2022-04-19, 21:59
  #128197
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Fast det tar längre tid. Mycket, mycket, mycket längre tid.

För att bara nämna några enormt omvälvande förändringar som måste till:

  1. Det taktiska och strategiska uppträdandet med pansarförband i större och mindre skala måste anpassas efter styrkor och svagheter med de nya vagnarna. Detta inkluderar allt ifrån hur den enskilda vagnchefen leder arbetet på och i sin vagn, till hur skolor undervisar och med vilket underlag, samt hur staber arbetar operativt. Bara den här punkten är ett gigantiskt arbete med mycket "trial and error". Vi pratar om flera år innan man förfinat det.
  2. Man går från en vagnpark med enbart autoladdare (T-64, T-72, T-80 och T-84) till en större vagn med större besättning, större träffyta och ett annat vagnsoperativt förfarande för besättningen.
  3. Man går från en vagnpark med i grunden samma stridsvagnskanon, om än i några olika versioner (2A46M), vilket innebär att alla hittills utbildade officerare och stamanställda i det ukrainska försvaret saknar erfarenhet av att operera med en kanon med andra bruksparametrar. Det 2A46M fungerar till, fungerar kanske inte den andra kanonen till. SABOT-penetratorer har olika prestanda, genomslagskraft, räckvidd och träffsäkerhet med olika ammunitionstyper är också helt nytt.

Jag tycker också att vi ska se det i ett positivt ljus, men det handlar inte riktigt om att byta från en handgranatstyp till en annan.

Bra inlägg och synpunkter.

Tur att Ukraina kan "ta" av ryska maskinparken och reparera dem

Tyska tanksen får bli framtiden.(är det leopard 2?)
Citera
2022-04-19, 22:00
  #128198
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
6000 ryssar grävde ner sig utanför kiev. Helt otroligt:
https://www.expressen.se/tv/nyheter/ryssland-overger-jattelager-vid-kiev/

Undrar varför de lämnade kvar sina kängor? Åkte de hem barfota?
Citera
2022-04-19, 22:00
  #128199
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Citronita
Kanske förbereder en kemvapenattack. Nu har de ju gjort vad de kunnat för att undvika den. Typ.

Gjort vad de kunnat? Det måste väl vara extremt enkelt att bara avstå?
Citera
2022-04-19, 22:00
  #128200
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DDRTV
Börjar USA bli lite kreativa nu, skicka byggsatser istället för hela plan .


Pentagon spokesman continues that the US has helped w/ the "shipment of some additional spare parts that has helped with their aircraft needs, but we have not transported whole aircraft" for Ukraine

https://twitter.com/paulmcleary/status/1516499382669123587
Handlar nog om slitagedelar, annars är det läge för ett samarbete mellan IKEA och Saab.
Citera
2022-04-19, 22:02
  #128201
Medlem
moment42s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Det var några alldeles fantastiska stridsvagnar i fredstid.
Skall jag vara ärlig,så är faktisk t-72 en förbaskat bra tank.Har själv haft nöjet att "använda" en sådan både en och fem gånger.Saken är att de aldrig är bättre än sin personal eller tillbehören.Och det är där luftslotten rämnar ja.Så,du har så rätt så
Citera
2022-04-19, 22:02
  #128202
Medlem
Thurizas-09s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Ja, för de hämtad aldrig bilder från social media. De åker alltid till polisstationen och ber att få knäppa en bild.

Och då ler kvinnan. Utan handfängsel.
Citera
2022-04-19, 22:02
  #128203
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Tilläggas att flyttdockan var svensk, inköpt på 1970-talet. Säkert aldrig underhållen av ryssarna!

