2022-04-23, 15:03
  #131905
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Granater som regnar den från skyn är inte humanitär hjälp.

Och förmodligen så har ryska svinen snott maten från de hjälpsändnigar som väst har försökt leverera till Mauripol bland andra städer.
Citera
2022-04-23, 15:03
  #131906
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Vad är orsaken till det då? Har USA tänkt att använda det som motiv för att börja kriga? Eller kanske skala upp vapentransporter?

Förstår inte motivet riktigt. Eller har USA intel att Ryssland kommer använda dessa??

Det är svårt att veta exakt vad som ligger bakom detta uttalande, men ett scenario är att Ryssland planerar att använda massförstörelsevapen själva och då de vet att USA kommer skrika högt då, så vill de förekomma USA genom att påstå att det är en False flag-operation utförd av USA - som de kände till i förväg.

Det som är lite oroväckande är ryssarnas betoning på riktig användning av kemiska eller biologiska vapen:

Citat:
According to Kirillov, the first scenario includes real use of chemical and biological weapons with casualties among the population, or a staged sabotage by Russia at Ukrainian facilities involved in developing components for mass destruction weapons.

Enligt ryssarna så ingår eventuell riktig användning av kemiska eller biologiska vapen i false flag-operationen. Dvs inte bara prat, utan det kommer ske något i verkligheten.

Dock har ryssarna olika scenarion, så det är svårt att veta vilket som gäller.
Citera
2022-04-23, 15:04
  #131907
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lazarevich
Visst, vi vet ju också att ryssarna käkar små barn till frukost. Råttan i pizzan och liknande historier är ju alltid tillförlitliga, speciellt som de framställs av ukrainska statens underrättelseorgan med stöd av CIA etc.

Vill du se vittnesmål om tortyr och övergrepp, så är det bara att lyssna in vad befolkningen i Donbass berättar i de befriade områdena - hur ukrainska nazister skjutit på dem, använt dem som mänskliga sköldar, avsiktligt massakrerat deras hus, vägrat låta dem fly etc.

Det är ganska förvånande att så pass många kallar X för propaganda och avfärdar allt dom har att säga men klarar inte av att göra det samma för Y. Det är ett krig som pågår och både Ryssland och Ukraina bedriver naturligtvis stenhård propaganda för att framställa de själva som goda och motparten som onda. Vad vi vet med säkerhet är att det är Ryssland startade konflikten och att det är Ukraina som försvarar sig själva. Att båda sidorna utför moraliskt tvivelaktiga handlingar under denna konflikten och att båda källor ska tas med ett berg av salt borde även små barn förstå.

För övrigt finns det olika grader av puts och propaganda och vi vet med säkerhet att exempelvis de ukrainska siffrorna rörande förstörd krigsutrustning är betydligt mer träffsäker än den ryska motparten genom att analytiker har gått in och visuellt konfirmerat. Det är ungefär 30% puts från Ukraina i sina uppgifter (eller 30% okonfirmerade fall). Siffrorna Ryssland hävdar gränsar det absurda då de har exempelvis hävdat sig förstört mer utrustning än vad den ukrainska försvarsmakten hade i sitt inventarie när konflikten började när vi talar om flygplan och helikoptrar.
Citera
2022-04-23, 15:04
  #131908
Medlem
Sarumans avatar
Rysk TV visar hur den ryska planen ser ut för att ta baltländerna och Gotland: https://youtu.be/8uSd9RYQH0I
Citera
2022-04-23, 15:09
  #131909
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Bra!
Exempel på saker de rapporterat sakligt och sanningsenligt:
  • Båten Moskva sjönk pga. en eldsvåda ombord
  • Alla räddades från båten Moskva
  • Båten Moskva sjönk i storm-väder

Tipsar om denna videon som går över Ukrainska och Ryska "overclaims" rörande förstörd utrustning. Det är helt klart att båda sidorna ljuger men att Ryssland ljuger på en helt annan nivå än möjligtvis den kinesiska COVID rapporteringen.

