Citat:
Ursprungligen postat av
Ormen Långe
Och denna korta väg (M-14) går genom Mariupol...
Och med "tills för några dagar sedan" så antar jag att du menar "tills dess att ryssarna har lyckats erövra Mariupol och laga förstörd infrastruktur", för så sent som idag försökte ryssarna lasta av i Berdiansk med känt resultat.
Det finns en c:a 10 mil bred landremsa innanför Mariopol som nu är befriad där det går ett antal vägar förbi staden. Innan den var säkrad hade Ryssland i sanning mycket långa försörjningslinjer tills "för några dagar sedan".
Jag rekommenderar dig att titta på kartor över krigets förlopp och var strider sker. Du verkar faktiskt inte fatta mycket av det militära skeendet utan verkar som så många totalt förblindad av att se för dig njutbart dödande.
När och om ryska och Donbasstrupper lyckas skära av och inta östra Ukraina är kriget över. Det begriper både Zelenski och Putin. Tror sådant som neutralitet, Nato-medlemskap (vilket kan vara även en fördel för ryssarna), EU-medlemskap, rätt att springa runt med hakkors och ha minnesparader för SS-divisioner osv väger nog lätt i vågskålen för ryssarns (och mig) jämfört med landvinster. Då har Ukraina och USA/Nato fått en tillräcklig läxa.