Citat:
Ursprungligen postat av
BroderDonut
Luhansk och Dontetsk (Donbassområdet) utropade sig som självständiga för att de inte accepterade en statskupp var efter landet lät militanta ryssfientliga neo-fascister härska på gatorna. Landet Ukraina attackerade separatisterna i Luansk och Donetsk.
Det startade med paramilitära fascistiska grupper, men dessa har nu införlivats i den reguljära ukrainska armen. Ukraina skrev under fredsavtal (Minsk 1 och Minsk 2) som de Ukraina inte kunde hålla eftersom regeringen inte kunde styra över militären. Till slut pressade militären regeringen (latent hot om en ny statskupp) att helt ge upp Minsk 2 och Ryssland invaderade.
1. Det gick inte till så. Du pepprar med puttlerpropaganda som ingen tror på.
2. Även
omdet gick till så, så funkar inte folkrätten så.
Fortfarande ligger dessa områden alltså i Ukraina.
Fortfarande bara ett land som attackerat ett annat land.
Det vet du såklart. Obegripligt varför du tycker tusentals ryssar ska dö en ohyggligt plågsam död för att få mörda civila långt från mamma.