Citat:
Ursprungligen postat av
Midsommarafton2030
Jag visar på vetenskap, forskning och sanning. Moral skiftar från tid till tid, från land till land och från person till person - och är aldrig något bestående över tid.
Svensk moral är att man ska behandlas som oskyldig när man inget brottsligt gjort. Sjöberg är inte svensk.
Blanda inte ihop moral med lag nu. Det finns icke brottsliga förehavanden som är moraliskt förkastliga. Så mycket fattar du också.
Spelar fortfarande ingen roll om vetenskapen skulle bekräfta att män i alla åldrar kan reagera sexuellt av bilder på icke byxmyndiga flickor. Moralen är intersubjektivt samstämmig i varje samhälle den hjälper till att forma, d.v.s. vi står djävulskt enade mot sexuella aktiviteter med barn. Att pedofila ritualer sen påstås ha varit accepterat i antikens Grekland förändrar inte den moral som dominerar idag. Så vill du knulla småpojkar får du helt enkelt uppfinna tidsmaskinen.
Sexuella aktiviteter med barn ger sannolikt men för livet. Där är forskningen precis lika enig. I den verklighet vi lever är det ett faktum. Att barnen inte skulle ha tagit skada av den antika verkligheten går inte att bekräfta.
Läs t.ex. följande:
https://www.ntnu.no/ojs/index.php/etikk_i_praksis/article/view/1718
Det är en synnerligen objektivt skriven forskningsartikel i ämnet. Den berör måhända mer den strikta pedofilin än hebefilin, men resonemangen går att överföra på tonåringar också. Det faktum att samhället idag starkt fördömer sexuella aktiviteter med minderåriga förstärker så småningom de negativa effekterna på det barn som blir manipulerat till sådan aktivitet. En dag inser barnet att det varit ett offer för det värsta tänkbara och den dagen kommer att förändra henne i grunden.
Om du sen väljer att argumentera för sexuella aktiviteter med barn utifrån rent biomedicinsk forskning om hur män svarar på visuellt stimuli, kan du räkna med att rätteligen bli utpekad som pedofilkramare. Föraktad. Det är nämligen ett synsätt som kräver sin empatistörning.