Citat:
Ursprungligen postat av
Piggekott
Om Zelenskyj ger upp nu efter att ha låtit Ukraina bli sönderbombat och tiotusentals människor dö till ingen nytta så tror jag inte att han blir särskilt populär.
Precis, men liknande helomvändningar har naturligtvis skett tidigare i andra länder.
Oftast krävs det solid politisk prestige, upparbetad under många år, för att kunna göra ett sådant återtåg efter att man först har gått ut hårt som landets hjälte och anförare. Yitzhak Rabin i Israel blev mördad ett par år efter att han gjort helomvändningen från hård hök till att underteckna Oslo-avtalet, som skulle bli början till en partiell tvåstatslösning (men som delvis revs upp efter hans död). Sadat i Egypten mördades av liknande skäl. några år efter avtalet med de tidigare ärkefienderna Israel och USA. General de Gaulle lyckades med att avveckla kolonialkrigen, undvika inbördeskrig och förnya Frankrike, men han var landets kanske mest berömde man redan när han återkom till makten 1958 och det var flera gånger nära att han blev mördad.
Det är ju bra om Zelensky har insett att det inte kommer att vara möjligt att driva ut ryssarna och återställa 2013 års gränser, och att landet kanske är mer betjänt av fördragsbunden neutralitet än av att gå med i NATO. Men
har han verkligen insett detta, eller är det bara en testballong?