2022-03-18, 11:55
  #1417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Alla före 2016 fick PUT och bör ha fått medborgarskap vid det här laget.

Hur gick det med Regeringens proposition 2015/16:174

Citat:
Det föreslås att den tidsbegränsade lagen ska innehålla bestämmelser
om tidsbegränsade uppehållstillstånd för alla skyddsbehövande
Citera
2022-03-18, 11:57
  #1418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Det är preskriberat i så fall.

Säger du ja , finns väl inget som talar emot att man gör en sådan uppföljning i fall
det visar sig så pass bevisat.
Citera
2022-03-18, 12:09
  #1419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hansol
Hur gick det med Regeringens proposition 2015/16:174

Gäller bara den som sökte asyl efter 2015. Och efter 2015 har vi haft stopp för flyktingar.
Citera
2022-03-18, 12:15
  #1420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Gäller bara den som sökte asyl efter 2015. Och efter 2015 har vi haft stopp för flyktingar.

Att vi har stopp är ju ditt sätt att se det.

Nu om något så är det tid för en folkräkning .
Så att de som verkligen behöver skydd får det och de som är här utan lagligt stöd avvisas.
Och på så sätt frigör vi plats för Ukrainska flyktingar som nu flyr komunisternas vidriga krig
__________________
Senast redigerad av Hansol 2022-03-18 kl. 12:42.
Citera
2022-03-18, 12:28
  #1421
Medlem
klart vi skall...kvinnor å barn endast...skicka ut menapatrasket sådet finns rum bara.
Citera
2022-03-18, 14:59
  #1422
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Eller också kan vi göra oss av med 1.5 miljoner sverigedemokrater. Då blir det också plats.

Det blir väldigt många från LO-kollektivet, ja, som vi förlorar. Många kompetenta byggjobbare, verkstadsarbetare och chaufförer som bara försvinner. Gammelsossar som har fått nog av utvecklingen, vilket ett hatfull och inskränkt vänsterpatrask som du aldrig kan förstå.

Alla dessa hårt arbetande människor byts med fördel ut mot somaliska hucklekärringar och Annie Lööws knarkande gymnasieafghaner. Vad kan gå fel, liksom typ va?
Citera
2022-03-18, 16:36
  #1423
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Eller också kan vi göra oss av med 1.5 miljoner sverigedemokrater. Då blir det också plats.

Det står att läsa idag att Ygeman vill att det ska göras en översyn i våra register nu
kan det vara början till att återbörda individer som inte har rätt att vara här ?

Rent av bereda plats för "riktiga" flyktingar från Ukraina .
Citera
2022-03-18, 18:18
  #1424
Medlem
halaltarzans avatar
Jo, det tycker jag. Förstår dock inte varför de nu har börjat redovisa vad flyktingarna på ett ungefär kommer att kosta, har väl aldrig hänt förut, det var ju sånt som bara fulmedia sysslade med.
Citera
2022-03-18, 18:43
  #1425
Medlem
spoilers avatar
De kanske skulle valt ett tryggare land.

Okända män tog sig in på vandrarhem där ukrainska kvinnor och barn bor

""De sa att Sverige var ett säkert land, men jag har inte sett det", säger Oksana."

https://sverigesradio.se/artikel/okanda-man-tog-sig-in-pa-vandrarhem-dar-ukrainska-kvinnor-och-barn-bor
Citera
2022-03-18, 18:47
  #1426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
De kanske skulle valt ett tryggare land.

Okända män tog sig in på vandrarhem där ukrainska kvinnor och barn bor

""De sa att Sverige var ett säkert land, men jag har inte sett det", säger Oksana."

https://sverigesradio.se/artikel/okanda-man-tog-sig-in-pa-vandrarhem-dar-ukrainska-kvinnor-och-barn-bor

Ja jävlar. Både svenskar och blattar har någon slags konstig uppfattning att ukrainska kvinnor tillgängliga och tillåtna för diverse förslag. Skäms!
Citera
2022-03-18, 18:52
  #1427
Medlem
RedRights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Eller också kan vi göra oss av med 1.5 miljoner sverigedemokrater. Då blir det också plats.
Eller så sparkar vi ut dig och dina mena bög blatte kompisar! Skulle va skönt att få lite ordning på detta U-land igen.

Klart vi ska hjälpa kvinnor och barn från Ukraina!
Citera
2022-03-18, 21:26
  #1428
Medlem
Svaret är ett bestämt nej. Sverige skall inte ta emot några flyktingar från Ukraina. Sverige är inte första säkra land, och de som har kommit till Sverige måste återvända när konflikten är över, eller minskat avsevärt. Sverige skall också skicka sina dryga 2 miljoner utrikesfödda till USA och andra Nato-länder, då de är följden av Natos krigs- och utrikespolitik.

Imperialistiska länder, som USA och Ryssland med flera, bombar och invaderar suveräna, självständiga länder, oavsett om de är demokratier eller diktaturer, endast för att ditplacera en lokal marionettregering från samma sönderbombade land, men som istället och enbart tjänar det anfallande landets intressen. Exempel på demokratier som har störtats av USA, just för att de inte var särskilt nyttiga för USA:s utrikespolitik, är Jacobo Árbenz i Guatemala, Salvador Allende i Chile och Mossadeq i Iran (Operation Ajax 1953). Detta är neoimperialism, som skiljer sig från den förra traditionella, där man bombade och invaderade ett land, men istället ditsatte en regering/statschef från sitt eget land. Därför hade t.ex Frankrikes och Englands kolonier i Afrika och Asien etnisk franska respektive engelska statsöverhuvuden.

Nato bombade Jugoslavien och delade sedermera upp landet i 5 nya länder. Ett klassiskt exempel på moderniserad "Divide and rule"-krigföring, som i första hand är bra för huvudaktörerna, dvs Nato-länderna, medan andra länder, som Sverige, måste istället ta hand om flyktingarna; drygt 100 000 jugoslaver kom till Sverige.

USA och några andra Nato-länder, dock inte alla, bombade suveräna och självständiga landet Irak 2003, under förevändning att störta en diktator, befria irakierna och undanröja massförstörelsevapen. Ett illegalt krig utan FN-mandat, som dessutom destabiliserade delar av mellanöstern och spillde över till grannländerna, bland annat Syrien. Ca 20 år senare är Irak (och Afghanistan för den delen) fortfarande en diktatur, irakierna inte befriade, snarare tvärtom, att de befinner sig i en ännu mer prekär situation pga en korrupt marionettregering, och inga massförstörelsevapen hittade. Följden av USA:s krigspolitik i mellanöstern har resulterat i att ca 750 000 irakier, syrier och afghaner samt andra från mellanöstern kommit till Sverige. Hur många från respektive land fanns det i Sverige innan 2003? Endast några få tusen av vardera. Södertälje kommun tog till exempel emot fler irakier än hela USA som land. Borde inte USA ta emot miljoner irakier, syrier och afghaner istället för Sverige, som inte bombade något land? Nu gör Ryssland exakt samma sak mot Ukraina, dvs bedriver ett olagligt krig utan stöd från FN. Oavsett vem som vinner, så tjänar vinnaren på ett fortsatt korrupt och destabiliserat Ukraina, och som vanligt måste Sverige ta migrantbördan och "spola rent" efter stormakternas imperialistiska krigs- och utrikespolitik, genom att ta emot flera hundratusen flyktingar från Ukraina.

Vilken är nästa bombande stormakt, vars krigs- och utrikespolitik kommer skicka hundratusentals flyktingar till Sverige?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in