2022-03-16, 15:57
  #385
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1488hh
Force majeure bör gälla här.

Det har du säkert rätt i, frågan är dock just hur det kommer att regleras…
Det är knappast som så att skulden försvinner, eller att det inte kommer bli påföljder…
Citera
2022-03-16, 15:57
  #386
Medlem
Rodimusprimes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UpTop
Ja det var ett litet bait att jämföra regeringen här med Putins. Provocera fram att något sker på självförsörjningsfronten.

Jo men så lär det vara, brist på några varor gör inte att man svälter, vi borde väl t.ex. vara 100% självförsörjande på mjölk, potatis och vete m.m. så att vi inte skulle klara en kris där import upphör tror jag inte på men vad är planen i landet ifall det sker, hur är det organiserat?

Finns det t.ex. stora fröbanker i Sverige med allt möjligt förresten för att förbereda på en snabb, 1-2 säsongs omställning ifall det behövs? Hur ser Sveriges förmåga ut vintertid. Vad har landet för matlager?

Någon som vet?
Rent spontant skulle jag gissa att alla typer av förberedelser gick i stiltje 1991 dessvärre. Vi har nog förmågan men det hade nog blivit en chock för många hur många hyllor som skulle stå tomma i charken och hur lite buffalo mozzarella det skulle finnas. Men mjöl, ägg, potatis sånt tror jag inte vi behöver oroa oss för. Tvärtom skulle det nog göra oss gott att inte förlita oss på miljöförstörande argentisk oxfilé för lördagsmiddagarna.
Citera
2022-03-16, 15:58
  #387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Ukraina på plats 122 och Ryssland på plats 136 enligt https://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_Perceptions_Index

Eller du kanske inte räknar Ryssland till Europa. Vilket jag inte gör heller och har aldrig gjort. De är mongoler draperade i vita skinn i princip. Kolla på Putins pannkaksfeja. Inte många europeiska gener där, bara vitt skinn,, blå ögon och slavisk näsa. Annars en mongol.
Ryssland är Ryssland och sankt Petersburg är svenskt är mitt tycke.
Citera
2022-03-16, 16:01
  #388
Medlem
Greenspams avatar
Citat:
Three million barrels per day (bpd) of Russian oil and products may not find their way to market beginning in April in the wake of its invasion of Ukraine, the International Energy Agency (IEA) said on Wednesday, as sanctions bite and buyers hold off.
https://www.reuters.com/business/energy/iea-says-3-mln-bpd-russian-oil-could-be-shut-next-month-2022-03-16/
Citera
2022-03-16, 16:03
  #389
Medlem
Chics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
"Systemet" behandlar inte alla lika för de som äger systemet har själva intressen.

Du har så rätt. Ungefär som i Sverige där "demokrati" endast är viktigt när det gynnar regeringen, men om det gynnar SD så måste det motarbetas. "Systemet" är riggat och behandlar inte alla lika.
Citera
2022-03-16, 16:04
  #390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Du får tro vad du vill. Jag har inget investerat i något av länderna. Jag har hela mitt liv levt med rysskräcken. Det var ju inte ens dolt att fi var ryssen när jag lumpade. Bara för att jag tycker att jag kan förstå Ryssland så gör inte det mig till en Putin/Rysslandsvurmare. Tvärtom så älskar jag snarare det riktiga USA och känslan av frihet och vara sin egen lyckas smed. Jag har bott där. Mest av allt älskar jag det gamla Sverige, vårt Sverige.

Någon amerikansk MSM (ej FOX, Newsmax eller liknande) gick häromdagen ut och varnade för all falsk information som sprids. De tog upp rapporterna med ukrainske ghost-pilot och ryska tanksen som körde över en en privatbilist. En pilot som skjuter ner 5 flygplan under sin karriär blir ett äss så att en ukrainsk pilot skulle skjutit ner 6 på en dag och 10 på en vecka är bara en fet lögn. Den ryska tanksen som körde över en privatbilist visade sig vara en ukrainsk tank som förlorade kontrollen. De visade också klipp på bomber som kom från en fyrverkeriexplosion 2017, någon bild på strider visade sig kommer från ett TV-spel osv osv.

