2022-04-17, 12:49
  #97
Medlem
sxephils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Känner du fler statsledare som äger 2000 miljarder dollar och låter halva sin befolkning bajsa i hål?
500 personer i Ryssland äger 99.8% av Ryssland.

Det enda bra med krig är att landsförrädare som dig själv är de första som stupar. Tik Tok Tik Tok

https://www.dagensps.se/investerardygnet/svenska-miljardarer-ager-lika-mycket-som-ryska-oligarker/

Roligt att du som svensk inte tycks veta att Sverige styrs av oligarker och har alltid gjorts i modern tid.
Citera
2022-04-17, 12:52
  #98
Medlem
För att många nationalister är förlorare på alla sätt du kan tänka dig. De ogillar etablissemanget och utvecklingen i väst med massinvandring och så vidare(vilket är förståeligt, det gör jag med) men istället för att vilja se sitt land och folk starkt och blomstrande igen, så hatar de ALLT som har med sitt land att göra. Den enda glädjen dessa patetiska varelser får i sitt liv är när det går dåligt för Sverige, när svensken blir rånad och våldtagen. Hur ofta ser man inte kommentarer från dessa kryp om hur mycket de önskar sig en rysk invasion av Sverige för att "befria" oss från våra politiker? Eller hur glada dessa landsförrädare är varje gång i varenda tråd där en svensk blivit utsatt för invandrarvåld? "De röstade för det här, så rätt åt dem" är något som ropas ut om och om igen av dessa kretiner.

Istället för att bygga upp så vill de riva ner, och därmed passar det ju jättebra att ställa sig på fiendens sida i form av Ryssland. Att Putin själv fängslar och mördar nationalister på löpande band i Ryssland fattar inte dessa patetiska varelser och dom hade varit dom första som arkebuserades eller fängslades om Ryssland tog över.

Sen är också många nationalistiska rörelser direkt infiltrerade av Kreml, som t.ex. Le Pens National Rally, Salvinis Lega Nord och här i Sverige AfS, och därtill deras propagandamegafoner.

SD och SD:are är dock förskonat från det här, man hittar dessa lowlifes främst i andra rörelser långt ut på högerkanten, ofta i kretsar där foliehattsteorier går varmt. Det är inte en slump att det i stor utsträckning är samma människor som även trodde att man blev magnetisk av vaccinen.
__________________
Senast redigerad av Reiwa 2022-04-17 kl. 12:55.
Citera
2022-04-17, 12:53
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Psykologistudent
Detta inlägg bygger på observationer i sociala medier.

Hur kommer det sig att så överraskande många påstådda nationalister, patrioter, Sverigevänner osv har tagit Rysslands sida i den här konflikten?

Dessa grupper av människor påstår sig värna om det västerländska och Sveriges bästa, men ändå väljer de att ställa sig bakom det österländska Ryssland som under de senaste decennierna haft som främsta mål att destabilisera västvärlden och våra demokratier.

Inte ens när Putin hotade att attackera Sverige med kärnvapen ändrade de åsikt om hans storhet.

FOTNOT: Naturligtvis har den stora majoriteten av svenska nationalister ställt sig bakom Ukraina och emot ryska statens hot emot västvärlden, men antalet Putin-supporters bland de som påstår sig värna om Sverige har varit mycket högre än man kunnat ana i en sån här situation.
Det finns flera anledningar och svar på din fråga och det finns paradoxer. Av alla dessa svar så är dessa tre de som dominerar tror jag:

- Släktband till Ryssland, är ryss, rysk fru/man, barn till ryssar, släkt i Ryssland

- Kommunister. Lenins-, Stalins-, Brezjnevs andar när en historisk dröm om ett starkt Sovjetunionen en ikon för att kommunism kan fungera som samhällssystem. Putin är fostrad och en symbol för detta och många kommunister i Sverige hyllar hans krig och andra påhitt han gör.

- Högerextrema. Det finns många som hyllar starka ledare och despoter, det inger tydligen en känsla av trygghet, ordning och reda. Deras argument är snarlika kommunisternas
Citera
2022-04-17, 12:59
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cancel---Culture
Räcker inte dina tio andra trådar? Luktar desperation… Svenska nationalister slåss väl dessutom för Ukraina i öst? Vet att många reste ner dit 2014?

Varför ljuger du?

Var ju en kille vid namn Micke, som skrev flitigt på flashback 2014. Han slogs för Azov.
Citera
2022-04-17, 13:27
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
https://www.dagensps.se/investerardygnet/svenska-miljardarer-ager-lika-mycket-som-ryska-oligarker/

Roligt att du som svensk inte tycks veta att Sverige styrs av oligarker och har alltid gjorts i modern tid.

