Citat:
Ursprungligen postat av
CatSith
Ryssland hade behövt göra som Kina och fokuserat på in ekonomi i första hand, samtidigt som man satte korrupta företagare och myndighetsfolk i omskolningsläger.
Jag undrar hur mycket skatteintäkter som försvinner med de utländska företagen, vad jag hört tidigare var det ryska skatteverket mycket noggranna med att beskatta utländska företag, samtidigt som inhemsks företag ägda av rätt personer kom undan med rätt mycket.
Det var dock ett tag sedan
Om man nu ska vara sån så är mycket av detta kulturellt betingat.
Kineser har sedan historiens början varit ett handelsfolk med mycket det stor ekonomisk "förmåga"
Under kommunisttiden så har kineser "översvämmat" sydostasien och där utvecklat ekonomierna något enormt. Inte bara i Hongkong och på Taiwan som båda har haft ekonomisk utveckling som är närmast unik i världen genom alla tider. I Malaysia och Thailand likaså.
När sedan kommunisterna öppnade fastlandskina så har såklart alla dessa kineser i diasporan tagit chansen att delta i Kinas ekonomiska utveckling. Kommunistpartiet har trots sin historia god förståelse för ekonomi. De är trots allt kineser.
Men Ryssar? De har absolut noll kunskap och förståelse hur man driver affärer. Annat än via korruption och våld. Så har det mer eller mindre alltid varit.
Även om de grundades av Rurik som eventuellt var handelsresande viking så har Ryssland alltid levt med en krigskultur.
Samma sak nu. Ryssar kan helt enkelt inte handel, ekonomi, affärer. Kan någon nämna innovationer som kommit från Ryssland och genererat större företag hemma i Ryssland?
Förklaringen är alltså helt kulturellt betingad
Och nu när Putin insåg att Ryssland var på väg mot den ekonomiska avgrunden så tog han till den gamla ryska kulturen d v s att anfalla för att skapa nya möjligheter i ett större imperium.
Imperier byggs just för att suga ut andra folk för att gynna herrefolket utan att herrefolket själva ska behöva uppfinna och jobba för utvecklingen