Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Putin ljuger hela tiden så han kommer att ha segerparad och hävda någon vinst i Ukraina oavsett hur situationen är där. Jag tror inte heller det datumet är avgörande.
jag ser andra saker som avgörande hur länge han kan hålla på. Som hur sanktionerna slår mot vapenproduktion. Kan han inte bygga nya flygplan och robotar samtidigt som han hela tiden får färre av dem så kommer hans armé försvagas för mycket i andra delar av Ryssland. Social oro bland ryska folket över ekonomiska problem och antal döda och skadade i kriget. Att Ryssland utmanas militärt av Japan, NATO, Georgien, Moldavien och Azerbajdzjan. Problem i icke-ryska delstater i Ryska Federationen som t.ex. Tjetjenien.
Ja, det gör han säkert. Frågan är vilket sanningsministerium man bör lyssna på för sanning och fakta? För jag tycker det verkar vara mycket tillrättalagda narrativ och känslomos i alla läger. De stora tidningarna skriver om ”anfallskriget” i Ukraina. Ett uttryck jag aldrig förr har sett de använda. Alla invasioner har väl varit anfallskrig? Svårt att kriga om ingen anfaller liksom. Jag gissar att det är ett sätt att lägga in en värdering. En negativ klang, som för att berätta att man tagit parti. Som om någon skulle få för sig att de bara rapporterar sakligt.
Så, alla här med starka åsikter och säkra ståndpunkter. Vad exakt är det som händer egentligen, och hur vet man detta med säkerhet? Är det så enkelt som att Putin har storhetsvansinne och drömmer om Sovjetunionen? Är det Nato-frågan? Anser han att de är expansiva? Eller är det alla dessa nazister som retar gallfeber? Vad vill han, och vad är ukrainas roll i det hela. Rapporteringen känns ju minst sagt lite ensidig. Må vara hänt att det är för att det är så enkelt, men man undrar ju…..Konflikten har ju pågått i 8-9 år, något som många inte verkar ha koll på.
Båda sidor får gärna ge sin version av verkligheten, och varför man ska köpa den med hull och hår. Då vi nästan bara har agenda-journalistik idag, så hur vet man?