och småmobba dom resten av deras liv för det förtjänar dom efter att ha stöttat etnisk rensning och barnamördande.

Ukraina fullständigt äger ju ryssland just nu, offensiven går i stå, Ukraina förbereder omringningar och det smäller i hela Ryssland dagligen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in