Det är redan bekräftat att det var Ukraina. Ukraina påstod såklart utan bevis att det var en rysk missil. Men när bilderna på resterna av missilen kom fram så visade det tydlighet att det var en Tochka-U, alltså typen av missiler Ukraina använder. Ryssland har avvecklat dessa äldre missiler och har inte använt en enda sådan under hela konflikten, däremot använder Ukraina ofta dessa missiler. Speciellt mot civila, som i Donetsk där de nyligen döda 17 civila med en Tochka-U.
Anledning till attacken på tågstationen är att förhindra civilbefolkning att fly, eftersom det förväntas komma en rysk offensiv mot staden och den Ukrainska arméns
modus operandi är som ISIS att använda civila som sköld. Detta är något till och med PK-diktaturens media erkänner öppet.
Increasingly, Ukrainians are confronting an uncomfortable truth: Virtually every neighborhood in most cities has become militarized by the Ukrainian army,
making them direkt targets for Russian forces trying to take out Ukrainian defenses.
https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/28/ukraine-kyiv-russia-civilians/
Ukraina uppfattar dessutom civilbefolkning i Donbas som "dislojal" de tillåts inte rösta t.ex.