2022-04-11, 18:49
  #119593
Medlem
Knut-Annes avatar
.
__________________
Senast redigerad av Knut-Anne 2022-04-11 kl. 18:52.
Citera
2022-04-11, 18:50
  #119594
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Javisst kan rySSland ta in synskadade tjetjener som skjuter på trafikljus eller huset dom tar skydd bakom så är man verkligen desperat.
Näst efter balkonger och trafikljus, tror jag att deras uppgift är att skjuta ryssar som försöker hoppa av och att terrorisera befolkningen i "befriade" områden.
De är alltså inte vid fronten, utan längre bak i säkerhet.
Hundarna äter ju ryska lik, frågan är om de är för kräsmagade för tjetjenska, ganska troligt.
Citera
2022-04-11, 18:50
  #119595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Putin har byggt upp en enorm säkerhetsapparat runt sig. Han har 4 lager av livvakter runt sig hela tiden. Några som går nära, några som blandar ihop sig med vanliga människor, några som bildar en omkrets och några krypskyttar på taken i området där han befinner sig. Han har ett antal munskänkar som får testa maten innan han gör det och sedan har han sin egen armé Rosgvardia med 340000 soldater, alltså betydligt fler än som gick in i Ukraina.
Det verkar helt klart som att han har tänkt behålla makten och det verkar nästan omöjligt att få bort honom om han inte vill lämna sin post.
The National Guard was founded by Russian President Vladimir Putin in April 2016. The force is set to take over the functions of Russia's riot police and rapid response units with the reported aim of better combatting terrorism and organized crime,
https://www.themoscowtimes.com/2016/11/25/russian-national-guard-reaches-340000-personnel-a56308

Det verkar omfatta bland annat inrikestrupperna som vägrade gå in Ukraine.
Citera
2022-04-11, 18:51
  #119596
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
En smutsig bomb i en avlägsen stad i Ryssland som kan spåras till Tjernobyl och Ukrainas påstått hemliga laboratorier.

Då kan Putin motivera total mobilisering samt användande av kärnvapen då Rysslands existens är hotad.

Ett rimligt scenario, tyvärr...
Citera
2022-04-11, 18:54
  #119597
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Nu vet jag inte hur kärnvapen-insatser skulle se ut och om Putin själv kan besluta om det men jag hoppas det finns tillräckligt stort motstånd MOT att sätta in kärnvapen i Ukraina kvar i Ryssland.

Hoppas kan vi göra.. men han har omgett sig av superlojala människor.

Den som bär "kärnvapenväskan" kommer bara blint lyda order, det är givet. Eventuellt motstånd lär han ju ha förutsett och röjt. De närmsta är ju hans knähundar. Många av dessa högt uppsatta är dessutom hans barndonsvänner som jag förstått det. Om de ens har några egna tankar så vågar de nog inget säga. Skulle de säga emot så lär väl pruttler lösa det ganska snabbt med våld och sedan se till att orderna genomförs ändå.

Ju instabilare har blir, desto större är väl risken att han gör nånting som från vårt perspektiv är helt idiotiskt.. men som från hans perspektiv är en vinst. Psykopater måste vinna, de kan inte förlora.
Citera
2022-04-11, 18:54
  #119598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av QuietExit
Hur en Orlan-10 är konstruerad https://twitter.com/osinttechnical/status/1513211530904580098?s=21&t=J0ukN0s-qP732QIQBT9MFA

Ok - så denna ryska drönare är i princip bara hoplödda saker de köpt på Alibaba eller Amazon?

Undrar hur många miljarder detta kostat ryska skattebetalare.

Ska kosta över en miljon stycket och de använder en kamera för 50 dollar.
Citera
2022-04-11, 18:55
  #119599
Medlem
geir44s avatar
När faller nazistaden Mariopol? Det är dags. Och hur lyckad kommer pincer-movementet i öst Ukraina att bli? Alla vapen grenar måste samarbeta.

