2022-03-20, 18:23
  #94693
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Dom är luttrade, dom vet att det finns en jäkla massa skit i sitt land, massor så dom vet att om deras vänner Ryssland genomför en miltäraktion så är det inte för att göra det sämre för dom eller rent allmänt bråka.

Motståndet till Rysslands invasion säger något annorlunda.
Citera
2022-03-20, 18:24
  #94694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Var?
Finns mer information?

Hittade.
Pianogisslan visade sig vara sabotörer som hade gripits i Dnipro. Det var ett par dagar gammal information som hade börjat postas som civila gisslan.
Citera
2022-03-20, 18:24
  #94695
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Härligt att se vänner ställa upp för varandra

"De syriska legosoldaterna är redo att gå in i Ukraina.

Nu väntar de bara på grönt ljus från Vladimir Putin.

Vi ska visa dem något de aldrig tidigare sett, säger befälhavaren Nabil Abdallah."

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/7dGKLW/syriska-legosoldater-redo-att-ga-in-i-ukraina-vantar-pa-putin
Skrattretande! Världens troligen sämsta soldater ska visa slaver något som de aldrig sett förut. Visa vadå? Hur värdelös man kan vara?
Citera
2022-03-20, 18:25
  #94696
Medlem
Pilla74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Motståndet till Rysslands invasion säger något annorlunda.

På riktigt nu. Kan du bevisa något alls om att Ukrainarna är framgångrika? Då menar jag inte Twitter eller västmedia.
Citera
2022-03-20, 18:26
  #94697
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Absolut — och så låter det på SVT:s uppgifter som Zelensky skulle vara beredd att skriva under en sorts kapitulation, med några mindre justeringar hit och dit. Vore det bra, om det mot förmodan skulle stämma? Det finns redan betydande inrikes motsättningar i Ukraina, som det är.

Fast om jag ska gissa tror jag att Zelensky drar sig ur igen, med hänvisning till Krim och Donbass, samt hotar med "världskrig".

Man får se hur det blir.., det bästa Zelensky skulle kunna hoppas på är ngn form av "internationella övervakare" i stil med FN, men vettitusan om Putin skulle gå med på det.

Även om man lätt kan bli förförd utav ändlösa videos utav förstörda ryska tanks, så syns jag inte tiden talar för Ukraina. Man kan fortsätta att bombardera städerna, det finns flera tanks att ta av..

Som sagt, nästan 1/4 utav landets befolkning har packat..
Citera
2022-03-20, 18:27
  #94698
Medlem
Det verkar som att Putin börjar beväpna barnsoldater. Yunarmiya är i princip som Putins Hitler youth. Dessa verkar nu få vapen och flyttas mot Ukraina. Börjar läget bli lite desperat för Putler?

https://www.youtube.com/watch?v=yTy0pKHAgmc&ab_channel=%D0%92%D1%96%D0%B9% D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0 %BB%D0%B5%D0%B1%D0%B 0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%D0%A3%D0%BA%D1%80% D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8
Citera
2022-03-20, 18:27
  #94699
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Det är viktigt att lyfta fram sådana väldiga framgångar, om det nu är sant.

I den här takten är det snart slut på ukrainarna.

*räknar*

20 på 25 dagar innebär 292 på ett år ungefär. Givet att det kanske finns 200 000 stridande ukrainare kommer de därför vara slut om bara...

680 år eller så.
var fick du dom siffrorna ifrån?
Citera
2022-03-20, 18:28
  #94700
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adiaphorous
Det är inte bara SVT, b la guardian också: https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/world/2022/mar/20/ukraine-russia-peace-deal-close-says-turkey-despite-western-scepticism
Länken fungerar inte och jag hittar ingenstans att Ukraina skulle acceptera nån demilitarisering.
Citera
2022-03-20, 18:29
  #94701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Protesterande tv-journalist: Ryssar ta ställning emot kriget

https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/protesterande-tv-journalist-ryssar-ta-stallning-emot-kriget
det där är så illa som propaganda kan bli. vi är inte ens bra på det
Citera
2022-03-20, 18:29
  #94702
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Zelensky försvarar bara sitt land. Det är aset i Kreml som bär huvudansvaret för att ett ev. 3 e världskrig startar.


Varför i helvete skjuter han då Mariupol sönder och samman?? Det är ju vad befolkningen där vittnar om. Finns det inte en enda jävla journalist i Ukraina utöver Patrick Lancaster som kan ställa frågor till befolkningen.

Alla andra reportage tycks vara solo-reportage av någon journalist som sitter på ett hotellrum, eller som står ensam på en gata. Det finns en befolkning, även i Ukraina.
Citera
2022-03-20, 18:30
  #94703
Medlem
qwerty-66s avatar
Fin bild på Putlers naZistsupporters. Putler kör enligt artikeln en “propaganda campaign” that was going “full fascist”.


The white letter, dubbed the ‘Zwastika’, is being displayed in support of aggressive military policy – but what does it mean?

https://www.dazeddigital.com/politics/article/55619/1/what-is-the-z-the-pro-war-symbol-sweeping-russia-ukraine-putin
Citera
2022-03-20, 18:31
  #94704
Medlem
shoottheelkss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Vem skall överhuvudtaget ingå några som helst överenskommelser med ryssland (i.e. putain)?

Ukraina har tidigare garanterats att dess gränser skulle vara okränkbara, att ryssland skulle respektera landets territoriella integritet, samt att båda länderna inte skulle använda sitt territorium för att skada det andra. Detta bröt givetvis putain och anhang mot redan 2014 när Krim invaderades, och annekterades.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian%E2%80%93Ukrainian_Friendship_Treaty

Den sinnessjuke putain håller sig uppenbarligen inte till ingångna avtal och går inte att lita på i något som helst hänseende.

Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).

Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations

Man kan hoppas att ryska (eller andra) specialstyrkor (eller "vanliga" rättrådiga ryssar) snarast griper och avsätter den sinnessjuka barnamördaren putain, och att han döms för sina krigsförbrytelser med påföljande internering (lämpligen på någon anstalt för "the criminally insane").

Du missade den lilla detaljen, att väst gjorde statskupp mot demokratin Ukraina före
ryssland gick in i landet. Ukraina existerade inte längre som demokratisk nation när Ryssland gick in i Krim 2014.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in