2022-04-18, 19:39
  #126649
Medlem
humanlifes avatar
Azov-batalionen tänker inte ge upp i Mariupol, de vet att långa fängelsestraff väntar dem för krigsbrott.
De har hållit civila som gisslan och lämnar massor av vapen efter sig när de flyr.

Donbass forces 'approach victory' in Mariupol

Noose tightens on Ukrainian nationalists in Mariupol as Russian forces focus the fight on key Mariupol factory
https://rumble.com/v11fw8v-donbass-forces-approach-victory-in-mariupol.html
Citera
2022-04-18, 19:40
  #126650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Nämen vad överraskande att ditt svar innehöll "USA...".
Verkligen.
Inte så konstigt när USA ligger bakom allt elände i världen.
Citera
2022-04-18, 19:40
  #126651
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Hur når maten fram menar du?

De tar maten från ryssar.
Citera
2022-04-18, 19:40
  #126652
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Precis som du säger : Sista stora chansen för Ryssland.

Därför tror jag att detta kommer att planeras och förberedas, inte köras igång ännu. Det hela får inte vara ett emotionellt hastverk. Putin behöver en seger. Det är regnväder just nu och förstärkningarna ifrån "Kiev-fronten" har just anlänt och är rejält nerkörda därifrån, de behöver påfyllnad. Likaså är Mauripool fortfarande "en sten i stöveln" för ryssarna.

Ryssarna håller på och testar och rekognoserar inför det. Alla väntar för detta slag, det blir att vänta tills månadsskiftet minst tror jag. Helst till mitten av maj tippar jag den ryska försvarsledningen vill.

Hmm. Kan vara så men jag tror inte det. Jag tror de egentligen de redan påbörjat offensiven för cirka 3 dagar sedan (Baserat på de ökade förlusterna av stridsvagnar etc. som började då) och att de inom de närmsta dagarna kommer att nå sin kulmen. Orsaken att jag tror det är Rysslands erfarenhet av logistikproblem från norra fronten. De hade helt fullt upp att bara hålla sig på en nivå. redan nu märker man av den typen av attacker från Ukraina på Izium/Kharkiv-fronten. De attackerar konvojerna (samt att Ukraina är aktiva, de försöker ju göra "kniptången på kniptången"). Därför tror jag inte Ryssland vill avvakta; det kostar dem för mycket i förluster varje dag och försämrad moral bland trupperna. På hemmafronten påverkar sanktioner och förluster också om de drar ut på tiden. Jag tror inte Ryssland kan eller vill samla ihop mer trupper och förråd vid fronten; de behöver sätta igång och sedan försöka hålla uppe trycket.
Citera
2022-04-18, 19:42
  #126653
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shoottheelks
In the US, it would be considered a sexual assault to take off a woman's underwear and tie it to a pole to humiliate her in public. Her 'crime' was that her language was Russian. When they are made in #Ukraine it is..just Sunday!


https://twitter.com/KYTKYTKYTKYTKYT/status/1515709320805109762

Vilka vidriga människor det finns. Bygg en mur.

Det där är en grekisk Syriza-Antifa-skribent (alt. Gyllene gryning-nazist) som lägger upp lögner för att promota Putin.

Dagens Putinlögn är denna: "Kvinna tejpas fast vid lyktstolpe. Hennes brott - hon talade ryska!".

Så är det givetvis inte. Ryska är majoritetsspråk bl a i Mariupol och Charkiv, men folket där kämpar ju emot Putins asiatiska horder lik förbannat, precis som de ukrainsktalande. Vad det handlar om här är bestraffning av tjuvar och snattare.

Försörjningsläget i många fria ukrainska städer är minst sagt ansträngt pga krig och belägring. Därför har myndigheterna dragit igång ett ransoneringssystem, så att det lilla som finns tillgängligt ska komma medborgarna till del på ett rättvist sätt. Kvinnan i filmklippet är en simpel tjuv som sviker sina landsmän genom att ha stulit någon särskild vara som anses viktig för folkförsörjningen och som det råder brist på.

Denna typ av individer straffas på detta hårda sätt, genom att tejpas fast vid stolpar så att alla kan se av vilken ull de är: "sig själva till straff och androm till varnagel", som det stod i lagboken förr.

Kvinnan kan mycket väl vara rysktalande, men hon hamnade vid skampålen eftersom hon är en tjuv.
Citera
2022-04-18, 19:42
  #126654
Medlem
Antivaxxers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
De tar maten från ryssar.


Detta, samt från sönderbombade hus där de tvingats till flykt.
Citera
2022-04-18, 19:43
  #126655
Medlem
SpOeNdis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
De kunde ju bömbat stålverket som de har gjort med resten av staden. Men det har väl ett högt ekonomiskt värde och därför vill de inte förstöra det.
Att svälta ut dem borde ju vara enkelt. Man kan undra hur de kan vara vid liv efter två månader. Utan vatten överlever man bara tre dagar så det är ju bara att stänga av vattenledningarna till verket.

Tror jag har läst nånstans att den har ett egen vattenkälla, är la ändå nio våningar djupt?

Dom bilderna man har sett på kapitulerade ukrainska soldater, många av dom är redigt tunna... Så matbristen är nog ett faktum
Citera
2022-04-18, 19:43
  #126656
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
De tar maten från ryssar.


I de underjordiska gångarna under stålverket? Kom igen nu...
Citera
2022-04-18, 19:45
  #126657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Fast inte ens det klarar ryssen. Ukrainarna springer runt i stan och dödar ryssar i stora antal:

https://twitter.com/Blue_Sauron/status/1516025510362595332

och samlar in mat varje dag.
Du länkar till hur nazister anfaller sina egna civila landsmän? Wow...
Citera
2022-04-18, 19:46
  #126658
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
I de underjordiska gångarna under stålverket? Kom igen nu...

Såg du inte videon? Ukrainarna springer fritt på Maripuols gator, när det passar dem:

https://twitter.com/Blue_Sauron/status/1516025510362595332
Citera
2022-04-18, 19:46
  #126659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Azov-batalionen tänker inte ge upp i Mariupol, de vet att långa fängelsestraff väntar dem för krigsbrott.
De har hållit civila som gisslan och lämnar massor av vapen efter sig när de flyr.

Donbass forces 'approach victory' in Mariupol

Noose tightens on Ukrainian nationalists in Mariupol as Russian forces focus the fight on key Mariupol factory
https://rumble.com/v11fw8v-donbass-forces-approach-victory-in-mariupol.html
Krigsbrott? Är det några som har begått krigsbrott är det ju ryssarna. Hela invasionen är olaglig. En grov kränkning av Ukrainas suveränitet.
Om Ryssarna ville att Azov skulle ge upp så skulle de behandla dem som vanliga krigsfångar. Men om man skall döma dem till hårda straff för att de försvarar sitt land så är det kanske lika bra att slåss till döden. Att sitta och ruttna i Sibirien är inte så lockande.
Citera
2022-04-18, 19:47
  #126660
Medlem
erektidiots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Du länkar till hur nazister anfaller sina egna civila landsmän? Wow...

Civila brukar ju inte, generellt, hålla AK12or... Men bra försök.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in