Haha du jämför alltså svenska miljardärer med skurkar som Putin har gjort till miljardärer genom att stjäla från det ryska folket och staten

Krya på dig kamrat!
Citera
2022-04-17, 13:29
  #102
Medlem
Normalsaltatsockers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nerdnerd
Om du tror på riktigt att Rysslands mål är ett starkare väst har du i praktiken omyndigförklarat dig själv. Hur naiv och korkad nyttig idiot får man vara? Gränslöst tydligen.

Vilket även är svaret på TS fråga. Det handlar om totalt ägda nyttiga idioter som faktiskt tror att Putins ryska nationalism (med honom själv som högsta prio) på något sätt skulle gynna t ex svensk nationalism. Helt ko-ko m a o.

Dessutom är nog inte en ringa del av de mest högljudda "nationalisterna" ryska troll.
Exakt så.. därför lämnar jag SD, vill inte vara i sällskap av dessa idioter.
Citera
2022-04-17, 13:53
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Känner du fler statsledare som äger 2000 miljarder dollar och låter halva sin befolkning bajsa i hål?
500 personer i Ryssland äger 99.8% av Ryssland.

Det enda bra med krig är att landsförrädare som dig själv är de första som stupar. Tik Tok Tik Tok

Och 50 personer i Ukraina äger 99,8% av landet. Ändå suger du av Ukrainas president.
Citera
2022-04-17, 14:03
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av peter_pung
Är det verkligen pedofilaktivister som pratar om homosexualitet på biologilektionerna? Har du några bevis för det?

Ja, det kryllar av homosex- och transaktivister i svensk förskola och skola. Likadant ser det ut i USA och flera andra vita västländer. Jag har personligen kommit i kontakt med flera stycken på olika dagis och skolor där mina barn har gått. På ett dagis var det t o.m. två stycken "könsbytare" (kvinna till "man", tror jag, nu för tiden vet man inte alltid) i olika stadier av processen. På ett av mina barns skolor så är rektorn en fet lesbian, en gammal "bull dyke", som arrangerade en hel vecka med massa pridegrejer där 6-åringarna bl.a. läste en bok av en känd judisk "könsbytare".

Det är inte heller primärt på några biologilektioner som det pratas om homosexualitet utan propaganda för normaliserande och populariserande av homosexualitet, transgrejer och "könsbyte" sker hela tiden i alla möjliga sammanhang. De hjärntvättar systematiskt barn som är så små att de inte ens kan prata (1 - 2 år) med böcker om homosexualitet och trans. Detta förekommer sedan flera år tillbaka på massor av dagis runt om i hela Sverige.
Citera
2022-04-17, 14:04
  #105
Medlem
sxephils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Haha du jämför alltså svenska miljardärer med skurkar som Putin har gjort till miljardärer genom att stjäla från det ryska folket och staten

Krya på dig kamrat!

Jag jämför bara oligarkers inflytande i båda länderna. Sveriges oligarker är självklart mer legitima men de är fortfarande oligarker.

Lundin familjen är inte riktigt rumsren heller: https://www.business-humanrights.org/en/latest-news/lundin-petroleum-lawsuit-re-complicity-war-crimes-sudan/

Mycket bra att Sverige verkar utreda dessa brott. Det är den stora skillnaden mellan Sverige och Ryssland. Skillnaden mellan Ukraina och Ryssland är inte lika stor.
__________________
Senast redigerad av sxephil 2022-04-17 kl. 14:09.
Citera
2022-04-17, 14:18
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
https://www.dagensps.se/investerardygnet/svenska-miljardarer-ager-lika-mycket-som-ryska-oligarker/

Roligt att du som svensk inte tycks veta att Sverige styrs av oligarker och har alltid gjorts i modern tid.

Vad heter dessa oligarker som styr Sverige? Namn tack då du har plåtkoll?
Citera
2022-04-17, 14:20
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svennebabbian
Röstat på SD de senaste 3 valen, men tyvärr ej mer då de vill gå med i Nazi Atlantic Terrorist Organization.

Jag är en som hejar på Putin och ser han som hjälte och kandidat för fredspriset.
Orsak:
Hatar nazister och allt som har med nassar att göra och Ukrainas armé är fyllda av dem
https://youtu.be/wPMC37oYbSA

Nassarnas fega krigsföring genom att gömma sig i skolor, dagis och sjukhus. Samt använda civila som mänskliga sköldar, samt att de skjuter civila i ryggen när de vill fly från krigszonen. Tortyr och avrättning av krigsfångar. Krigsbrott efter krigsbrott

Du är ryss och orcher har inte rösträtt i svenska riksdagsval. Gå tillbaka till Nevskij Prospekt utan att passera gå...
Citera
2022-04-17, 14:22
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skevsosse
TS framstår med sin fråga som en idiot. Föreställningen är ju att Ryssland skiljer sig från väst genom att väst är degenererat av kulturmarxism samt att dess ledare ör fientligt inställda mot sitt eget folk,som Putin i jämförelse inte är.

Och därmed menar du vad?
Att du som svensk nazist menar att Putin som jagar nazister är din man?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in