Citat:
Ursprungligen postat av
slö
Hyllas den som bör hyllas....
Zelensky är dock folkvald (ja även av de "ryssvänliga östra distrikten" som inte okupperats sen 2014)
Ja, man kan inte bara invardera någon och sen förklara att alla andra har fel.
Zelensky är ju ingen landsföräadare (likt Viktor Janukovytj), parlamentet har i överväldigande majoritet röstat för det, Zelensky är i egenskap av legitim president ära och följa folkets demokratiska vilja.
"On 7 February 2019, the Ukrainian parliament voted with a majority of 334 out of 385 to change the Ukrainian constitution in order to help Ukraine to join NATO and the European Union."
Han bör avgå ja om det visar sig att hans linje för fred är tvärtemot vad ukrina önskar.
Det har jag svårt att förstå, men det är klart, du har ju gjort antaganden som är helt bizzara och känslosamma, så det är rimligt.
Det här är som en vårdnadstvist där barnet är omoget/oförmöget att fatta egna beslut. Bör man betro den ukrainska ledningen vapen och pusha den i endera riktningen? Den har varit väldigt bra på att trycka gasen i botten utan vidare eftertanke.
Ukraina platsar varken i Nato eller EU. Let's face it. Protektorat, frihandelszon eller liknande vore kanske något?