Citat:
Ursprungligen postat av
Klevenson
Du bad mig alldeles nyss inte föra din talan, men det är ok att du påstår att jag tycker civila ska dö?
Du tycker kreml ska föra detta krig. Krig skördar civila offer. Jag är emot krig och dess konsekvenser. Du får gärna försöka igen
Nej. Jag var öppen med att jag stöttade 100% Rysslands specialoperation som skulle häröra Azov. Detta med bakgrunden av Donbass och de groteska brott mot mänskligheten de stått för.
Nu var det ingen specialoperation och jag hade som bekant fel.
Jag stöttar inte anfallskrig på en nation, kommer aldrig göra. Så nej, jag stöttar det inte.
Jag påstår väl inte någonting?
Du skrev ju det själv och jag klargjorde vart vi stod? Du tycker sanktionerna är bra och att de är Kremls fel att civila sjuka dör i Ryssland.
Jag tycker väst sjunker lika lågt som låter det hända. Ekonomiska sanktioner är en sak som sagt, humanitära är och borde vara för en pacifist som du själv, oacceptabla oavsett.