2022-03-11, 20:43
  #75049
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Driftstopp
Jo faktiskt, de där med att vifta med ryska flaggor och lika en pizza bagare tyder på att de fått tag i några. Syrianer och ryssar har en helt klart annan hudfärg. Viftade soldater på videon ser ut som babbar från mena, så till viss del stämmer det.

Det finns vita Syrianer vet du väl? Eller har du aldrig lämnat din bondehåla?


Tjetjnien å dagistan tillhör ryssland btw.
Citera
2022-03-11, 20:43
  #75050
Medlem
moment42s avatar
Den sorgsna sanningen är att den OHHHHHHHHH så tuffa ryssen av idag är en liten pojk som har växt upp för sakta pågrund utav att han har tvingats in i ett liv utan RIKTIG perception.Det räcker inte med att bara sitta och återupprepa - russia,sussia,oh great russia,och sedan tro att det räcker för att överleva i den RIKTIGA världen
Citera
2022-03-11, 20:43
  #75051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Zelenskyj införde film / foto - förbud för allmänheten redan krigsutbrottet.

Filma inte dina egna styrkor. Filma gärna ryssarna. Kortfattat.
Citera
2022-03-11, 20:43
  #75052
Medlem
serbisknegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Driftstopp
Syrier i ryska truppen
https://www.youtube.com/watch?v=UngBapD99t8&ab_channel=TheTelegraph
Jag postade filmen tidigare mmen de är körda. Undrar bara hur mycket propaganda de har ätit de sista dagarna.

Aporna tror Ukraina är syrien. Fuck you araber!
Citera
2022-03-11, 20:43
  #75053
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Är du trög? Ryssland är ff ett jävligt rikt land.

Du är mer än lovligt efterbliven du... Ryssland är ett rikt land den var rolig.. satsa på en karriär som stå upp komiker.
Citera
2022-03-11, 20:44
  #75054
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BonerBatman
Vitryssland är inget eget land längre. Det är 100% lydstat till Ryssland. Ledaren Lukashcenko bryr sig inte ett piss om sitt eget folk heller, han lyssnar bara på Putin. Befolkningen har sedan tiden kriget börjat saboterat järnvägar som transporterat materiell till Rysslands styrkor, sagt upp sig från militäre, anslutit till Ukrainas militär, demonstrerat och kämpat rätt hårt för att få stopp på eländet. Men ledaren bryr sig inte ett skvatt. De har inte haft ett fritt val på 30 år. 10-tusentals sitter fängslade för att ha demonstrerat mot ledaren. Lider med dem.

Helt sjukt när man tänker efter. Vitryssland och Ukraina är ett verkligt broderfolk när man bortser från politisk ledning.
Citera
2022-03-11, 20:44
  #75055
Avstängd
dacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guy86
Ja med tanke på att det inte gått bra för Charkivs djurpark, så känns det osannolikt att Kiev zoo kommer klara sig undan bomber. Stackars elefanten Horace, hans oro är helt befogad. Han hade lämnat om han kunde men han hålls kvar av människor för att höra hur explosioner närmar sig och sen bombas till döds eller i värsta fall skadas allvarligt / svältas ihjäl.

Människor är brutala.
Ja fy fan. Såg en film en gång om när de sovjetiska soldaterna kom till Berlin och detta bombade Zoo med trasiga staket och burar där djuren strövade fritt i jakt på mat.
Citera
2022-03-11, 20:44
  #75056
Medlem
Driftstopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Det finns vita Syrianer vet du väl? Eller har du aldrig lämnat din bondehåla?


Tjetjnien å dagistan tillhör ryssland btw.

Tjetjenier tillhör ahmat bataljongen och har en helt annan uniform.
De på videon är inte vita någonstans.
Citera
2022-03-11, 20:44
  #75057
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Salcinn
Givetvis kan de inte skicka in i närheten av det folket, Ryssland har en lång gräns som måste försvaras. Dessutom är de siffrorna lika kryddade som resten av deras arsenal. Men givetvis har de manskap men det kommer dröja månader innan de kan mobilisera hela sin reserv och få upp fungerande logistik.

Rysslands problem är inte antal soldater, deras problem är logistik.

Absurt att dem skulle kalla in folk från Syrien när dem självs har massa soldater som dem kan kalla på.
Citera
2022-03-11, 20:44
  #75058
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Driftstopp
Syrier i ryska truppen
https://www.youtube.com/watch?v=UngBapD99t8&ab_channel=TheTelegraph

I syrien ja
Citera
2022-03-11, 20:45
  #75059
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av serbiskneger
Arabpacket är usla soldater.

Vad menar du?

De är väl de bästa? Liksom de subsahariska soldaterna.

Jag kan inte tänka mig att de åker till Ukraina bara för att få en slant av Putin.

Nej, det här är hårdföra elitsoldater som slåss av ideologisk övertygelse...
Citera
2022-03-11, 20:45
  #75060
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Felstavaren
Man måste förstås acceptera att människor kan ha sina egna perspektiv, men jag håller med om att de som hyllar den förstörelse Putin sprider nu är ganska märkliga för att uttrycka det milt.

Om en gigantisk asteroid var på väg mot jorden är jag övertygad att många av dem hade dyrkat den.
Javisst. Jag kan också ta Putins perspektiv och se att han har känt sig trängde av Europa och NATO men den här självutplånande dyrkan av en förmodat (men felaktigt) Stark Ledare är något annat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in