Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Nu är det bara hoppas på en snabb rättegång där straffet blir 10 års fängelse i hemlandet och sen ingen möjlighet att återvända till Sverige igen.
Jag gissar och tror att gärningsmannen ej har ett svenskklingande namn.
Ja, man hoppas verkligen att brottet löses, att man lyckas få till bindande bevis trots att en massa klampande på den trånga brottsplatsen. Att vittnen fortsätter att öppna sina munnar.
Med tanke på att kvinnan mycket osannolikt tagit sig till platsen på egen hand (krävs väl bil?), inte var klädd för strapatser utomhus i den miljön, och att det som framkommit hittills verkar vara att hon har blivit puttatd i hålet, så är det vä troligtatt det är en gärningsman från hennes eget land eller liknande.
Nu har det ju även framkommit att det kan vara ett nej till giftermål som är orsaken, vilket väl låter som ett troligt scnario.
Ett alternativ annars skulle kunna vara ett hatbrott.
Man får väl hoppas på ett strängt straff och utvisning om det finns möjligheter. Det här brottet borde väl ge högt straff med tanke på de avskyvärda omständigheterna. Nu gäller det förstås att bevisa t ex stenkastning eller att han ens varit i närheten av gruvan efteråt. Kvinnan kan väl också berätta något.
Lawline:
"Försök till mord hittas i 3:11 BrB. Brottsbalken hittar du här: https://lagen.nu/1962:700#K4P7 Eftersom det rör sig om ett försöksbrott får man gå till 23 kap BrB. I 23:1 kan man läsa: Straff för försök bestämmes högst till vad som gäller för fullbordat brott och må ej sättas under fängelse, om lägsta straff för det fullbordade brottet är fängelse i två år eller däröver.
Därefter får man sedan gå till 3:1 BrB som stadgar att straffet för mord är fängelse viss tid, lägst tio och högst arton år, eller, om omständigheterna är försvårande, på livstid.
Detta innebär alltså att straffet i teorin blir minst 2 års fängelse upp till livstid. Därmed inte sagt att livstids fängelse i praktiken döms ut vid försök till mord, utan typiskt sett blir straffet kortare för försök till mord än för fullbordat mord."
https://lawline.se/answers/mordforsok-och-grov-misshandel
Själv har jag väldigt svårt att förstå varför försök till mord skulle ge indrigare straff. Det är ju i det här fallet ett UNDER (finns inget annat) att hon överlevt öht. På det är det ett fruktansvärt lidande och rena skräckupplevelsen att under flera dygn vara utsatt för det här. Finns inget lindrigare ord än att det är ren TORTYR.
Jag vet inget om möjligheter till fängelse i hemlandet i det här fallet om någon fälls?