2022-04-07, 09:23
  #1705
Medlem
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av araziel
Nazister skulle väl aldrig ljuga om fienden? 95% är just ren lögn.

Tittade in på Flashback angående Butja men ni är en bit mer efterblivna än Ukrainarna på Telegram.
Och vad vill du påstå med detta? Att ryssarna är nazister?
Citera
2022-04-07, 09:30
  #1706
Medlem
brajzillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Azov är inte skyldiga. Varför köper du rysk propaganda?

Du får nog ta att läsa igen... Jag menar att det är helt löjligt att påstå att Azov skulle ligga bakom detta.
Citera
2022-04-07, 09:30
  #1707
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av idjit
Fast om du klickar på din länk så står det ju följande:

"The Treaty document stipulates in Article 40 that the Treaty is entered into for a period of 10 years and renews automatically unless one of the parties notifies the other of its intention to curtail the Treaty.[1]
Termination
On 19 September 2018, Ukrainian President Petro Poroshenko signed a decree not to extend the treaty."


Avtalet bröts alltså inte 2014 eftersom det upphörde att gälla redan 2018.

Nej, putain och anhang bröt MOT avtalet 2014 då Ukraina invaderades och Krim ockuperades. Inträffade 2018 efter eller före 2014?

Citat:
Ursprungligen postat av idjit
Om du med den civiliserade världen menar det vi kallar för "väst" så ja, det är nog så. Majoriteten utav världens befolkning bor ju dock inte i "väst".

I det här fallet kan "den civiliserade världen" definieras som de 141 länder som röstade för FN resolutionen "Demanding Russian Federation Immediately End Illegal Use of Force in Ukraine, Withdraw All Troops"
https://www.un.org/press/en/2022/ga12407.doc.htm
Gissa vilka som röstade emot? (vitryssland, nordkorea, eritrea, ryssland och syrien) i.e. barbarerna.


Citat:
Ursprungligen postat av idjit
Gällande fängslandet och mördandet utav oppositionella så håller jag helt och hållet med: Det är förkastligt. Men du är ju otroligt naiv om du inte fattar att även andra sysslar med sådant, bl.a. USA och Israel när det kommer till mord och en mängd andra länder när det kommer till att fängsla oppositionella, bl.a. Ukraina. Så varför de dubbla måttstockarna? För att media har fått dig att tro att USA är de goda och Ryssland de onda?

Jag skulle säga att det är stormaktsbeteende. Att man via våld är beredd att ta och försvara det man ser som sina intressen.

Var har jag påstått att "USA är de goda"? På vilket sätt, om något, berättigas rysslands (i.e. putains) mördande av att andra länder ev. också mördar? Whataboutism är det enda "försvar" ni som av outgrundlig anledning stödjer barnamördaren putain har att komma med.

Citat:
Ursprungligen postat av idjit
Personligen håller jag mig neutral i den här konflikten. Varför? För att jag är svensk och inte låter mig påverkas utav judeägd massmedia.

Du är allt annat än "neutral" i din blinda dyrkan av barnamördaren putain.
Citera
2022-04-07, 09:35
  #1708
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Raglefant
Några av de saker som motbevisar den neo-bolsjevikiska lögnpropagandan:

1. Videon från Butjas borgmästare som bolsjeviksvinen påstår "sändes den 31 mars och visar att ryssarna dragit sig tillbaka den 30 mars" sändes i själva verket den 1 april och han säger att ryssarna drog sig ur den 31 mars. (Bara att googla, den fanns inte på nätet före den 1 april.)

2. Butjas borgmästare är i videon glad och säger att det är en stor seger. Efterblivna neo-bolsjeviker gör stor sak av att han inte nämner något om massmord på civila. Kan så klart finnas massor av orsaker till detta, men den självklara invändningen är ju: Borde han inte ha varit noggrann med att nämna massmord ifall detta var en planerad falskflagga? Kort sagt, videon varken motbevisar eller bevisar något alls.

