Citat:
Ursprungligen postat av
Salcinn
Det är allt lite underligt, bildunderlaget har varit väldigt skralt senaste dagarna. Postades bilder på döda Ryssar och utslagna kolonner varje dag i Kievoffensiven men nu dröjer det desto längre. Kan tyvärr vara ett tecken på att Ryssarna gör framsteg och Ukraina får mindre och mindre stora segrar att fira. Två helikoptrar idag är ändå positivt.
Det är inte underligt, därför att det är ödebygder där avstånden är mycket stora. Titta tex på satellitbilderna på Donbassområdet. Det handlar om avstånd på kilometrar eftersom det mesta skjutandet sker med artillerikanoner och haubitsar. Haubits är en kortpipig kanon med en snabbare häftigt brinnande drivladdning. Svårt att ta vettiga bilder på ett sådant avståndskrig.
Det syns ju bara som rökpuffar vid horisonten. Om de ukrainska soldaterna kan behålla höjdpositionerna i terrängen så har de ett mycket starkt överläge mot ryssarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Så Satan2 har inget med invasionen och kriget i Ukraina att göra. Möjligen är det ett ex på konstiga investeringar ryssarna gör. Möjligen beror det på alla Silovikis på beslutande platser. Då blir det lätt fel. Eller på i det här fallet på rysk paranoia och kanske en inbyggd rädsla att ryskt militärt material inte fungerar.
Ja det är ett exempel på så kallade Wunderwaffen som Putin & Co slösar pengar på. Men många av dagens ICBM och andra nukleära missiler är så snabba ändå att det spelar en mindre roll.
Eftersom deras sprängkraft är så extremt stor. Vinsten med Satan2-missilen är nästan noll och intet. I och för sig mot djupt liggande bunkrar och med konventionell laddning så kan de förstöra bunkrarna.
Det är den enda vitsen med dem.
Meningen är annars att de ska vara så snabba att de genomtränger ett eventuellt missilförsvar.
Men det är bara att ändra tändningssekvensen att missilens laddning går av innan missilförsvarsmissilen hinner ikapp den.
Denna Satan2 är mer ett PR-trick än ett verkligt användbart vapen.
Eftersom det finns så mycket i second-strike kapacitet så bir vapnet helt värdelöst ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
okok1
Det är ganska intressant att en människa, med ett relativt billigt vapen, kan radera ut en 150 miljoners helikopter ganska enkelt.
JA, helikoptrar går inte att bygga så att de tål någon hårdare beskjutning. Det skulle i så fall behövas pansarplåt runtom, och då blir den helt enkelt för tung för att kunna lyfta.
Det vet USA om, och det är därför de tränar sina helikopterpiloter att flyga lågt och fort fram med sina Apache-helikoptrar, de tar därmed hela tiden skydd av terrängen. Men tex ute till havs så fungerar ju inte ens det.
Det andra knepet är att flyga riktigt högt, men nu finns det sedan många år tillbaka missiler som kan nå högt flygande flygplan ändå. Och göra om flygplanen till konfetti och foliesallad, typ...
Extrema överljudsplan kan vara en lösning, som gör Mach 5 och därutöver, men de blir av naturliga skäl inte särskilt stora och kan därmed inte bära någon större last heller. Således tycks de bli ganska oanvändbara hur man än gör. Ett stort problem med extrema överljudsflygplan är att det är svårt att hålla motorn tänd hela tiden. Ett problem som fanns hos SR-71 Blackbirds motorer, där man fick ha ampuller fulla med ett självantändande ämne som skickades in i motorn att tända den.
Man hade visst bara ett antal försök på sig, gick det inte ändå så fick man vackert trycka på katapultstolens utlösningsknapp och hoppas på det bästa.
Hur man än vänder och vrider sig så har man rumpan bak.
Så på så vis är pennan och pappret alltid den billigaste och bästa lösningen än alla vapen tillsammans.