Bra att det skapats en stor tråd om detta. Snart blir det en sticky inom just det här med hur folk blir lurade att hoppa på dåliga programmeringsutbildningar.
Jag varnade flera av er att tänka er för innan ni hoppar på dessa utbildningar. Men det dök upp så många trådar hela tiden och gör än idag så man hinner inte med. Många lyssnade inte ens, men jag hoppas det gått bra för samtliga.
Ni kommer bli lovade väldigt mycket. Bland annat att ni kommer få hjälp med att hitta praktik och ni kommer få fet lön innan ni ens gått klart utbildningen "FÖRETAG SKRIKER EFTER FOLK". Inget av detta stämmer och ni kommer snabbt fatta det.
Känner folk som läst både YH och högskola/universitet inom It och dom har svårt att få jobb.
Som många nämnt förut så är IT-företagen ute efter kompetent personal, som i PRECIS alla branscher. Men just IT är speciellt för här vill företagen ha seniora utvecklare till priset av en junior eller ännu bättre, till priset av en indie
Har själv läst sådan utbildning, hade VG i allt. Jobbar idag med något helt annat.