2022-04-23, 21:00
  #13
Medlem
Vårt eget fel. Svenska folket ville ha globalistiskt vänstervansinne, vi får vad vi röstar på. Svårare än så är det inte.
Den absolut största majoriteten av svenska folket lyssnar bara på SR eller annan pk-radio och ser på Svt, tv4 och deras "nyheter", samt läser Aftonbladet, Dn, Expressen osv. De matas således endast med statligt styrda nyhetsinslag och en mycket ensidig rapportering och icke-rapportering. De bryr sig inte ett skit om att yttrandefrihet och åsiktsfriheten äts upp bit för bit.

Skrämmande utveckling, men samtidigt inte oväntat.
__________________
Senast redigerad av Tompa81 2022-04-23 kl. 21:12.
Citera
2022-04-23, 21:04
  #14
Medlem
dummy1s avatar
Alla regimkritiker (alternativ) kallas mycket riktigt för troll. Ni stödjer EU fascist diktaturen med "rysstroll".
Citera
2022-04-23, 21:15
  #15
Medlem
MyJustices avatar
hänger såklart ihop med
Digitala id från EU
Fåbolag agendan
the great Rest
och social credit system
vi Har med andra ord en diktatur styrd av få rika bolag
Citera
2022-04-23, 21:18
  #16
Medlem
Stones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Inta-msinoiS
https://www.friatider.se/ny-eu-lag-ska-strypa-alternativ-media-pa-natet

Jahapp, vad anser vi om denna skrämmande utveckling då? Där EU ska bestämma vilka medier som skall få rapportera nyheterna, där enbart de som stödjer den globalistiska agendan kommer att få ha rätt att yttra sig?


Hur kommer detta funka i praktiken? Kommer man inte längre kunna nå alternativmedias hemsidor, precis som de har gjort gällande ryska medier eller kommer det "enbart" tas bort via sökmotorer såsom Google?

Är detta bra för yttrandefriheten genom att hindra folks åsikter och den fria journalistiken?
Är det rätt väg att gå?

Bara att se till att all alternativ nyhetsförmedling ligger på det decentraliserade internet genom blockchain teknik. Då kan det inte stoppas. Att ha en node i garderoben kommer bli en viktig kugge med fria nyheter.
Citera
2022-04-23, 21:22
  #17
Medlem
Inte ett dugg konstigt att Vänsterextrema Feminister nu försöker igen att skapa Fascistisk Diktatur.

Stefan Löfven försökte redan en gång i Sverige och en gång i EU att införa Fascism genom lagar som skulle göra det olagligt att ens kritisera Vänsterns migrationspolitik.

SD var det enda som räddade oss då. Och i EU var det Orban & Co som stod emot.

Fascism/Kommunism/Nazism är alla sprungna ur Socialism (Vänsterextremism).

Men de försöker förvirra Folket genom att skriva om historien så allt ont de skapat helt plötsligt är på ”andra sidan” i det binära system Vänsterextrema själv skapade under 1900-talet.

Ondskan är där den alltid varit. Vi pålästa kan aldrig bli lurade. Historien under 1900-talet är solklar.
Citera
2022-04-23, 21:45
  #18
Medlem
Alla försök till att blockera saker på internet, skapar bara nya vägar.. Spelar ingen roll hur dom som styr försöker.
Citera
2022-04-23, 21:52
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Evil_Santa
Som jag förstår lagstiftningen ska den mest innebära åligganden för onlineplattformar/s.k. "gatekeepers" som google, facebook osv. att bland annat motverka desinformation. Därtuöver ska lagen ge utökade möjligheter för EU att ingripa mot dessa jättar konkurrensrättsligt.

Har dock inte hittat någon föreslagen lagtext ännu så är mycket svårt att bedöma exakt vad de kommer föreslå eller vilken verkan dessa föreslag kommer ha i praktiken.

Vad menas då rent konkret med gatekeepers? Är det att man inte kommer kunna söka och hitta nyhetssidor som har fel åsikter via google, eller att man inte kan komma åt hemsidan överhuvudtaget via www. ?

Hur ska de kunna motverka desinformation och propaganda? Eller snarare, vilka bestämmer vad som är desinformation och propaganda?

