Citat:
Ursprungligen postat av
Kedoslav
Men allt går enligt "plan" enligt Putin! Det bästa ryssen hemma i Moskva kan göra just nu är att avsätta detta kräk! Inte ens hans pengar kommer kunna rädd honom för hans illdåd han har åstadkommit i världen.
Just nu på Agenda i SVT,
Ukrainare sitter i en nedsläckt liten fabrik och svetsar ihop balkar till pansar-hinder, som skall levereras till Kharkiv, Sumy mfl städer.
En svetsare har snabblärt flera andra, och där sitter dom i mörkret och bygger hinder av balkar.
Tidigare i veckan hörde jag ett radioinslag från Lviv.
Ett gäng 20-åriga tjejer sitter och klipper och syr kamouflage-nät på beställning. Olika färger och utseende, beroende på vart dom skall användas.
Andra grupperingar i Lviv sätter ihop matpaket som man gör sitt bästa att slussa ut i landet där befolkning sitter fast.
Med det sagt, så har Putin redan förlorat detta med råge.
Ukrainarna kommer aldrig ge sitt land till honom, och dom kunna fortsätta på detta sätt länge! Det är väldigt tydligt allra redan.
Dag för dag som Putin bombar på, äter upp hans eget land från insidan och det ser onekligen ut som Ukraina har antalet dagar på sin sida i stor majoritet.
Skulle Putin öka trycket med tex bio/kem-vapen eller taktiska kärnvapen, kommer Nato utan tvekan komma in.
USA har idag flaggat för aggressiv respons om sådana vapen sätts in.
Det hela kommer bli en fråga hur länge Ryssland pallar hålla på så här, snarare än hur länge Ukraina orkar stå emot.
Skulle inte bli det minsta förvånad om detta slutar med mord på Putin mfl ur lederkorridoren, följt av ett omedelbart tillbakadragande av militären i Ukraina.
Sen startar det ryska stålbadet.