2022-04-03, 17:08
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Weekends
Det här resonemanget är lite märkligt, stora delar av ryska armén är tonåringar från Kaukasus och andra liknande minoritetsområden, de få delar av den ryska federationen som har nån form av befolkningstillväxt och föryngring. Har svårt att se att de ser Ukraina som ett brödrafolk.
Vad vill du ha sagt med det?
Citera
2022-04-03, 17:09
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frihet-Nationalism
Ryssarna skulle lämna civila lik de avrättat öppet på gatan 2022? Nej, det funkar inte så, mördar ryssarna civila gör de det i smyg och gräver ner kropparna.

Med tanke på hur snabb deras reträtt var så hade de väl helt enkelt inte tid med de sista bevisen innan de flydde över gränsen in i Belarus.
Citera
2022-04-03, 17:09
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelangoche
Åk dit och gör det själv din jävla fegis.

Poängen var inte om jag vågar eller inte.

Det finns 1000-tals reportrar som vågat göra det, och inte haft något problem att ta uppdraget.

Men var är dom?
Citera
2022-04-03, 17:10
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelangoche
Vad vill du ha sagt med det?

Att säga "hur kan de göra så här mot ett brödrafolk?" bara håller som argument ifall man förutsätter att den ryska armén består av etniciteter som är närliggande de i Ukraina. Det gör den inte i stora drag.
Citera
2022-04-03, 17:11
  #65
Medlem
Normalsaltatsockers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gargamel-2k
Ponera att det är så, är det kutym att bakbinda och avrätta krigsfångar?

Katyn..
Citera
2022-04-03, 17:13
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelangoche
Sådana som dig kallade Lenin nyttiga idioter. Inga argument biter på dig som inte överensstämmer med dina förutfattade meningar. Självklart är det fler än putain som kan det här med propaganda, lögner, falskspel och manipulation, han är trots allt bara en liten sketen lågrankad, skrivbordskrigare med stora personlighetsproblem. Vad som är sant och falskt i just den här saken kommer fram så småningom. Men saken har skadat putain ordentligt och det är huvudsaken. Ett Natoingripande i Ukraina verkar mer och mer troligt.

Jag vet att du skrev detta inlägg i vredesmod men jag kunde inte hjälpa att börja skratta rakt ut.

Ber om ursäkt för det.

Iallafall, jag är 110% säker att Putin inte bryr sig om vad väst anser om honom, om han hade brytt sig hade de iallafall försökt vinna propagandaktiget och fake news kriget. De har lämnat walk over på den punkten och fokuserar på att vinna på marken (vilket de gör, hårt).

Han har garanterat några f.d KGB/FSB (förutom han själv) genier som förklarat gör han att när det blir klart för även de mest korkade robotarna (som dig) att Ryssland vunnit kriget så kommer västs media att skrämma den korkade pöbeln med något annat (Covid 19 förmodligen) och ni kommer fokusera på det.

Det finns helt enkelt inget att vinna på att försöka övertyga idioter att västs media bedriver propaganda när ni kommer glömma Ukraina konflikten och återgå till vadhelst meningslöst trams ni gör ändå, så småningom. 😉
__________________
Senast redigerad av Skrattarhaha 2022-04-03 kl. 17:15.
Citera
2022-04-03, 17:14
  #67
Medlem
TasteMyGlocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idjit
För det första: Srebrenica var en logisk konsekvens utav att rövarband gömde sig där mellan sina räder på serbiska byar.

För det andra: Om ryssen har skjutit folk i civila kläder var det antagligen för att de var illegitima stridande. Vet inte hur många bilder jag har sett på ukrainare som springer runt i civila kläder och AK.
Civila kläder innebär inte per automatik att en person är ett illegitimt mål i krig, precis som att även sjukhus kan vara legitima mål enligt Genevekonventionen om soldater t.ex. skjuter robotar ifrån byggnaden.


Bakbundna....

Barn....

Skjutna i bakhuvudet....

Wake up för helvete
Citera
2022-04-03, 17:15
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Men lägg av. Hela världen vet att Srebrenica är sant och det är krigsbrott utförd av serbmördare. Precis som ryssapornas krigsbrott i Bucha. Och så snart du skriver "ukrainska nazister" då idiotförklarar du dig själv och erkänner att du är en rysstroll.
Framför allt så är nazister, kommunister, stalinister, socialister och fascister olika sidor av samma mynt. De är alla sprungna ur marxismen som visade sig vara omöjlig att implementera utan att skapa mer eller mindre omänskliga varianter. Men det är jävligt svårt att få kommunister som skriker om nazistutrotning att erkänna. Putin är en stalinist som drömmer sig tillbaka till den tid då han var en respekterad liten 168 cm lång herre i KGB-uniform.En tid som dock inte kommer tillbaka.
Citera
2022-04-03, 17:16
  #69
Medlem
jhww82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haubits77B
Du uppmanar alltså till folkrättsbrott?

Du likställer alltså ryska orcher som dödar civila och slänger dem i en grop med ukrainska soldater som dödar ryska soldater och slänger dem i en grupp?


Du är ju dum i huvudet på riktigt
Citera
2022-04-03, 17:16
  #70
Medlem
Man avrättar inte civilister utan orsak- men trots och fräckhet mot ockupations makt kostar livet. Skulle gärna veta sanning!
Citera
2022-04-03, 17:17
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Weekends
Att säga "hur kan de göra så här mot ett brödrafolk?" bara håller som argument ifall man förutsätter att den ryska armén består av etniciteter som är närliggande de i Ukraina. Det gör den inte i stora drag.
Jag gör vågen inför din imponerande kunnighet. Eller inte.
Citera
2022-04-03, 17:17
  #72
Medlem
Haubits77Bs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jhww82
Du likställer alltså ryska orcher som dödar civila och slänger dem i en grop med ukrainska soldater som dödar ryska soldater och slänger dem i en grupp?


Du är ju dum i huvudet på riktigt

Nej.
Men även ryssar omfattas av folkrätten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in