Citat:
Ursprungligen postat av
Callebilte
För att de vet att NATO inte har något försvar mot de hypersoniska robotarna än. NATO e shack matt i konventionell krigföring. Deras enda val är kärnvapen.
Putin ser att Ryssland inte har någon framtid så han kunde gå mot EU eller Kina och valde Kina eftersom deras "demokratiska" system liknar varandra. Putte vill förvandla Ryssland till en Kinesisk Lydstat.
Ryssland är inget hot emot Nato överhuvudtaget i nuläget. Utan kärnvapen hade Ryssland blivit totalt överkörda och inte tvärtom. Finns inga faktiska bevis förutom Ryska källor att den faktiskt är så effektiv som sägs. Dessutom kan de endast avfyras ifrån Flyg vilket inte är vidare praktiskt och ett lätt mål att bekämpa innan de är på rätt höjd som krävs.
Mängden av Kinzhal robotar är även förmodligen högst begränsad och skulle ta slut relativt snabbt.
Den kan skjutas ner av projektiler som kommer i vägen så lär inte dröja länge innan effektivare motmedel finns.
Kinzhal eller inte så hade Ryssland inte haft en suck i nuläget.