2022-03-20, 21:34
  #95029
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mavingon
Idag kl 21:10
av Nora Fernstedt

Rysslands försvarsdepartement kräver att Ukraina ger upp och lämnar ifrån sig Mariupol före gryningen.
Det uppger den ryska nyhetsbyrån RIA enligt Sky News.
President Zelenskyj har varit mycket tydlig med att Ukraina inte kommer att acceptera några fredsvillkor som äventyrar deras territoriella integritet.



Min reflektion:
Det här är ju nyheter som väldigt mycket antyder om att ryssarna kommer sätta in någonstans kemiska eller nukleära vapen mot denna stad. Vi lär veta i morgon förmiddag.


Är tomt hot och skrämsel som vanligt. Dom är desperata. Blir svårt försvara taktiska kärnvaoen för hemmaopinjonen. Dom är lika skraja som oss för kärnvapen.
Citera
2022-03-20, 21:34
  #95030
Medlem
reptilekings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
Rysslands supervapen är fejk!!!!

Som vanligt med ryssar å nordkoreaner .

Ryska ”supervapnet” sågas: PR-trick

https://www.aftonbladet.se/a/478z7o

Vapnet kan ju vara bra ändå. Kanske använde för att visa något för andra bara. PR alltså som han sa.
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95031
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedoslav
Nu vill Ryssen att Mariupol ska ge upp 😂 jag lägger Stensäkra pengar på att Azov förmodligen kapitulerar


https://liveuamap.com/en/2022/20-march-russias-defense-ministry-ukraine-has-until-early

De kommer köra en "This is Sparta!"
De kommer för evigt ha min respekt för sin starka vilja att försvara sin sak.

Senaste bildunderrättelserna visar på att fronten är flyttad närmre de centrala delarna och det innebär även att boxen att lägga indirekt eld över minskar.

Hur mycket jag än vill att de lyckas försvara staden till krigsslutet så börjar det ju bli tungt. Men att de hållit ut så många veckor sätter ju en ny standard för andra städer att ta efter.

Zaporizhzhia (staden..inte kärnkrafverket) borde vara next up då ryssen friat upp manöverförband (och det sker nog tyvärr snart) men det är en ännu större stad med ungefär samma mix av rysktalande och ukrainsktalande och de har haft längre tid på sig att förbereda sig och har antagligen laddat upp med mer luftförsvar och NLAWS än vad Mariupol han med innan de blev helt omringade.

Jag vet inte när Mariupol faller men om ingenting radikalt sker med brytande av blockad eller annat stöd så är det nog snart över.

Rysstrollen sa att det snart var över redan för 2 veckor sedan. Då var det helt substanslöst.
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95032
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dLn_sthlm
Bäst-före-datum på matpaketen var ju bara för 7 år sen… 😂 Undra hur man blir i kistan när man käkar det där skräpet. Lär ju vara en hel del ryssar med rännskita som sitter i buskarna.

Det var nog inte bara soppatorsk som fick stopp på karavanen. Och nu gräver de skitgropar.
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vividcarrot
Hur spelar det roll?

Det spelar väl en jävligt stor roll att Ryssland är angripare och beter sig som svin....
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95034
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Hade varit lättare om ryssen satsat på Sverige. Då hade redan en regering varit på plats i Stockholm
De hade nog misslyckats här också med tanke på hur värdelösa de är.
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95035
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Jag har redan poängterat att Ryssland redan har förlorat.

Det hindrar dock inte Ryssland från att förvandla Ukraina till en soptipp. Vad tror du människorna i Ukraina tycker?

1. Gå med på Putins villkor.

2. Bli sönderbombade.
Ryssland har förlorat sin respekt och ekonomi för åtminstone 20 år framåt. Sen har ryssen ingen kapacitet att bomba mer i Ukraina än vad de gör nu. De har satt in allt de har redan och 95% av Ukraina är orört. Men visst 5% är sönderbombat det går ju inte att komma ifrån.
__________________
Senast redigerad av Sgt.Bland 2022-03-20 kl. 21:37.
Citera
2022-03-20, 21:35
  #95036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vividcarrot
Ukraina kan 100% göra det genom en falseflag. Använd bio- eller kemvapen på den egna befolkningen eller polacker.
Till vilken nytta när man redan vunnit?
Citera
2022-03-20, 21:36
  #95037
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
3. Få frihet att bestämma över sitt eget land.

Varför vill ni pro rySSar aldrig ta till det rätta alternativet? Det är inte Ukraina som anfallit rySSland.

Men herregud finns det bara orealistiska, krigshetsande klappmongon härinne eller? HO HO? Finns det någon som är gnutta realistisk här?

Ja, det bästa vore om Ryssland åkte hem igen men det kommer inte att hända. Alla vet att det inte kommer att hända så varför fortsätter folk att skriva vad Ryssland borde göra?
Citera
2022-03-20, 21:36
  #95038
Medlem
Kedoslavs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Är tomt hot och skrämsel som vanligt. Dom är desperata. Blir svårt försvara taktiska kärnvaoen för hemmaopinjonen. Dom är lika skraja som oss för kärnvapen.

Det ryktas ju att hela deras södra armé som slagits i Mariupol har slagits ut helt. Inget som är bekräftat dock men tror dom har förlorat ordentligt med manskap bara i Mariupol 😊
Citera
2022-03-20, 21:36
  #95039
Avslutad
Vill ni ha facit era hjärntvättade clowner?

Ryssland ringar snart in samtliga förband vid östfronten / Mariupol. Efter detta frigörs fler enheter som kan rensa allt öster om dnepr. Ryssland har räknat med och byggt upp lager för en lång utnötningskampanj. Målet var aldrig ta Ukraina på 3 dagar. Dem som tror på Aftonbladets rubriker är hårt hjärnskadad.

Väst och frivilligkårerna är totalchockade av Rysslands möjlighet till precisionsbombning långt bakom linjerna, vilket man visade med 180 begravda nyanlända vid gränsen till Polen.

95% av de vanliga kanalerna visar bara proukrainsk krigspropaganda, därav nördsnacket här i tråden om Rysk underlägsenhet. Ryssland kopplar ett allt starkare grepp om städerna och fortsätter med sina punkterande omringsningsoperationer.

Detta blir Putins Napoleon.

Jag avskyr krig, men så som det frammålas i media kräver ju bara att ngn ger er samtliga en rejäl örfil så att ni vaknar upp och inser att Ryssland redan vunnit. Rysslands motsvar på sanktionerna har inte ens kommit ännu.

I detta nu säkrar man upp andra köpare och långtidskontrakt för sitt vete, sin olja och sin gas, sen slår fällan igen. Bered er på dubbla bränsle, mat och energipriser.
Citera
2022-03-20, 21:36
  #95040
Medlem
vividcarrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noobermench
Det spelar väl en jävligt stor roll att Ryssland är angripare och beter sig som svin....

Så Ukraina är mindre benägna att utföra en false flag för att locka in NATO för att Ryssland är angripare? Va? Är du efterbliven?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in