Citat:
Ursprungligen postat av
Refraktor
Det här är väl ett brott begånget av ”den ensamme galningen”. Illustrerat av en lika galen tråd. Här diskuteras att skulden ska delas med politiska partier, att felet ligger hos kvinnor eller män, gener, klass, olika ”ismer”, kollegor, vänner, ovänner, föräldrar, mediciner, brist på sex, och banne mig, säkert skuldbeläggs även fem och sju någonstans. Suck!
Mot bakgrund av de verktyg, mgm tagit med sig, verkar dådet planerat. Det talar mot att det är utfört under vad juristerna kallar en allvarlig psykisk störning. Men vi får väl se, grejorna kan ju ha funnits i skolan.
Ett motiv finns väl i princip alltid men det kan mycket väl vara obegripligt för alla utom gärningsmannen. Hade han inte haft det motiv han hade, hade han haft ett annat, så trådens teorier är på så sätt rätt meningslösa. Rationaliseringar för att rättfärdiga den metod han valt för att dämpa sin inre smärta. Skulle inte bli överraskad om han säger sig ha hört ”inre röster” eller att det var ett rättfärdigt korståg mot något, vad som helst.
Vore jag försvararen skulle jag ställa alla tänkbara ledande frågor, jag kunde komma på, som kan puffa honom i den riktning som behövs för att han ska få vård och inte straff. Nu hoppas jag på att det blir livstid eller långvarig psykvård.
Man får intrycket att, som det brukar vara vid skolskjutningar, mgm är en tämligen ensam och isolerad person som lever i sin egen värld. Självklart en sjuk individ, om kanske inte juridiskt.
Dödligt trött på alla som försöker göra politiska poänger på detta vansinnesdåd. De flesta läsare blir nog dödligt trötta på er, så fatta att det är kontraproduktivt. Men ni lär nog trolla på och jag lär låta tråden vila.
Nej, de här har jag svårt att se som politiskt. Det är ett samhälle som har misslyckats under många regeringar.
Det handlar nog främst om hur samhället tar hand om sjuka människor.
Det går helt helt käpprätt åt h-vete.
Med det sagt finns det alltid psykiskt sjuka människor som gör oväntade saker.
Vad som hände här kanske möjligen kan komma fram.