Det står dock såhär också: "Den nya EU-lagen om digitala tjänster antogs av EU-parlamentet i natt."
Det betyder väl i sådana fall att förslaget redan har gått igenom, men att man ännu inte har publicerat mer detaljerat kring hur det kommer att se ut för allmänheten?
/Edit - Kan vara så att jag är trött, kan ha missuppfattat "antogs", dvs att de ännu enbart har fått in / antagit ett förslag?

Detta för bara tankarna till sanningsministerium och ett samhälle som nästan är värre än 1984. Vem är det som talar sanning? För jag har märkt att den agenda som media oftast har fört fram är enbart propaganda. Oavsett om det handlar om invandringen, globalism, feminism eller klimat så är alla medier enformiga och följer exakt samma mönster utan att skildra verkligheten i olika tänkesätt.

Vad jag också har märkt så är det enbart alternativmedia som har förmedlat den andra sidan av myntet och som oftast har haft en mer realistisk rapportering kring de ovannämnda ämnena. Nu ska alternativa medier ens inte kunna få rapportera om det så mycket går emot statens- och regeringens intressen.

Hur kan man, oavsett ens egna politisk färg, anse att detta är en bra utveckling? Vem ska bestämma vilka som har rätt eller fel och som har tillåtelse att skriva om "sanningen"?

Den liberala demokratin visar bara sitt riktiga fula tryne. Demokrati på pappret är inte vad demokrati är i verkligheten.

Sedan rent allmänt: Kan detta bero på att den liberala / globalistiska sidan håller på att förlora kampen? Att EU då känner sig manad att inskränka yttrandefriheten för att bita sig fast för att erhålla makten genom detta ohederliga drag?
__________________
Senast redigerad av Inta-msinoiS 2022-04-23 kl. 21:58.
Citera
2022-04-23, 22:28
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Sanning med modifikation. (O)beroende media som rätt ofta sponsras av RU och är del av deras propagandaapparat.

Källa på det tack.

Du är väl inte ett sådant där globalisttroll?
Citera
2022-04-23, 22:30
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Japp, det är ett problem att man inte kan få se vad man vill på nätet.

Utveckla gärna.

Eller orerar du som vanligt inför valet i höst?
Citera
2022-04-23, 23:01
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Evil_Santa
Som jag förstår lagstiftningen ska den mest innebära åligganden för onlineplattformar/s.k. "gatekeepers" som google, facebook osv. att bland annat motverka desinformation. Därtuöver ska lagen ge utökade möjligheter för EU att ingripa mot dessa jättar konkurrensrättsligt.

Har dock inte hittat någon föreslagen lagtext ännu så är mycket svårt att bedöma exakt vad de kommer föreslå eller vilken verkan dessa föreslag kommer ha i praktiken.

Men att Staten genom lag ska motverka desinformation är ju såklart emot den grundläggande ideen kring yttrandefrihet dom har i USA "free competition in the market of ideas".

Det är svårt att se någon möjlighet för att yttrandefriheten kommer styrkas genom detta.

Prova som experiment att byta ut "rysk desinformation" med "nödvändig covid-vaccin för 5-åringar" i den text du läser som stödjer detta. Har mycket svårt att se något annat än ett sanningsministerie här.

USA har rätt kring yttrandefrihet. Staten kan omöjligt vara involverad i att bestämma vad som är bra och dåliga ideer. Det går inte att ha våldsmonopol och bestämma yttrande på samma tid utan att yttrandefrihet försvinner.
Citera
2022-04-23, 23:04
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Sanning med modifikation. (O)beroende media som rätt ofta sponsras av RU och är del av deras propagandaapparat.

Du vet att Ryssland resonerar exakt sådär för att stänga ner all oberoende media?
Citera
2022-04-23, 23:49
  #24
Medlem
KillPus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kissgobbe
Källa på det tack.

Du är väl inte ett sådant där globalisttroll?

Nej. Men jag läser "alternativa medier" och ryska propagandamedier. Svartmålning av Väst är ganska lik i dessa. Så jag har ingenting emot att F.Tider, N.Tider, Nyheter Idag m fl försvinner...precis som deras "bossar" fr RT.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in