Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Vi lever ju i en info-bubbla här i väst också. Har inte kollat så mycket på vad som sägs från media och officiellt håll på andra håll i världen, men jag utgår ifrån att det råder delade meningar, globalt sett.
Samma sak som du nu säger om Bucha, satt folk helt säkert och sa om Saddam Hussein och Irak för 32 år sen. "Ingen tvekan om att Saddam har massförstörelsevapen. Ingen seriös människa tror nåt annat."
Sanningen kröp fram efterhand. Och i ett senare skede så skulle säkert samma individer hävda att dom alltid vetat det där var bullshit. Och dom trodde antagligen på det själva.
Vet inte riktigt om jag förstår dig rätt. Men Hans Blix inspekterade Irak innan invasionen
2003 (19 år sedan), inte innan Kuwaitkriget
1991 (31 år sedan). Så du verkar ha blandat ihop årtalen.
Under Kuwaitkriget både hade och använde Saddam Hussein massförstörelsevapen. Han hade också använt dem tidigare under Iran-Irakkriget på 1980-talet.
Den allmänna inställningen under tiden för Blix inspektioner var att Saddam mycket väl kunde tänkas ha/hålla på att framställa massförstörelsevapen, eftersom han konsekvent brukat dem under hela sin tid vid makten. Saddam Hussein var ett monster, vilket många verkar ha glömt så här ett par decennier sedare.
Var dock i princip ingen som kände att Blix fick fram reda bevis ens när det begav sig. Motståndet mot invasionen 2003 var omfattande, men inte intensivt- de flesta ansåg att den bröt mot internationell rätt, men landet som invaderades leddes också av den vid den tiden värsta regimen på planeten. Få kände någon större sorg över att Saddam slutligen avsattes. Inte i västvärlden, och heller inte i den muslimska världen.
Så här i efterhand har muslimerna (påhejade av Ryssland/Kina) naturligtvis efterkonstruerat så det står härliga till, och försöker få det till att Irakkriget är ett monumentalt brott mot mänskligheten. I själva verket är USA & allierades enda misstag att de gick in utan en plan för att åstadkomma något konstruktivt efter att Saddam störtats, samt att de av någon anledning valde den klumpigaste bevekelsegrunden man kan tänka sig. Hade i princip räckt att säga "Saddams regim är brottslig, den ska störtas och Saddam ska ställas inför rätta, lock and load we're going in". Världsopinionen anno 2003 hade varit ok med det.
Och för att knyta an till trådämnet, så inte moderatorerna tar bort det här inlägget: Alla som försöker likställa Irakkriget med Putins invasion av Ukraina (vilket många gör) kan slänga sig i bäcken. Det är fullt möjligt att invasionen av Ukraina är det mest illegitima storskaliga kriget sedan andra världskriget.