Japp, byggd på Götaverken i Göteborg. 50 år utan underhåll är ändå inte så tokigt. Som jag förstod det sjönk dockan av strömavbrott som gjorde att dess länspumpar inte fungerade. Problemet för Ryssland är att flytdockan behöver vara så stor att de inte haft något varv med kapacitet nog att bygga så stort. Och de är som sagt ännu inte klara med bygget av ny flytdocka.
Citera
2022-04-19, 22:03
  #128204
Medlem
Thurizas-09s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Naturligtvis finns det ingen opinion inom Ryssland emot kriget, alla är för.
De anhöriga till Moskvas besättning är inte alls kritiska till Kreml's förklaring om den självförvållande branden ombord.

Inte heller självständigt tänkande individer som inte tror på ditt drev.
Citera
2022-04-19, 22:04
  #128205
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Citronita
Kanske förbereder en kemvapenattack. Nu har de ju gjort vad de kunnat för att undvika den. Typ.
Vilka, Ryssland? Ryssland kan vända på klacken och åka hem, be om ursäkt och betala för alla skador. Så, det var inte speciellt svårt.
Citera
2022-04-19, 22:04
  #128206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thurizas-09
Och då ler kvinnan. Utan handfängsel.

Bakom galler, kamrat. Bakom galler🤣🤣. Bra kämpat av dig ändå, keep it up.
Citera
2022-04-19, 22:05
  #128207
Medlem
Savoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Önsketänkande och obildat trams. Du har uppenbarligen inte någon koll alls på de geopolitiska faktorer som driver det här kriget. Du har heller ingen koll på rysk eller kinesisk ekonomi. Ryssland har råvarorna och Kina har ingenjörerna. Nu drivs de närmare varandra av USA:s proxykrig mot Ryssland. EU, som tvingats ta ställning mot Ryssland av det imperialistiska USA, kommer att stå som den stora förloraren. Blir det kallt och hungrigt kommande vintrar så får du tänka på mig.

För det första, jo jag vet en del om ländernas ekonomier. Exempelvis att Kina knappt behöver rysk olja/gas längre, mig veterligen är det bara Indien som nappat hittills och köpt ett litet parti olja till vrakpriser. Framtiden för Ryssland, "här va're billig olja, nån som vill ha!"
Man kan diskutera tidsperspektivet men låt oss räkna jätteförsiktigt så är Ryssland huvudsakliga exportinkomst (dvs export av gas/olja till EU) helt strypt senast om några år. Med ökande arbetslöshet och nedåtgående födelsetal inrikes finns det inte heller någon inrikes marknad som kan kompensera för bortfallet.
Det stämmer att Ryssland drivs närmare Kina och att Ryssland har mycket råvaror, men detta är dock bara till nytta för just Kina, då man kan diktera priser och villkor helt på egen hand. Ryssland kommer inte ha någonting att säga till om i detta.

Det här kriget i Ukraina var ett ofantligt misstag av Putin och jag är uppriktigt förvånad att han har några försvarare kvar. Det är uppenbart att man trodde det skulle vara över på tre dagar med regimskifte och hela paketet. Nu sitter de istället i en ordentlig rävsax. Låt dem bita sig fast i Donbas så kan vi tillbringa de närmsta åren med att exportera effektivt artilleri till det fria Ukraina så att de kan fortsätta decimera den ryska militären, samtidigt som övriga Europa rustar upp i ett tempo som ryssarna aldrig kommer kunna matcha. Utan sina nukes är Putin verkligen ingenting och numera framstår till och med Kim-Il som en skarp strateg i jämförelse.

Ryssland kommer halka tillbaka till Jeltsintidens ekonomi fast nu med brutal diktatur istället för demokrati. Det är sorgligt att se men välförtjänt om det är så att han har en majoritet av ryssarna bakom sig.
Citera
2022-04-19, 22:06
  #128208
Medlem
moment42s avatar
Thurizas är här med.....Som gjort för en givande diskussion ja.Nu skall vi bara vänta tills han förtäljer alla oss andra om hur otroligt blinda,korkade,naiva,bögiga,nazistiska,västerlänsk a hjärndöda idioter vi är.Looking forward to point pick every damn comment you make here mate,so keep em rolling and keep em' clean
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in