Citat:
Ursprungligen postat av
Psykologistudent
Detta inlägg bygger på observationer i sociala medier.
Hur kommer det sig att så överraskande många påstådda nationalister, patrioter, Sverigevänner osv har tagit Rysslands sida i den här konflikten?
Dessa grupper av människor påstår sig värna om det västerländska och Sveriges bästa, men ändå väljer de att ställa sig bakom det österländska Ryssland som under de senaste decennierna haft som främsta mål att destabilisera västvärlden och våra demokratier.
Inte ens när Putin hotade att attackera Sverige med kärnvapen ändrade de åsikt om hans storhet.
FOTNOT: Naturligtvis har den stora majoriteten av svenska nationalister ställt sig bakom Ukraina och emot ryska statens hot emot västvärlden, men antalet Putin-supporters bland de som påstår sig värna om Sverige har varit mycket högre än man kunnat ana i en sån här situation.
Det finns flera anledningar och svar på din fråga och det finns paradoxer. Av alla dessa svar så är dessa tre de som dominerar tror jag:
-
Släktband till Ryssland, är ryss, rysk fru/man, barn till ryssar, släkt i Ryssland
-
Kommunister. Lenins-, Stalins-, Brezjnevs andar när en historisk dröm om ett starkt Sovjetunionen en ikon för att kommunism kan fungera som samhällssystem. Putin är fostrad och en symbol för detta och många kommunister i Sverige hyllar hans krig och andra påhitt han gör.
-
Högerextrema. Det finns många som hyllar starka ledare och despoter, det inger tydligen en känsla av trygghet, ordning och reda. Deras argument är snarlika kommunisternas