"""Vissa delar av USA""" verkar ha fingrarna långt ner i den ukrainska syltburken. De nämnda biolabs verkar styras av contractors och inte av amerikanska militären. Tucker Carlson gissade att Biden inte fått koderna till kärnvapenknappen och att han heller ej styr militären. Den amerikanske militären vet att det pågår korruption ända upp till Biden just nu och att sättet att låta detta avslöjas är att låta Ryssland avslöja det. Stämmer det så kanske det också stämmer att militären övervägde militärkupp 2015 och sedan kontaktade man Trump istället och att det som pågår nu är en enorm kamp halvt som halvt i det dolda mellan de som skyddar folken och globalismen. Själv vet jag inte riktigt vad jag ska tro. Jag hoppas det stämmer för väst har helt gått åt fanders senaste 30-50 åren.

De folk som fick betala det högsta priset under 1900-talet var tyska, ukrainska och ryska folket. De slaktades som om det inte fanns någon morgondag. Precis som Aleksandr Solzjenitsyn sa, anledningen till att folk inte vet det här är för att den globala MSM är i händerna på förövarna. Food for thoughts...

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=%2bfMqnvkp&id=AF60716E33 3FE50EB65D68C0407CE6B72D1B845C&thid=OIP.-fMqnvkpoJgq5I6peAG7awHaEK&mediaurl=https%3a%2f%2fi .pinimg.com%2f736x%2f79%2f90%2f20%2f79902019048373 eacc35688e2a858d82.jpg&cdnurl=https%3a%2f%2fth.bin g.com%2fth%2fid%2fR.f9f32a9ef929a0982ae48ea97801bb 6b%3frik%3dXIQbLbfmfEDA aA%26pid%3dImgRaw%26r%3d0%26sres%3d1%26sresct%3d1% 26srh%3d731%26srw%3d1300&exph=414&expw=736&q=solzh enitsyn+in+the+hands+of+the+perpetrator&simid=6080 22444243184781&FORM=IRPRST&ck=13136ED61EE7BEE784C6 966F9810C401&selectedIndex=0&ajaxhist=0&ajaxserp=0

Vad är snittet för en erfaren veteran, stridspilot genom historien i fråga om Ace, överlevnad, och med och mot vilka plan i historien? Förstår att skjuta ned fem plan i luftstrider är en bedrift som långt ifrån alla överlever. Skulle vara intressant ifall det fanns statistik... k/d så att säga
Citera
2022-03-16, 16:07
  #391
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UpTop
Vad är snittet för en erfaren veteran, stridspilot genom historien i fråga om Ace, överlevnad, och med och mot vilka plan i historien? Förstår att skjuta ned fem plan i luftstrider är en bedrift som långt ifrån alla överlever. Skulle vara intressant ifall det fanns statistik... k/d så att säga

Frågar du mig så har jag ingen aning. Jag refererade bara till det jag hörde från amerikansk självkritisk MSM häromdagen.
Citera
2022-03-16, 16:08
  #392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rodimusprime
Rent spontant skulle jag gissa att alla typer av förberedelser gick i stiltje 1991 dessvärre. Vi har nog förmågan men det hade nog blivit en chock för många hur många hyllor som skulle stå tomma i charken och hur lite buffalo mozzarella det skulle finnas. Men mjöl, ägg, potatis sånt tror jag inte vi behöver oroa oss för. Tvärtom skulle det nog göra oss gott att inte förlita oss på miljöförstörande argentisk oxfilé för lördagsmiddagarna.
Allmän fråga, vad hade vi för matimport från Ryssland specifikt? Skulle vilja se statistik hör med, varor % till vilka områden och från vilka länder. Hoppas det ryms att lirka in i trådämnet, eller så kanske man får starta en ny tråd med frågorna jag har.
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Frågar du mig så har jag ingen aning. Jag refererade bara till det jag hörde från amerikansk självkritisk MSM häromdagen.
Nej bara allmänt ifall någon vet vart man kan se sådant. Men med propagnanda, misinformation och massiv censur vid krig så vem vet vad man ska lita på, vilka källor och vad som överlever eller presenteras senare i historieböckerna, websidor etc & diverse dokumentärer.
__________________
Senast redigerad av UpTop 2022-03-16 kl. 16:12.
Citera
2022-03-16, 16:11
  #393
Medlem
Tror inte att ett land kan gå i konkurs?. Vem skulle fordringsägaren vara
Citera
2022-03-16, 16:11
  #394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Detta låter som ett önsketänkande från din sida. Faktum är att "MSM Globalisternas berättelse" är såsom det fungerar idag, och har gjort åtminstone sedan andra världskriget. Inget land kan upprätthålla välstånd och en väl fungerande ekonomi utan att vara en del av "MSM Globalisternas berättelse".

Det gäller Sverige, det gäller USA, det gäller Kina, Ryssland och Ungern. Specialisering kallas det med ett annat ord, dvs att olika länder gör det som just de är bra på. Och ju högre upp på förädlingsstegen man är, desto rikare är landet (rent generellt).

