2022-03-19, 18:14
  #92737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Förmodligen Vitryska patrioter som inte vill ha något att göra med Putins imperiedrömmar och än mindre vill bli indragna i ett blodbad som gör vad dom kan för att vara på rätt sida när Ryssland faller ihop.

Räcker med att några elektriska "fel" i signalsystemen, samt mystiska rälsbrott på några sträckor där det är svårt att fixa dom.
Jag tror du har helt rätt, ingen i Vitryssland förutom Luka vill ha med dom ryska fascisterna att göra
Citera
2022-03-19, 18:15
  #92738
Medlem
qwerty-66s avatar
Järnvägsbro som sprängs för att förhindra rySSarnas logistik.


https://www.reddit.com/r/CombatFootage/comments/thycng/blowing_up_a_railway_bridge_near_the/?utm_medium=android_app&utm_source=share
Citera
2022-03-19, 18:15
  #92739
Medlem
Intressant karta. Skiljer sig en del fr ryssens...där de "tog redan halva landet".

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1ROxxPyw0nPAa5HDAABCBU-IDECabGw3-&hl=en_US&ll=49.16239877179112%2C33.93715805972042 &z=7

Blåmarkerat - områden som UA tog över fr RU.
Citera
2022-03-19, 18:16
  #92740
Medlem
Kedoslavs avatar
Ryska styrkor artilleribeskjuter en kyrka. Inte ens kyrkorna är säkra för Orchernas terrorism.

https://mobile.twitter.com/666_mancer/status/1505227438942531586?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5 Etweetembed%7Ctwterm%5E1505227438942531586%7Ctwgr% 5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fliveuamap.c om%2Fen%2F2022%2F19-march-church-in-maryinka-damaged-after-russian- attack
Citera
2022-03-19, 18:16
  #92741
Medlem
Mainforcepatrols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pantherTypeG
Även om den skulle vara så bra som dom hävdar så kommer de inte ha tillräckligt för att påverka kriget. Ryssarna har mig veterligen inte haft problem med att träffa mål i Ukraina hittills med sina missiler.

Att deras missiler skulle kunna sänka hangarfartyg gör lite skillnad då det finns NATO flygbaser i hela Europa.


För att jämföra med Tyskarnas tiger tank under andra världskriget, som var överlägsen men byggde alldeles för få för att det skulle ge effekt.

Mja, Tigern var inte såå fantastisk i slutändan. Mot T34 ja, men en väl hanterad Sherman kunde penetrera så gott som alla sidor på en Tiger, och när 76an kom, var det slut med överlägsenheten. Allt detta förutsatt att inte växellådan havererat eller att ett skuret hjullager orsakade 14 timmars reparation på vägen...Dock, Otto Carius gjorde underverk med den vid baltiska fronten.
Citera
2022-03-19, 18:17
  #92742
Medlem
CommieHunter1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Men något gick fel på den där Homo-flygplatsen, har faktiskt glömt namnet. Jag tar för givet att Ukraina har dolda baser för sina drönare.

Hostomel intogs av ryska fallskärmsjägare. Ukrainska styrkor försökte återta flygplatsen, men misslyckades.

Videon nedan visar hur ryska förstärkningar flygs in medan första vågen säkrar Hostomel.

Citat:
Ukraine War - Helmet Cam Captures Russian Air Assault Troops First Capture Of Hostomel Airport
https://www.youtube.com/watch?v=2xVerbh-K5I

Dolda drönarbaser? Drönare syns på radar. Bara att följa spåret.
Citera
2022-03-19, 18:17
  #92743
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Och i Washington jublar man givetvis, man har lyckats slå en kil i handelsförbindelserna mellan Europa och Ryssland. Hela kriget går ju ut på det.
Snart kommer de stora Europeiska företagen att få smaka på vad det kostar att tappa en jättemarknad som Ryssland. Det är inte bara i Ryssland som arbetslösheten kommer att öka.

Ryssland är inte en jättemarknad. Tydligen lika stor ekonomi som Spanien. Deras BNP är bara 3 gånger så stor som Sveriges.

Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
https://www.dailystar.co.uk/news/world-news/putin-tells-kremlin-demands-nuclear-26507432.amp
17000 enligt Kreml.

Jag tror de 17000 är döda och sårade tillsammans och jag tror det är det Ukraina också menar med sin siffra på 14400. USA har ju sagt 7000 döda och 14-21000 sårade, så de har den högsta totala siffran.

Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Jag tyckte det såg konstigt ut när förra stridsvagnskonvojen körde på väg själv till Ukraina. Men ser ut som UAF sprängde järnvägen för att sabba Röda Arméns transporter.
https://twitter.com/Tibtinabulum/status/1505218485676347397

Vet du var denna bro är någonstans?
Citera
2022-03-19, 18:18
  #92744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Järnvägsbro som sprängs för att förhindra rySSarnas logistik.


https://www.reddit.com/r/CombatFootage/comments/thycng/blowing_up_a_railway_bridge_near_the/?utm_medium=android_app&utm_source=share

Kul för ryssen att titta på. Kommer ju återuppbyggas sen med deras pengar, konfiskerade av Väst!
Citera
2022-03-19, 18:19
  #92745
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
Källa

Om du missat p.g.a. av det enorma postade flödet.

Hypersoniska vapen:
https://www-airforcemag-com.translate.goog/article/hypersonics-defense/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sv&_x_tr_hl=sv&_x_tr_pto=sc
Citera
2022-03-19, 18:19
  #92746
Medlem
Mainforcepatrols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Det stora problemet är att Ryssland behärskar tekniken och har produktionsförmågan.

Nej, det gör de inte och det har de inte, och framför allt är fyrverkeripjäsen oduglig.

Som alla deras övriga system.

Kommer att sluta i Afrika som "skrytvapen" liksom alla deras "supervapen"
Citera
2022-03-19, 18:21
  #92747
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
Nej, det gör de inte och det har de inte, och framför allt är fyrverkeripjäsen oduglig.

Som alla deras övriga system.

Kommer att sluta i Afrika som "skrytvapen" liksom alla deras "supervapen"

Utveckla gärna. Gärna med källa.

(det borde du väl förstå själv att det blir rätt meningslöst om någon anonym nisse sitter och säger att saker är odugliga utan att belägga?)
Citera
2022-03-19, 18:21
  #92748
Medlem
Termos99s avatar
Chinese vlogger in Ukraine branded ‘national traitor’ for siding with Kyiv in Russian war

A 36-year-old Chinese vlogger, who lives in Ukraine’s southern Odesa city, has been branded as a “national traitor” by his own people back home for simply posting videos of war-torn Ukraine.

https://www.wionews.com/world/chinese-vlogger-in-ukraine-branded-national-traitor-for-siding-with-kyiv-in-russian-war-463803
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in