3. Bolsjevikerna befann sig fortfarande i området 1 april (inte inuti Butja, men försökte hålla tillbaka de ukrainska styrkorna):.
https://tvzvezda.ru/news/20224151-KMqbZ.html (använd Google Translate)

4. Rapporter om gator fulla med lik började komma ut den 1 april, samma dag som ukrainarna först gick in i staden. Ser ut att vara filmat på eftermiddagen. Inte den 3 april som rysk lögnpropaganda hävdar.
https://twitter.com/viktoriiauah/status/1509985789404459011

5. Fler rapporter kom ut den 2 april, detta är bara ett exempel.
https://twitter.com/kiraincongress/status/1510249049357791234

6. Bolsjevikerna hade minerat delar av staden, det var därför det tog ett tag innan staden ansågs upprensad och säker för journalister att släppas in. Återigen är detta bara ett exempel.
https://t.me/intelslavaua/2061

7. Efterblivna neo-bolsjeviker säger att civilisterna borde ha filmat mördandet med sina mobiltelefoner. Detta är egentligen för dumt för att behöva bemötas, men det har skett i minst ett fall (på långt avstånd och genom ett fönster, av uppenbara orsaker). Videon sägs vara tagen den 25 mars och platsen matchar den där de bakbundna mordoffren i bruna jackor påträffades.
https://t.me/News380/8198

8. Bolsjevikpropagandan säger att det faktum att ukrainska trupper inte påträffade en massa lik på filmer tagna den 2 april motbevisar massakern. I själva verket filmades detta helt enkelt i en annan del av staden, vilket har geolokaliserats. (För video från 2 april där de går in i den del där massmördandet skedde, se punkt 5.)
https://twitter.com/GeoConfirmed/status/1510972981106909191

9. Drönarvideo från 3 mars visar hur bolsjevikhorderna skjuter ihjäl en cyklist.
https://www.youtube.com/watch?v=bYVYuDWyQNg&t=68s

10. Att ukrainarna skulle ha skjutit folk för att de bar vita armbindlar är rent nonsens. Vit armbindel används av vissa ryska förband.
https://mobile.twitter.com/Osinttechnical/status/1511069456805597189

Azov gick redan den 19 mars ut med en varning att ryssarna (i Mariupol) sätter på civila vita armbindlar i ett försök att få ukrainska trupper att förväxla dem med ryssar.
https://frontnews.eu/en/news/details/23505

Vet inte om det stämmer att de vita armbindlarna från början var helt eller delvis avsedda att "grumla vattnet" och få ukrainarna att förväxla civila med ryssar, men det är ju aningens märkligt att använda samma färg för civila som för vissa av dina egna soldater. Oavsett har det vid det här laget blivit vanligt att ryssarna sätter på civila vita armbindlar som tecken på att de är obeväpnade och inte deltar i det ukrainska försvaret.

11. Redan den 22 mars skrev ukrainsk press om att ryska soldater skjutit civila i Butja trots att de bar vita armbindlar.
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2022/03/22/7333621/

Kunde fortsätta listan, men orkar inte.

Det här är tydligen det ryska sättet att bedriva propagandakriget på: pumpa ut så många falska uppgifter och bortförklaringar att ingen orkar gå igenom alla. Motbevisas de första tio bortförklaringarna så kanske de tio nästa tar skruv. Sorgligt nog är väl vi hederliga nazister sårbara för detta då vi lärt oss att aldrig lita på västmedia som ljuger om så mycket annat.

Påpekande som däremot inte lär förvåna nationalister: Massakern begicks inte främst av etniska ryssar utan av halvmongolska horder från östern samt tjetjener. (Etniska ryssar begår också krigsförbrytelser, men det finns många vittnen som säger att de är mer humana än tjetjenerna och gulingarna.)
https://t.me/fortresskyiv/864

Putin har släppt lös orcher inne i Ukraina.

Och om någon svensk nationalist fortfarande svävar i villfarelsen att Putin är /ourguy/ eller åtminstone bättre än Nato, publicerades följande artikel i RIA Novosti häromdagen där man lägger fram målet med invasionen: att mörda alla nationalister och "omskola" ukrainarna för att krossa deras etniska medvetenhet.
https://gist.github.com/NamesMark/61750679f7e4459b85b709e14c48853c


Tack för ett givande och tydligt inlägg, som bidrar till klarhet i detta informationskrig.
Citera
2022-04-07, 09:51
  #1709
Medlem
KillPus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WordWarrior
Krigsbrott som begås av enskilda kombattanter är inte den ryska regimens ansvar, så länge de inte aktivt uppmanat till detta. Det saknas bevis för att så är fallet. Man får ställa enskilda soldater inför rätta om krigsbrott är begångna.