https://www.youtube.com/watch?v=MH0xWWSJL00
Citera
2022-04-23, 15:10
  #131910
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Rysk TV visar hur den ryska planen ser ut för att ta baltländerna och Gotland: https://youtu.be/8uSd9RYQH0I
Precis i slutet av klippet säger de att Sverige upplåter Gotland till den ryska armén i 99 år och att Gotland erhåller ”speciell status”.
Citera
2022-04-23, 15:11
  #131911
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av blerran
varför börjar dom inte offensiven mot donbass? skulle dom inte köra offensivt där? 👀
Ryssarna håller på att bomba sönder de ukrainska fronlinjerna och efter det går det troligen snabbt. De är till och med många europeiska ledare som börjar inse att Donbas är förlorat då dom dramatiskt dämpat sin vinnar-retorik. Nu är det inte vinna som gäller utan att försvara Kiev. USA försöker i panik växla upp vapenleveranser men det är för sent för Donbass.

Resten av södra Ukriana ser också ut att vara förlorat för Ukriana som då kommer att bli landlåst. Kiev-regimen var dum nog att bedra Ryssland vid förhandlingarna i Turkiet och nu är en bra överenskomelse borta för dom, dom får behålla vad Ryssland låter dom behålla. Så kan det gå då man tänker med för mycket hat, illa.

Sen till trådens övriga känslomässiga dårar, se det hela med realistiska ögon och ät inte för mycket propaganda. Tyskarna kommer att fortsätta köpa gas (för rubel) och fler börjar inse att sanktionerna och känslolåsningarna slår hårdare mot oss i EU.
Citera
2022-04-23, 15:12
  #131912
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Rysk TV visar hur den ryska planen ser ut för att ta baltländerna och Gotland: https://youtu.be/8uSd9RYQH0I

Vem/vilka är målgruppen? Varför är inte kartan gjord med kyrilliska bokstäver?
Citera
2022-04-23, 15:13
  #131913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Bra!
Exempel på saker de rapporterat sakligt och sanningsenligt:
  • Båten Moskva sjönk pga. en eldsvåda ombord
  • Alla räddades från båten Moskva
  • Båten Moskva sjönk i storm-väder

En död och 27 saknade, resten räddade - är vad jag har läst att det ryska försvarsministeriet rapporterat. Detta efter att en eldsvåda brutit ut efter att ammunition smällt. Det är väl också ganska sannolikt den direkta orsaken till dess förlisning.
Citera
2022-04-23, 15:14
  #131914
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av billingvar
Vem/vilka är målgruppen? Varför är inte kartan gjord med kyrilliska bokstäver?
Det ska nog ses som ett hot mot Sverige. Målgruppen är säkert svenskarna som ska hållas utanför Nato.
Citera
2022-04-23, 15:15
  #131915
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varglig
Fast du sitter ju bara och fantiserar ihop detta och dessutom var det fredskorridorer vi talade om. Inte hur ukrainarna kan tänkas göra för undvika att skada sina egna när ryssarna använder dem som sköldar.

Det började med att du påstod att Ukrainarna inte vill rädda sina egna med fredskorridorer och ju längre in i detta du trasslar in dig desto obegripligare blir det.

Nej, finns vittnesmål om att det är så de gör (ex Lancasters intervjuer, även andra). Fast den vinkeln är västmedia inte sugna på att täcka just nu. Om ett par år kommer det finnas bättre källor, där du kommer att läsa att jag har rätt. Vi pratade inte bara om fredskorridorer, kolla tillbaka i historiken. Nu orkar jag inte diskutera med dig längre.
Citera
2022-04-23, 15:16
  #131916
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Det ska nog ses som ett hot mot Sverige. Målgruppen är säkert svenskarna som ska hållas utanför Nato.

Oj, vad rädd jag blir. Bäst att vi avrustar. Eller tvärtom kanske.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in