Citat:
Ursprungligen postat av
goseigen
Nazisterna stormade lokalregeringens lokaler.
Om det ursäktas; hur kan du ha missat sådan information om du nu tycker dig undersöka saker så noga?
Det där är ju info man skakar fram på högst fem minuter.
Det glädjer mig att du har noterar min noggrannhet. Nu när du har förklarat så vet vi vad du menade med våld och förtryck när du svarade på mitt inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av
BroderDonut
Luhansk och Dontetsk (Donbassområdet) utropade sig som självständiga för att de inte accepterade en statskupp var efter landet lät militanta ryssfientliga neo-fascister härska på gatorna. Landet Ukraina attackerade separatisterna i Luansk och Donetsk.
Det startade med paramilitära fascistiska grupper, men dessa har nu införlivats i den reguljära ukrainska armen. Ukraina skrev under fredsavtal (Minsk 1 och Minsk 2) som de Ukraina inte kunde hålla eftersom regeringen inte kunde styra över militären. Till slut pressade militären regeringen (latent hot om en ny statskupp) att helt ge upp Minsk 2 och Ryssland invaderade.
Citat:
Ursprungligen postat av
goseigen
Det var tvärtom, lokala kupper. Med våld satte man igång att förtrycka delar av provinserna Donetsk och Luhansk.
Så rätta mig om jag har fel. Du menade...
Med våld *separatisterna med vapen i hand tog över sina myndighetsbyggnader* satte man igång att förtrycka delar av provinserna Donetsk och Luhansk *de förtryckta är den politiker, byråkrat eller annan personal som separatisterna avskedade från sina jobb i myndighetsbyggnaderna alternativt de handfull personer dog/försvann där de olika sidorna skyller på varandra*.
Med "Det var tvärtom" så är det fortfarande knepigt att förstå vad du menade.
Jag beskrev att Luhansk och Donetsk förklarade sig självständiga för att Ukraina gjorde en våldsam kupp som medförde att våldsamma ryskfientliga grupper härjade gatorna.
Så med tvärtom så menar du inte tvärtom, utan du menar att separatisterna gjorde samma sak, kupp och våldsamheter.
Att även om separtisterna fortfarande förklarade sig självständiga på grund av kuppen 2014, så gjorde de också en kupp och var också våldsamma?