2022-04-22, 21:44
  #131329
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stone
Det är det vanliga svaret i denna tråd. Putin dum i huvudet, han vet ingenting och kriget är en katastrof för honom och alla soldater. De plockar friskt i östra Ukraina för tillfället men det är väl lögn det med enligt dig.

Att Putin inte är vid sina sinnes fulla bruk håller du nog med om. Just nu verkar det dock som att ryska militären har vissa framgångar i östra Ukraina.
Citera
2022-04-22, 21:45
  #131330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Rysk spetsteknologi, kryssningsrobotarna fyllda med kretsar modell 1977.

https://mobile.twitter.com/antiputler_news/status/1517407491038056449
Fördelen är att det förmodligen inte är komponenter som omfattas av några sanktioner så det är kanske möjligt att det lyckas löda ihop några nya. Att hålla 40 år gammal elektronik vid liv kan inte vara enkelt och förklarar nog varför träffsäkerheten varit rätt dålig.
Citera
2022-04-22, 21:45
  #131331
Medlem
Termos99s avatar
När Ryssland inte kan slå hjältarna i Mariupol anlitar de en sak som i längden alltid vinner, svälten.

Respekten för de som är kvar, är massiv. Så starka, så otroligt starka.

Ukrainian fighters 'securely blockaded' at Mariupol steel works - Russia

The Russian defence ministry has this afternoon claimed that Ukrainian troops have been "securely blockaded" at the Azovstal steel plant in the southern city of Mariupol.

Yesterday, Russian President Vladimir Putin halted a storm of the plant, instead instructing troops to blockade it so securely that not even a "fly" could pass through unnoticed.

The remnant's of Mariupol's defence forces are currently trapped in the steel works, alongside between 300 and 1,000 Ukrainian civilians.

Russia's defence ministry also today reported hitting dozens of targets in the Donetsk and Kharkiv regions of Ukraine.


Sky News
Citera
2022-04-22, 21:45
  #131332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Låter som något att förvänta sig, tvångsrekrytering av Ukrainare som under hot tvingas att slåss.

Ukraine war: Fears Russia plans to 'conscript Ukrainian men' in Kherson to 'fight against their own army'

Two people fleeing Kherson said that adults without children are being stopped from leaving and that there are fears the "Russians are going to conscript the men who are left there" so "our countrymen will go and fight on their side and fight against the Ukrainian army".

https://news.sky.com/story/ukraine-war-fears-russia-plans-to-conscript-ukrainian-men-in-kherson-to-fight-against-their-own-army -12595977

Samma sak har redan rapporterats från donbass. så det är nog troligt.
Citera
2022-04-22, 21:46
  #131333
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Gissningsvis är väl detta ett av skälen till att de har så låg tillförlitlighet. Dvs, inte bara det faktum att kretsarnas logik är begränsad och föråldrad men gissningsvis för att kretskorten troligen är rejält gamla. Ryssland har ju snart blåst av precis allt de har.
Det här är iofs från robotar som är byggda betydligt senare togs i tjänst år 2012.
Citera
2022-04-22, 21:46
  #131334
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PackMan123
Det är detta en del skrivit flera gånger om, men stämplats som "rysstroll"
Trupperna utanför Kiev var för att fixera ukrainska förband att försvara Kiev. Omringningen av andra städer som Sumy hade samma mål, fixera och splittra de ukrainska trupperna. Ryssarnas nästa mål enligt de själva är att ta Nikolaev och Odessa för att skapa en "bro" till Transnistrien i Moldavien och deras trupper där. Man berövar med denna manöver också Ukraina tillgång till Svarta havet.

Nu har Ryssland uppnått ett av sina strategiska mål som är att upprätta en landkorridor mellan deras östra gräns och Krim.

Man använder inte nästan hälften av sina styrkor i en avledningsmanöver. Särskilt inte när man får en stor andel av dessa styrkors materiel och personal bortskjutna.
Citera
2022-04-22, 21:48
  #131335
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Det här är iofs från robotar som är byggda betydligt senare togs i tjänst år 2012.

Ah, ok. Ja, då är det väl bara för att de inte kan bygga modernare elektronik i Ryssland helt enkelt,.
Citera
2022-04-22, 21:49
  #131336
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Bron mellan Ryssland och Krim...
https://mobile.twitter.com/MjrVaclav/status/1517569548890914816/photo/1
ser sårbar ut.

