2022-04-19, 12:03
  #10105
Medlem
Stalinfuhrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Ge dig för helvete. Kartan är propaganda rakt igenom. Det fanns inget Palestina 1947. De gröna delarna är Palestinamandatet som tillhörde Storbritannien.

Bilden 49-67 är också fel eftersom alla områdena var ockuperade av arabländerna då (och då hade palestinierna ännu färre rättigheter än de har idag).

Palestina utropades 1988. Varför tror du inte att det året belystes i din jävla historiska sammanställning?
Nice try men det gröna området är vad som FN hävdade MINST skulle tillhöra den arabiska befolkningen år 1949 efter Arab-Israeliska kriget år 1948, området som allokerats till den arabiska befolkningen år 1947 var en bra bit större. "Tillhörde Storbritannien"? Det gjorde väl Israel fram tills dess att de utropade självständighet med, tanken var att det gröna skulle få tillhöra en egen arabisk stat. Det gröna området blev sedan annekterat och tillhörde Jordanien fram tills år 1967 då det ockuperades av Israel, det är också härifrån det tidigare populära namnet "Västbanken" kommer ifrån. Det betyder ungefär i stil med "Jordaniens territorium på den andra/västra sidan dvs västra banken av Jordan-floden". Det är efter att Jordanien släppte sin hävd av Västbanken år 1988 som Palestina utropades, men det som hände då/"utropandet av staten Palestina" är inte så viktigt jämfört med det faktum att hela det gröna området har från början vart tänkt att tillhöra en egen arabisk stat med självstyre, men så fort Israel fick sin egna stat så sket de i att respektera vad FN och omvärlden som skapade deras stat till att börja med hade att säga.

Så vad är det som är propagandan med bilden? Att man kallade det FN-allokerade arabiska territoriet för "Palestina" även på årtal innan 1988? Och säg att det om rättigheter skulle vara rätt, på vilket sätt ändrar det att Västbanken har koloniserats och tagit över i en extremt stor grad sedan 1967? Du tycker alltså att hela området Israel + "Palestina" + Gaza har tillhört den judiska staten från början och att omvärldens FN:s mandat bara var skit? Fast Israel enbart skapades med FN:s hjälp?
Citera
2022-04-19, 12:19
  #10106
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Du var uppenbarligen heller inte Palestina någon arabisk koloni, dumskalle.

Jo. Det var så de första kalifaten fungerade. Alla arabländer betjänade Muhammed eller hans efterföljare.
Citera
2022-04-19, 12:21
  #10107
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Jo. Det var så de första kalifaten fungerade. Alla arabländer betjänade Muhammed eller hans efterföljare.
Så nu är vi tillbaka på 600-talet
Citera
2022-04-19, 12:23
  #10108
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stalinfuhrer
Nice try men det gröna området är vad som FN hävdade MINST skulle tillhöra den arabiska befolkningen år 1949 efter Arab-Israeliska kriget år 1948, området som allokerats till den arabiska befolkningen år 1947 var en bra bit större.

Nu flyttar du målstolparna. Om vi ska gå efter den juridiska vägen så bestämde NF att hela mandatet skulle tillfalla Israel och FN hade ingenting att säga till om det eftersom FN inte har mandat att ändra NFs beslut.

Citat:
"Tillhörde Storbritannien"? Det gjorde väl Israel fram tills dess att de utropade självständighet med, tanken var att det gröna skulle få tillhöra en egen arabisk stat.

Precis så varför i helvete markera den som palestinsk i sammanhanget eftersom judarna var palestinier också.

Citat:
Det gröna området blev sedan annekterat och tillhörde Jordanien fram tills år 1967 då det ockuperades av Israel, det är också härifrån det tidigare populära namnet "Västbanken" kommer ifrån.

Vilket inte alls framgår av kartan.

Citat:
Så vad är det som är propagandan med bilden? Att man kallade det FN-allokerade arabiska territoriet för "Palestina" även på årtal innan 1988?

