Experterna har talat!
"Polishat, att känna sig utanför samhället och unga män och pojkar som samlas i grupp.
Det är några av de faktorer som experter lyfter som anledningar till påskhelgens våldsamma upplopp i Sverige.
– Konflikterna handlar inte nödvändigtvis om varken religiositet i allmänhet eller Koranen i synnerhet, säger Mustafa Dikeç, professor i urbana studier vid Malmö universitet, till TT."
https://www.expressen.se/nyheter/forskarnas-teorier-det-ligger-bakom-upploppen/
Svaret är som alltid, dom känner sig utanför samhället.
Det kan inte bero på att dom själva har valt att stå utanför samhället?
Vart tog individansvaret vägen?
Edit Utbrett polishat
Poliser som jobbat under upploppen har själva vittnat om att våldet varit brutalt och på en nivå som många av dem aldrig tidigare har upplevt.
I en intervju med Expressen vittnar en polis som var på plats i Örebro om att motdemonstranterna till och med ville ”döda poliser”.
– Unga pojkar och män med utländsk bakgrund i de här områdena har omfattande erfarenhet av poliserna, som är där och stoppar dem och visiterar dem. De känner sig utpekade, säger Manne Gerell till DN."
Hört samma tugg nu i 20 år. Skicka hem dom om det är så hemskt här.