Citat:
Ursprungligen postat av
redneck rebel
Eh va? Jo givetvis är väldigt många intresserade av bilar baserade på sjuttiotalsteknik. Nånting säger mig att du inte är motorintresserad va? Men nej inte ryska bilar såklart.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arccosinus
Nej Mortex, det handlar inte om motvilja eller hat. Ryssland har inte kunnat leverera vad vi i väst vill ha. Ingen vill ha en bil som är baserad på 70-tals teknik. Vad får dig att tro det?
Ryssarna har i alla tider grejat med råvara, inte förädling. Dom har helt enkelt ingen industriell kunskap eller kultur i framställning av vettiga bra produkter.
Personbilar tex är ett försvinnande litet kapitel där satsningen var på 70-talet och där sitter man fast.
Oavsett hur charmiga dom är.
En break på ca50min för den som vill se ett typexempel på hur rysk förädling går till på allra högsta nivå.
Sinnebilden av rysk civil industri som man utan att veta, ändå föreställt sig.
Det tillfälliga återväckandet av ZIL år 2014, Putins egna fordonsleverantör:
https://www.youtube.com/watch?v=cHRX_6rBs6M
Det som finns lite mera av är alltiallo-kulturen, där man kan lite grann av varje och kan laga en enkel bil ute i fält.
Lite likt ett arabland faktiskt.
Satsningen på militärt har dock hängt med, då man har rätt avancerades vapensystem i viss mån.
Stridsflyget och ubåtarna är rätt bra exempel på produkter som ryssarna bemästrar.