Tänk över vad du skriver innan du skitpostar. Jag orkar inte upprepa vad jag redan skrivit.
Citera
2022-04-19, 12:37
  #10109
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Så nu är vi tillbaka på 600-talet

Ja, det är det som islamisterna vill.
Citera
2022-04-19, 18:16
  #10110
Medlem
Svettiga-babbars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Kriget, terrorn, kravallerna, intifadan, i civilsamhället har kommit till Sverige, men här är vi försiktiga med att kalla attackerna mot samhället för vad det är. Vi får samma skit som Israel, trots en politik som vurmat för terrorister. Det måste göra ont när verkligheten kommer ikapp dumbommarna som kallar sig för naiva för att dölja att de är idioter.

Du ser vad som sker i Sverige, attackerna mot polisen, bilar som brinner och arga män som hatar deras välgörare, svenskarna. Då kommer du till slutsatsen att det är sionistiska dimridåer och att kriget mot Ukraina är en konspiration för att dölja en utrensning av palestinier. Hur mår du?

Vakna upp för helvete. Läs på om Kalergiplanen. Det är muslimer som kaozar men det är en del av planen. Judarna drar i trådarna!
Citera
2022-04-19, 18:20
  #10111
Medlem
R5As avatar
Israels existens fastställdes redan första världskriget, läs på om balfurdeklarationen.
Citera
2022-04-19, 18:43
  #10112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av R5A
Israels existens fastställdes redan första världskriget, läs på om balfurdeklarationen.

Bra att du påminner om detta. Judar hade bott i Palestina innan det blev en judisk stat. Det fanns en intention från Britterna att Israel skulle bli en judisk stat genom Balfurdeklarationen. När britterna lämnade sitt mandat i Palestina 1947 utbröt krig, araberna var inte med på den planen.

Judarna segrade mot araberna och utropade en självständig stat. Oavsett vilka stater som godkände staten Israel, och när det skedde, är inte en stat en suverän stat enligt folkrätten, om de inte har kontroll över sina gränser. Det skedde 1948.

Det vi vet är att det bor många araber i Israel som är glada över att bo i en demokrati och ha ett ekonomiskt välstånd. Sen har vi där som överallt annars, där det finns araber,en stor klick av kaozfolk som alltid ställer till med oreda och elände. En del av dessa element har nu satt sina bopålar i Sverige.

Dessa bråkstakar påstår inte att de är palestinier när de är i Sverige, här handlar det om andra förorätter, sanna och osanna, vi ska betala för eller till och med stenas för, likt polisen råkade ut för nu i dagarna.
Citera
2022-04-19, 18:49
  #10113
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Israel har erövrat land och fördrivit den palestinska befolkningen sedan 1948. På vilket sätt liknar det Sverige?

Eller för att muslimer helt enkelt är ett våldsamt primitivt kaosfolk, som ställer till med problem oavsett var dem är....
Citera
2022-04-22, 07:39
  #10114
Medlem
MasterBaits avatar
Israel går just nu in fullt ut mot den palestinska civilbefolkningen, attacker och förstör moskéer. Undrar varför svenska medier är för fega för att berätta om vad som händer. Antar att amerikanska intressen och sionister styr alla svenska tidningar?

Intervju och bilder från BreakThroughNews (första delen av videon):
https://youtu.be/wF3NUfsgWKA
Citera
2022-04-22, 18:15
  #10115
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av R5A
Israels existens fastställdes redan första världskriget, läs på om balfurdeklarationen.
Läs då även på om McMahon–Hussein Correspondence och Sykes–Picot Agreement. Området var inte brittiskt, vilket inte hindrade dem från att lova bort det åt både höger och vänster, inget av det bindande, naturligtvis.
Citera
2022-04-23, 08:35
  #10116
Medlem
Alsenos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MasterBait
Israel går just nu in fullt ut mot den palestinska civilbefolkningen, attacker och förstör moskéer. Undrar varför svenska medier är för fega för att berätta om vad som händer. Antar att amerikanska intressen och sionister styr alla svenska tidningar?

Intervju och bilder från BreakThroughNews (första delen av videon):
https://youtu.be/wF3NUfsgWKA

Israel försvarar sin egen befolkning mot terrorister och dess sympatisörer. Då får palestinierna räkna med konsekvenserna. Fullt naturligt agerande av Israel, vilket många andra länder håller med om.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in