Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Krigade finnar, fransmän och polacker till siste man under andra världskriget. Norge eller Danmark? Ukraina har inte avstått sin rätt till självförsvar och dom har rätt till det. Frågan är om dom verkligen måste hålla på till siste man och det kan dom eftersom vapen och uppmuntran från väst aldrig sinar. Det är tragiskt och jag tycker det är smartare att ta det till förhandlingsbordet istället för att förlora mer land och unga män.
Kriget har pågått i sex veckor och Ukraina är ett mycket stort land. Under den tiden har ryssarna slagit ut i stort sett hela den militära infrastukturen, bränsletillförsel och samtidigt gjort en sväng fram till Kiev får att tvinga fram en förhandling (som tydligen misslyckades). Större delen av Ukrainas trupper är som soldaterna i Mariupol fast i Donbass utan bränsle och annat, avskurna och det utan att ryssarna bombat söder järnvägar och vägar i Ukraina, dom kontrollerar bara transporter och slår ut dom.
Dessutom kontrollerar Ryssland redan stora delar av östra och södra Ukraina samtidigt som försärkningar tillkommer. Det ser inte ljust ut för Ukraina även om dom slåss imponerade bra. Hur ser det ut om två månader kan vi sia om.
Nej, frihet och fred är inte gratis och vi bör alla vara föriktiga med den och inte sälja ut till högstbjudande. Det är bra att hålla sig väl med sina grannar och inte hata dom. Tänk om Polen i framtiden börjar hata Ukrainare för det dom gjorde mot polacker under andra världskriget.
Jag ser det bara realistiskt och hejar inte på som om det vore en fotbollsmatch.
Du har som tur var inte rätt i mycket du skriver. Att vi däremot inte vet hur det ser ut om två månader håller jag helt med om.
Dina argument är till för att få Ukraina att se sitt motstånd som meningslöst och lägga ned vapnen, precis som varje arme uppmnanats att göra sedan vi stred barfota. Sanningen är att Putin och Ryssland inte lyckats med någonting alls annat än att få större delen av världen emot sig, få människor att minnas hur de ljög ihop en attack mot Finland under andra världskriget, hur Sovjets krig i Afghanstan gick, vilka grymheter Ryssarna begick under Tjetjenien krigen och att bli uteslutna ur rådet för mänskliga rättigheter. Men jag kan inte tänka mig att det var syftet med Putins plan? Att dessutom stärka både EU och NATO?
Men detta är långt ifrån över, det är inte slut förräns det är slut.