Ett perfekt strategiskt mål för att störa de ryska försörjningslinjerna den vägen.
Citera
2022-04-22, 21:50
  #131337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Kackerlackorna från Ryssland har ju lämnat hela norra Ukraina. Menar Hansson att de skulle gjort detta även om det inte funnits några sanktioner? Isåfall - vilka belägg har han för detta? Ingenting av detta framgår av artikeln.
Min teori är att Puttler-Rysslands plan var att skicka irreguljära trupper in i Kiev och fimpa regeringen dag 1 (eller möjligen några veckor innan invasionen hände), omedelbart tillsätta en marionettregering (vilka som skulle sitta i den får vi kanske veta efter Putins fall) och den nya regeringens första beslut skulle ha varit att be Ryssland om militär hjälp med nazi-terrorister eller nått annat korkat.

Jag tror inte att sanktionerna påverkade beslutet att ge upp runt Kiev, det var snarare så att man inte längre hade några möjligheter att åstadkomma något där och därför valde att dra sig tillbaka för att ha trupper att kanske lyckas med något i Donbas. Men för varje vecka som går stärks Ukraina och Ryssland försvagas. Sanktionerna kommer långsamt men säkert att strypa den ryska ekonomin alltmer, och Puttler-Rysslands förmåga att föra krig kommer att förtvina.
Citera
2022-04-22, 21:51
  #131338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PackMan123
Det är detta en del skrivit flera gånger om, men stämplats som "rysstroll"
Trupperna utanför Kiev var för att fixera ukrainska förband att försvara Kiev. Omringningen av andra städer som Sumy hade samma mål, fixera och splittra de ukrainska trupperna. Ryssarnas nästa mål enligt de själva är att ta Nikolaev och Odessa för att skapa en "bro" till Transnistrien i Moldavien och deras trupper där. Man berövar med denna manöver också Ukraina tillgång till Svarta havet.

Nu har Ryssland uppnått ett av sina strategiska mål som är att upprätta en landkorridor mellan deras östra gräns och Krim.
Om man kommer med ett så idiotiskt förslag så är man endera en idiot eller ett rysstroll.
Ukraina var inte förberett på ett anfall av Ryssland. Man ansåg inte att Ryssland hade samlat tillräckligt med resurser vid gränsen för att kunna anfalla redan när man gjorde det och hade därför inte mobiliserat fullt. Det är fakta och enkelt att kontrollera om ni inte tror på det.

Om Ryssland hade velat ha en landbro till Odessa/Transnistrien hade man därför kunnat få det om man bara skickat sina styrkor direkt dit. Man hade dessutom sluppit att få ett gäng BTGs utplånande i Kiev i ett försök att splittra ett icke-mobiliserat Ukrainskt försvar.
Att sen Putin i sitt krigsförklarings-tal (ni har väl sett på det hoppas jag?) uttryckligen säger att Ukraina inte borde existera punkterar diskussionen.
Citera
2022-04-22, 21:51
  #131339
Medlem
Sqrbankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Prioritering? Hur många inlägg av typen "skjut dom jävlarna", " Döda Putin " "Zelensky är en hjälte" finns det inte i denna tråd. Blir ganska tjatigt i längden ungefär som en hejarklack, ,,även om det är befogat, och vi som skriver här deltar inte i kriget och ingen av arméerna läser vad som skrivs på detta halvt obskyra forum och om de gjorde det skulle de inte bry sig heller.
Du vill vara åsiktspolis och bestämma vad som är PK att skriva och tycka. Objektiva sakliga resonemang går inte an.

Som aktiv i denna tråd sedan invasionens start så har man "lärt känna" olika användare men du är ny för mig. Vet inte vart du står i ett helhetsnarrativ men din poäng är viktig och välkommen. Har självt resolut undvikit all form av "Slava Ukraine" i min diskussion då jag knappast betraktat nämnd nation före kriget som nått att eftersträva. På de flesta plan snarare den direkta motsatsen.

Vi kan dock inte ha en hönsknullardiktatur som invaderar erkänt suveräna stater på kontinenten 2022 som samtidigt utreds för de grövsta av krigsbrott. Det är inte vägen framåt. Varken för civilisation eller moral. Vad man nu tycker om Nato, EU eller en amerikansk president som är för senil för att gå på muggen självt är en diskussion vi får återupptar när, eller gud bevare om, puttis regim väl tillhör historieböckerna.
__________________
Senast redigerad av Sqrbanken 2022-04-22 kl. 21:55.
Citera
2022-04-22, 21:51
  #131340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Serberna skiter ju i EU av allt att döma. Precis som Ryssland är det dock ett riktigt eftersatt land som ligger långt efter sina grannars utveckling, så de har nog helt enkelt inte haft förmågan att göra något.

Vi får hoppas de skiter i EU vore högst osmart att bjuda in en rysk trojansk häst i unionen. Visst är de eländiga o eftersatta, det är ju närmast ett krav för att vara kremlvänlig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in