Citat:
Ursprungligen postat av
Kalken03
Testar att försöka liva upp denna tråd igen. Jag har fått jobb på grönan nu denna säsong och undrar hur det är att jobba där om det finns någon som har jobbat där nyligen helst. Undrar även hur kollegorna är där och ifall det verkligen är så kul som folk beskrivit det i tråden innan, Om pubkvällarna som de skrevs om tidigare i denna tråd fortfarande finns kvar
Jobbat en del som attraktionsvärd på Gröna Lund samt entrévärd.
Vad fick du jobb på?
Baserat på ditt namn antar jag du är 03a? Gör du bra ifrån dig har du ju en nice referens på ditt framtida CV. Tänk bara på ha kul, det är ändå ett sommarjobb, man blir inte rik där men kan absolut skaffa vänner för livet, du frågade lite om hur det är detta med umgås med alla ja du träffar ju en del som du arbetar med oftast har man koll på vilka som jobbar då man träffar på alla kollegor allt från morgonmötena, rasterna, lunchen, men speciellt d du varit på gruppintervju med och de som du jobbar med kommer nog stå dig närmast.
Det är ett roligt jobb, man träffar ju på massor med gäster, vissa märker man snabbt är stammisar nästan varje dag.
Lönen är dock verkligen dålig räkna med under tio tusen per månad då man inte heller får så många pass ifall du är under 21. Sen tar dom cirka 100 för lunchen om du inte hämtar eget, portionen bestämmer inte du heller. Tycker den biten kändes snålt.
Återigen beror lite på vad du jobbar med, är det attraktion lär du ha en rolig sommar om du blir stationerad på en rolig attraktion, annars är det stor chans det kan bli långtråkigt ibland, långa arbetspass ibland från 12 tiden till 23 tiden. På "Eventdagar" Kan det vara ännu längre pass.
Mycket strängt med rutinerna kan man tycka, ibland kan man tycka vissa saker är löjliga men men respekterar detTänk på att ha kul speciellt om din plan är bara att jobba där en säsong. Planerar du jobba fler säsonger och jobba upp dig så tänk på att ta delta mycket i morgonmötena kom med bra förslag, var alltid i god tid, ställ upp på extra pass etc.
Lycka till, uppdatera gärna vad du tycker om jobbet väl in i säsongen.