Citat:
Ursprungligen postat av
Massmedia
Anser du att Hammarbyklackens värsta huliganer också borde passa bättre i en afrikansk eller arabisk öken?
För precis samma sak, fast mycket våldsammare, skulle ske om jag pissade på en Hammarbyflagga när huliganklacken passerar med dubbla polisled. Då skulle poliser dö, på riktigt. Jag har sett dessa i vitögat, och det är totalt no-limits när de är på gång. Afrikansk eller arabisk öken?
Dessa är dock inte representativa för gemene svensk givetvis, lika lite som upprorsmakarna som triggas av Dvärgpedofilens vansinnigheter är representativa för "invandrare".
Ja, det finns paralleller att dra till det ena och det andra men vad är poängen?
Den dagen du urinerar på en Bajenflagga så får vi väl starta en tråd och jämföra men just nu så är det ett sidospår och har rätt lite med rådande läge att göra, eller?
Du kan kalla honom vad du vill och det han gör är oerhört dumt och provokativt, det håller jag med om, men frågar du mig, och tror jag - många fler, så är det inte honom jag är rädd för eller håller skyldig när stenar kastas mot poliser i en stad där han inte ens ”uppträdde”.
Och, som jag nämnde i ett annat inlägg, dylika upplopp har skett många gånger tidigare utan honom och av andra skäl så titta bredare.
Glad Fortsatt Påsk! 👍🏻