Det finns hur många bevis som helst. Dessutom "denazifiering" enligt den statliga ryska propagandan är etnisk rensning av alla som pratar ukrainska och vill ha ett eget land där folket får bestämma själva om landet ska med i EU eller NATO. 80 % av folket i RU är human garbage. Inte bara deras ledning.
Citera
2022-04-07, 09:51
  #1710
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RustyShackleford
"Hundratals oberoende källor?"

Här har du hundra till:
https://youtu.be/ZggCipbiHwE?t=32

Då är saken biff va?

Glömde svara på den länken - skillnaden är att videon du länkade till inte visar oberoende källor, utan X antal TV stationer i USA som hör till samma syndikat och får samma nyhetsmanus utskickat. Då låter det sådär.

De oberoende källorna från Ukraina blir bara fler och fler. Eller du kanske tror att alla i den här videon från brittiska ITV, på plats i Ukraina, är skådespelare?

https://www.reddit.com/link/txyjfi/video/ayzvrnnwmzr81/player
Citera
2022-04-07, 10:19
  #1711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Det var lite pinsam känsla ett tag på SVT:s Rapport igår när både en lokal person och reportrarna sa att folk hade dödats när de hamnade i skottlinjen mellan de stridande parterna. Duh...

Det är ju samma sak med MI6-skojarna på "Bellingcat" och deras "bevis". En förvirrad eller galen gubbe ger sig ut och cyklar när strider pågår i kvarteret. "Nej men vilket härligt väder! Idag är en bra dag för att cykla mot massa stridsvagnar i rörelse, mitt under pågående stridigheter!". Nobelpriset i intelligens kommer inte gå till den personen...


Du är för intellektuellt ohederlig att diskutera med.
Citera
2022-04-07, 11:33
  #1712
Medlem
Ördögs avatar
Tysk underrättelsetjänst har snappat upp ryska militärens radiotrafik där det diskuteras dödande av civila i Butja. Der Spiegel rapporterar att mördandet kan ha varit helt avsiktligt.

https://www.spiegel.de/politik/butscha-soldaten-besprachen-graeueltaten-gegen-zivilisten-ueber-funk-a-9e01662c-aa7e-4828-bf6f-f662d 9b6164e
https://www.spiegel.de/international/germany/possible-evidence-of-russian-atrocities-german-intelligence-intercepts-radio-traffic-discussing-the- murder-of-civilians-in-bucha-a-0a191c96-634f-4d07-8c5c-c4a772315b0d
The Bundesnachrichtendienst (BND), Germany’s foreign intelligence service, has acquired gruesome new insights into the atrocities committed by Russian military forces in the town of Bucha near the Ukrainian capital of Kyiv. DER SPIEGEL has learned that the BND intercepted Russian military radio traffic in which the murder of civilians in Bucha was discussed. Some of the intercepted radio traffic can apparently be directly linked to dead bodies that have been photographed in Bucha.
Citera
2022-04-07, 11:47
  #1713
Medlem
RustyShacklefords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Jag håller med dig. Detta från Rybar trendar redan lite och tydligen redan debunkad av någon. Jag kan dock inte dubbelkolla detta.



https://twitter.com/KidFromThe60s/status/1511432124540325900

Men vi kommer säkert få se mer förklaringar på detta så småningom när de riktigt kunniga träder in i bilden.

Tänkte bara sammanfatta "kunskapsläget", utan att egentligen tillföra nåt nytt.

@KidFromThe60s säger i sitt tweet:
Citat:
Interesting that Rybar is chosing to ignore the imagery from Planets satellites, that when cross referenced, prove the Maxar images are from mid-March

Det var tydligen NYT som skrev den ursprungliga artikeln som genom den aktuella satellit-bilden för att peka ut ryssarna som skyldiga för sju döda kroppar. Tror det är den här artikeln, men den ligger såklart bakom betalvägg:
https://www.nytimes.com/2022/04/04/world/europe/bucha-ukraine-bodies.html

Samma bild har senare återanvänts av bla Aftonbladet:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/8QAjGA/satellitbilder-visar-doda-i-butja-innan-ryssland-lamnade

Rybar skrev i sitt ursprungliga Tweet:
Citat:
The Maxar website provides information on which satellites have been imaging the Bucha region in recent times. A total of three satellites were involved.