Man blir rikare på att tillverka bilar, batterier, IT och miljöteknik, än man blir på att utvinna olja och skörda vete.

Men vi alla behöver varandra, Ryssland behöver också bilar, batterier, IT och miljöteknik och Sverige behöver olja och vete. Det är därför som det slår oerhört hårt mot Ryssland att bli utestängt från hela den globala marknaden. Det berör 90% av deras ekonomi.

Att Sverige blir utestängt från Ryssland berör mindre än 1% av vår ekonomi.


Exakt så. Välformulerat dessutom.

Kina är i alla fall smarta som ohämmat köper upp IP alternativt kopierar och hela tiden försöker ta sig högst upp i förädlingskedjan. Inte alltid superbra på produkterna i sig men i handel är de närmast oslagbara.

Och för värdens totala utveckling har "globalister" i bemärkelsen globala handlare bevisligen skapat värdens genom tiderna största ekonomiska utveckling. Fattigdomen i världen har missat dramatiskt. Alternativet att alla länder skulle försöka vara självförsörjande och med höga tullmurar har testats historiskt med uselt resultat.

Sen är det givetvis så att specialiseringen också kan leda till problem. Dels det vi ser nu d v s att hela systemet blir känsligt för störningar. Å andra sidan så går det också att justera relativt snabbt för de som deltar i den globala handeln (resten av världen utom Nordkorea och Ryssland) även om det kan ge tillfällig inflation och högre räntor.

Det finns naturligtvis också problem i ohämmad globalisering. Men det kan vi lämna därhän för det är OT.

Men Ryssland är i default redan nu de facto

Att det sedan innebär att de låter bli att betala "judeglobalisterna" de avtalade räntorna och amorteringarna kan låta smidigt ur ett ryskt perspektiv. Men även det ger konsekvenser.

Och ingen långivare accepterar givetvis rubel som betalningsmedel ändå.
Citera
2022-03-16, 16:15
  #395
Moderator
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UpTop
Vad är snittet för en erfaren veteran, stridspilot genom historien i fråga om Ace, överlevnad, och med och mot vilka plan i historien? Förstår att skjuta ned fem plan i luftstrider är en bedrift som långt ifrån alla överlever. Skulle vara intressant ifall det fanns statistik... k/d så att säga

Det finns inget sådant snitt, då det beror på så många relevanta faktorer, som i sin tur administreras och styrs så olika i olika länders försvarsmakter.

T.ex... Är pilot A som skjutit ner 10 fiendeplan sämre och mindre erfaren än pilot B som skjutit ner 20, givet att pilot A hade en fronttjänstgöring på 6 månader, medan pilot B flugit i fronttjänst oupphörligen i 5 år?

Är det lika meriterande att skjuta ner 5 nordkoreanska MIG-15 från 1953, som det är att skjuta ner 5 ryska MIG 31 av senaste uppgraderade modell?

Det finns piloter i historien som blivit nedskjutna innan de hunnit skjuta ner några andra plan alls, samtidigt som det finns världshistoriens mest segerrika ess som Erich Hartmann, Gerhard barkhorn och Walter Nowotny.

Om du kikar på den här listan över flygaress under WW2 får man, exempelvis, lätt intrycket av att tyskarna var ljusår bättre än alla andra. Det är en sanning med modifikation, då många andra länder drog tillbaka sina ess och satte dem som instruktörer istället för att låta dem flyga till dess att de blev nedskjutna och dog, tillfångatogs eller skadades så svårt att de inte längre kunde flyga. En stor del av den tyska övervikten beror alltså, förmodligen, inte alls på att de var tusentals procent bättre än sina motståndare, utan att den tyska personalpolitiken var annorlunda än exempelvis den amerikanska.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_War_II_flying_aces
Citera
2022-03-16, 16:17
  #396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mangne
Tror inte att ett land kan gå i konkurs?. Vem skulle fordringsägaren vara
Det är en intressant fråga.

Och är alla länder skuldsatta, är alla pådrivna av skuld (utlånat, uppbackat av exakt vad och av vilka) som man tvingar in befolkningen att slava av denna skuld, utbildningssystem som ska generera jobb som genererar $ lika mycket som och ibland hellre än någon faktiskt nytta och värde förutom skatteintäkter (som vi alla vet inte används som det ska hela tiden) och skuldbetalning.. vilka länder har helt regionala, och nationella valutasystem t.ex.

Jag kan inget om politik eller någonting i världen känner jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in