Citat:
Ursprungligen postat av
Straiter
Skön seger och fasiken vad Robertson var bra ikväll!
Det här gjorde verkligen titelracet och kampen om den fjärde CL-platsen än mer spännande.
Rent spontant känns det som att Liverpool måste vinna över City och Arsenal måste vinna över Spurs för att respektive lag ska kunna nå sina mål. (Liverpool har tuffare avslutning än City och Arsenal har tuffare avslutning än Spurs.)
Chelsea blev f.ö. ikväll enda laget som kan gå igenom CL-slutspelet i år med idel segrar.
Robertson, som såg ut som en 65 åring som är bakis, var bra? Han blev ju totalt överkörd av Martinelli matchen igenom.
Annars så är jag inte ett dugg orolig för 4:e platsen, jag är även 100% säker på att Man City kommer att vinna ligatiteln, samt att så som tabellen ser ut nu (för 1-4) kommer den oxå att se ut efter sista omgången.
Men jag måste bara fråga.. på vilket sett har vi ett tuffare schema framför oss än vad Spuds har? Mina ögon o min hjärna säger nämligen tvärtom (Nej, jag säger inte detta p g a att jag själv är Arsenal fan).