2022-04-14, 10:26
  #109
Medlem
okok1s avatar
Dog alla orcher på båten?
Citera
2022-04-14, 10:27
  #110
Medlem
samtron12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Detta har ingenting med saken att göra.

Ryssarna har förlorat 100gr mer material på en månad än USA gjorde i Afghanistan på 20 år. Sug på den du.

Har förresten ditt gamla konto blivit avstängt nu Herr registrerad-i-April-men-skriver-massa-inlägg-per-dag-nu-ändå.
Har jag väldigt svårt att tro på.

Har du någon trovärdig källa till ditt påstående? Eller är det en hemmagjord räkning du har gjort?
Citera
2022-04-14, 10:27
  #111
Medlem
BigBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Polis2010
Naiviteten är på högvarv även i denna tråd. Natotroll som knappt kan ta på sig kalsongerna själva berättar om Rysslands kapacitet. Det har inte gått två månader och Ukrainas krigsmakt är i spillror. Nato kommer inte ge Sverige eller Finland något kärnvapenparaply under ansökningstiden. Så fint var det skyddet. Kackla på kycklingar under påsken och göm er under mammas kjol.


Hahaha snyft gråt på dig. Så en försvarsmakt ”i spillror” nockade en av Rysslands stoltheter. Flyger in i Ryssland och bombar oljedepåer, spränger järnvägsbroar. Sen körde dom ut allt vad puttler hette runt Kiev med.

Inte lätt att vara du.

Men mest av allt tror jag samvetet maler i dig så du är en del av orsaken till all död som händer i Ukraina. Rikta din energi till att få Ryssland att upphöra med invadsionen i stället, så mår du nog bättre. Det är ju inte så att Ryssland saknar egna problem att ta tag i.
Citera
2022-04-14, 10:31
  #112
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kommenurjorden
Jo de behöver hans välvilja då han har kapaciteten att förgöra både Finland och Sverige med några knapptryck.

Ni låter som ett gäng trotsiga småungar som inte förstår sitt eget bästa.

Ja du om du tror att det på något sätt är riskfritt för Putin att förgöra Norden med några knapptryck även när vi står utanför NATO så förstår du inte ditt bästa.
Citera
2022-04-14, 10:32
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av postkran
Inget som bekräftats än

Hoppas den är sänkt varje reducering av Ryssarnas eldkraft är ett steg i rätt riktning.
Citera
2022-04-14, 10:33
  #114
Medlem
Torsuss avatar
Det här lär ju försena den ryska offensiven en hel del...och under tiden hinner Ukraina få mer vapen.
Citera
2022-04-14, 10:38
  #115
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 42-43-44
Enligt wikipedia rör det sig en missilkryssare. Vet man om fartyget är bestyckat med missiler av det slag som man beskjutit Ukraina med? För mig förefaller detta mycket sannolikt, och i så fall har ju ryssarnas eldkraft minskat. Dels på grund av förlusten av kryssaren och dels på grund av lagret av missiler som gått förlorade.
Härtill kommer att blockaden av Odessa ju visat sig mycket farlig för ryssarna.

De robotangrepp som riktats mot Ukraina (fr a Odessa) har inte så mycket kommit från kryssaren Moskva, utan från de fregatter som (tillsammans med flaggskeppet Moskva) ingår i Svarta havsflottans 30:e ytstridsdivision. Detta förband har bestått av Moskva, tre eller fyra robotfregatter och några korvetter. Under större delen av kriget har 30:e divisionen rört sig fram och tillbaka i en båge från den berömda "Ormön", nära Rumänien, och bort till vattnen utanför Kherson. Avståndet till ukrainskkontrollerad kust har regelmässigt legat på 30 nautiska mil.

Det har inte varit svårt för Ukraina att plotta var divisionen har befunnit sig - och eftersom Neptunsystemet har en räckvidd (åtminstone på pappret) på 150 nautiska mil. Svårigheten för ukrainarna har varit att överlista "area denial"-bubblan. Men det lyckades man med genom att utnyttja det ryska krigsfartygets akilleshäl, nämligen att radarn bara täcker 180 grader av horisonten. Genom en drönare som rörde sig söder om Moskva och upptog hennes radarkapacitet, så blev hon blind för Neptunrobotarna som kom norrifrån. Mycket listigt av ukrainarna.

Vad har då ryssarna förlorat i militär förmåga genom Moskvas undergång? Jo, framförallt luftförsvarsförmågan. Som en stor kryssare kunde hon härbärgera inte mindre än 64 stycken S-300 robotar, med enormt mycket längre räckvidd än vad som finns på fregatterna. S-300 kan inte bara försvara divisionen, utan även en amfibieoperation mot Odessa eller en framryckning av arméförband utmed kusten mellan Kherson och Odessa. Den förmågan är nu förlorad.

Det symboliska värdet i förlusten är ofantligt, när självaste befälhavaren över Svarta havsflottan, amiral Osipov, tvingas gå i livbåten under rasande storm och överge Rysslands stolthet, robotkryssaren Moskva.
Citera
2022-04-14, 10:41
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av löl
Någon som vet om fartyget befann sig långt ute till havs eller nära kusten till ukraina?

Enligt uppgifter rör det sig om Neptune (cruise missile).
Ukrainsk kryssningsrobot mot fartyg på upp till 280km.
Helt nytt system.

Frågan är hur kunde ukraina hittat fartyget till havs om inte usa nu efteråt kan se om fartyget skadats eller inte pga väldigt dåligt väder?
Jag gissar på att Usa, vet visst vet hur det gått för fartyget och har informerat ukraina om vart den fanns innan anfallet.
Nu spelar bara usa dumma så de inte får skulden =)

Ja det luktar unket lång väg, jag är inte ens säker på att det rör sig om Neptune men det är bra propaganda för inhemsk befolkning och omvärlden, samt att USA håller en låg profil även om det var några dagar sen de gick ut med att någon liknande typ av missil ?? som skulle levereras till Ukraina om jag inte tar helt fel. Blir intressant att se hur det här påverkar fortsättningen och om Putin låter det slinka förbi eller om han blir putt och tar till storsläggan.
Citera
2022-04-14, 10:42
  #117
Medlem
napsterspys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Dog alla orcher på båten?
70 av 500 räddades av turkisk fartyg.
Citera
2022-04-14, 10:43
  #118
Medlem
Lagerkommandants avatar
Branden är släckt och fartyget befinner sig just nu på en speciell ubåtsoperation
Citera
2022-04-14, 10:45
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Dog alla orcher på båten?
Tja. Om den där båten är sänkt så gynnar det Putin. Kom ihåg att han sålde in "specialoperationen" i Ukraina med att ryssar massmördas varje dag i Ukraina. Och idag dog det några till. För varje ditrest rysk soldat som dör på bortaplan, så kan Putte säga att ryssar fortfarande massmördas i Ukraina, och därmed ökar stödet på hemmaplan för insatsen.
Citera
2022-04-14, 10:46
  #120
Medlem
at0m3ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av samtron12
Har jag väldigt svårt att tro på.

Har du någon trovärdig källa till ditt påstående? Eller är det en hemmagjord räkning du har gjort?
Om man skall tro på Ukraina så stämmer det. Finns gått om info på nätet om man söker hittar man, problemet är att USA inte håller med Ukraina i antal ryska förluster så ta det hela med en nypa salt enligt Washington är det hälften av Ukrainas officiella siffror.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in