Putin är mycket starkare än Zelenskji.
Citera
2022-04-11, 18:57
  #119600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pruttler
Det är givet att han är en klinisk psykopat. Total avsaknad av förankring till vanliga människor. Ingen som helst sympati. Lemlestade barn betyder för honom antagligen inte ett jävla skit. Han har säkert behov av att hämnas på folk... folk dör till höger och vänster om de på något sätt utgör ett hot mot honom.

Jag undrar vilke skit om honom som kommer ut i historieböckerna om/när ryssland blir fritt och vittnen kommer fram. Perversioner.. lemlestar han djur för nöjes skull? Sådant skit.

Putin är absolut en psykopat.
Men ryssarna blir inte så upprörda över psykopater som vi mjäkiga västerlänningar.....

Putin har ett otäckt förflutet och har garanterat torterat människor. Han jobbade ju i DDR, där Stasi hade torture dungeons osv.

Våld, lögner och iskyla finns i hans DNA.

Allt det lidande han orsakar i Ukraina, stör nog inte hans nattsömn.

Jag tror att han saknar gränser när det kommer till våld.
Han tänker bara praktiskt.
Bedömer han att tio nukes löser problem i Ukraina, trycker han på knappen.

Hans rövslickargäng är inte friskare än han själv.
Vem ska stoppa honom?
De är störda hela gänget.
Citera
2022-04-11, 18:59
  #119601
Medlem
Tvonds avatar
Lite karma endå i Krim och Donbass att alla män mellan 18-60 blir tvångs inkallade att bli kanonmat och de som försöker fly blir infångade och tvingade till fronten. Undra om många som stödjer ryssen nu ångrat sig
Citera
2022-04-11, 19:01
  #119602
Medlem
Snapcounts avatar
Jänkarna tvivlar på en rysk offensiv de närmaste dagarna :

Russia forces resupplying and reinforcing troops in Donbas but no signs of new offensive, says US
The United States has seen indications that Russian forces are resupplying and reinforcing troops in the Donbas region, in eastern Ukraine, a US defence official has said.

The senior official, who has not been named, added that Russia appears to be reinforcing positions in the northwest of Donetsk, an area inside Donbas.

However, the US does not believe that the movements are the start of a new offensive


https://news.sky.com/story/ukraine-news-live-zelenskyy-reveals-pms-promise-to-help-restore-kyiv-when-war-ends-russia-seeks-to-b ring-back-forces-discharged-up-to-10-years-ago-12541713

Så kanske den nya ryska befälhavaren har fått mer "fria händer" i att sköta den "särskilda operationen" ? (utan att putin har det sista ordet)

Det bör även betyda att allt prat om den "9 maj" är bara struntprat, eller att det datumet har kastas i sopkorgen.
Citera
2022-04-11, 19:01
  #119603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pruttler
Hoppas kan vi göra.. men han har omgett sig av superlojala människor.

Den som bär "kärnvapenväskan" kommer bara blint lyda order, det är givet. Eventuellt motstånd lär han ju ha förutsett och röjt. De närmsta är ju hans knähundar. Många av dessa högt uppsatta är dessutom hans barndonsvänner som jag förstått det. Om de ens har några egna tankar så vågar de nog inget säga. Skulle de säga emot så lär väl pruttler lösa det ganska snabbt med våld och sedan se till att orderna genomförs ändå.

Ju instabilare har blir, desto större är väl risken att han gör nånting som från vårt perspektiv är helt idiotiskt.. men som från hans perspektiv är en vinst. Psykopater måste vinna, de kan inte förlora.

Du har 100% rätt tyvärr.

Finns ingen vettig person i Kreml.

"We don't have crazy people" sa en tjänsteman, apropå kärnvapenhotet....

Strax efteråt kom berättelser om vidriga krigsbrott.
Bla barnvåldtäkter....

Galna är precis vad ryssarna är...

Klart de inte bangar för kärnvapen.
Citera
2022-04-11, 19:02
  #119604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jan2021
Får Ukraina alla vapen gratis?

Ukraina får ju även stora pengadonationer från andra länder.
Räkna med Ukraina även genomför mängder av direkta köp från vapenleverantörer.
Och ammo, och skyddsutrustning och annat som behövs.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in