Så på Rybar låter det som om de kunnat identifiera exakt vilka satelliter som användes för att ta bilden som NYT använder. Och att de med publikt tillgänglig data kunnat räkna ut att NYTs tidsangivelse inte är korrekt.

Men om jag tolkar @KitFromThe60s rätt så ska det tydligen finnas ett separat system av satelliter vid namn "Planets", som tagit egna bilder av området. Och att man mha "Planets" kan verifiera att tidsangivelsen för NYTs bild är korrekt.

Om man kollar på hans övriga tweets så verkar han vara intresserad av rymdfart, och vet då antagligen även en del om satelliter. Men jag får intrycket av att att han inte själv har verifierat detta, utan går på någon annans uppgift i detta påstående om "Planets" satelliterna. Det är i så fall lite frustrerande att han inte länkar till den ursprungliga källan, och överhuvudtaget inte ger några detaljer. Jag har försökt söka på "Planets satellites", men får inga relevanta träffar.

Det skulle vara mer intressant om någon istället kunde visa om Rubar har räknat fel. Och på samma sätt som Rubar, redovisar hur dom har gjort, vilka datakällor dom använt och på så sätt visar vari felet ligger.

Här är Rybars ursprungliga redovisning, översatt av Gonzalo Lira:
https://t.me/realCRP/4198?single

Sedan dess har de korrigerat beräkningen här:
https://t.me/rybar/30627

Översättning:
__________________
Senast redigerad av RustyShackleford 2022-04-07 kl. 11:55. Anledning: stavfel
Citera
2022-04-07, 12:11
  #1714
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Nu har de visst ändrat datum till 31:a Mars istället för 1:a April på Rybars OSINT.

Frågan är om de vet att det regnade den 31:a Mars i Bucha och satellitbilder troligen var omöjliga.

1 april hade inte funkat alls. Det var då ett tjockt molntäcke över Butja (se bilderna):

Citat:
"One problem with your assessment bud - this is weather data from April first at 3pm."
"3pm (local time) is important because that's when WV-1 (the satellite that took the photo) passed over."
"Now if we look at the weather on March 19th - we see clear skies."

https://twitter.com/RobertJCulligan/status/1511841828080951309

Men vädret 31 mars verkar ju inte ha varit direkt bättre heller:
https://www.timeanddate.com/weather/@8516248/historic

Den 19 mars var det däremot bra väder. Soligt och inga moln.

Men vi får se om det kommer fram fler detaljer här.
Citera
2022-04-07, 12:30
  #1715
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av klinkerhofen
undrar hur det ser ut i östra ukraina?

"More than 100,000 people still need to be urgently evacuated from Mariupol, Mayor Vadym Boichenko has said.

He called the situation in the southern port city a humanitarian catastrophe.

He previously said more than 5,000 civilians had been killed in the city, calling it the "new Auschwitz".

He had accused Russians of collecting and burning the bodies of residents to cover up evidence."

https://news.sky.com/story/ukraine-russia-war-latest-news-putin-zelenskyy-peace-talks-nato-live-updates-12541713

problemet är väl att det blir svårt att se (bevisa) vad som hänt om ryssarna stannar kvar i dessa områden?
Citera
2022-04-07, 12:42
  #1716
Moderator
-Info-s avatar
Ett till vittnesmål:

Citat:
"I saw a Russian soldier shoot my father dead in Bucha"

At around 11:00 on 17 March, Yuriy Nechyporenko and his father, Ruslan, were cycling to Bucha's administration building where aid was being handed out. Electricity, gas and water had been cut, and essentials were in short supply in the town, one of the first to be occupied by Russian forces as they advanced on Ukraine's capital Kyiv.

Yuriy and his father hoped to pick up some medicine and food. Yuriy said a Russian soldier stopped him and his father on Tarasivska St. They immediately raised their hands.

"We told them that we weren't carrying any weapons and that we didn't pose any danger".

"Then my father turned his head my way, and that's when he got shot… He was shot twice in the chest, right where the heart is. Then he fell."

At that point, the teenager said, the soldier shot him in his left hand and he fell too. While he was on the ground, he said, he was shot again, this time in the arm.

"I was lying on my stomach, I couldn't see anything that was happening around me," Yuriy said. The soldier, he said, shot again, aiming at his head. "[But] the bullet went through my hood."

Yuriy said the soldier shot again, this time at his father's head. But Ruslan was already dead.

https://www.bbc.com/news/world-europe-60989121
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in