Citat:
Ursprungligen postat av
Ertequsqurttalad
Börsen hålls stängd som en motåtgärd mot dessa sanktioner som är olagliga.
Sen tror jag att den särskilda operationen i Ukraina som pågår måste slutföras innan börsen öppnar igen.
Sanktionerna har en större inverkan på andra länder än vad de har på Ryssland.
Och enligt min egen personliga uppfattning kommer dessa att påverka världen i flera år framöver.
Att Ukrainakonflikten skulle upphöra efter ett par veckor är att glömma för att konflikten har pågått sedan 2014 och eskalerat med tiden.
Tror du på fullaste allvar att sanktionerna lyfts samtidigt som invasionsangreppet upphör?
Du vet om att lille Ivan som fyller 3år imorgon, kommer få växa upp och bli en gammal man i ett land under värre depression än i slutet av 20-talet?
Klart sanktionerna påverkar omvärlden, men inte i närheten mot hur isolerat och ensamt Ryssland kommer stå i en hel djävla generation framöver.
Vänta bara tills löner slutas betalas ut - Då brakar helvetet loss.
Stora mängder ryssar kommer vandra till norra kusten för fiske, men hälften kommer frysa ihjäl på en 10-års period.
Ryssland transporteras rakt bakåt i tiden en sisådär 400år, medans vi sitter på Donken och skålar för Ukrainas självständighet.