2022-03-11, 19:48
  #997
Medlem
Putin använder flyktingarna som vapen mot Europa. Europa måste använda flyktingarna som vapen mot den ryska ockupationen. Tillsätta exilregering och exilarmé. Militarisera och beväpna dem. Ej integera eller ge medborgarskap eller asyl. Vi måste vara lika cyniska dom Ryssland.
Citera
2022-03-11, 19:49
  #998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
Samtidigt kan inte Polen ensamma ta emot 10 miljoner flyktingar, vi är båda med i EU och måste hjälpas åt och givetvis måste övriga medlemmar också göra det.
Ett spontant svar på ditt inlägg är att nya flyktingar ska till länder som tidigare inte tagit emot stora mängder. Och helst till fattigare länder, det skulle öka ukrainarnas incitament för att återvända, tror du inte det?
__________________
Senast redigerad av Cymbaltazzz 2022-03-11 kl. 19:52.
Citera
2022-03-11, 19:49
  #999
Medlem
Kleo95s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glochester
Är där någon som vet om kostnaden för flyktingarna tas från Eus gemensamma budget.Sverige kan ju
Inte ta kostnaderna själva för över 200000 ukrainare

Varför inte? Det kostar att vara god eller hur?
Citera
2022-03-11, 19:50
  #1000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drommar
Vad surrar du om? Kan man sätta ett pris på vad flyktingar får kosta?
Lycksökarna från mellanöstern kan vi skicka tillbaka. Ukrainska kvinnor och barn behöver vårat skydd. Är du helt hjärtlös eller?

Du måste ju vara knäpp/helt verklighetsfrånvänd.
Citera
2022-03-11, 19:50
  #1001
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Messial
Hur många ukrainare kan Sverige ta emot? Kan vi ta emot en miljon ukrainare och ge dom PUT?
Absolut!

Och inte bara PUT utan total tillgång till våra bidragssystem och bostäder. Vi måste inse att det är ett veritabelt kompetensregn som drar in österifrån.

Come to think of it, det är lika bra att ge total asyl åt alla, gamla sovjetstater, afrikaner, asiater, hela världen. Först då kan vi uppnå tsarinnan Lööfs vision om 30 miljoner innevånare.

Vill nominera en speciell barnministerpost för Frederick Federley. De ukrainska barnens väl och ve är vår framtid!
Citera
2022-03-11, 19:50
  #1002
Medlem
Rasseltasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cateatdog
Så länge dom stannar kvar och deras män ansluter så är det bra. Har träffat många ukrainare och de jag mött kommer bidra.
Våra svenska ungdomar ska jobba med HR ...vi behöver hantverkare som inte kör nyaste bilarna och pratar i mobilen och vi behöver undersköterskor som inte är utbrända.
Nu är det 2015 igen för naiva svenskar med godhetssjuka. "Kommer bidra". Vi som har lite koll kan istället upplysa om att ukrainare är lika korrupta som övriga post-sovjetiska folkslag. "Kan man lura staten ska man göra det". Sådan är deras moral. De är inte alls som oss eller andra väst-europeer utan helt annorlunda. Svartjobb och annat ekonomiskt fiffel är helt självklart för ukrainare. Inbilla dig inget annat.

När det blir krig någonstans i världen blir Sverige sittande med Svarte Petter. Detta verkar vara en naturlag.
Citera
2022-03-11, 19:50
  #1003
Medlem
Vad gäller för alla hundar och katter, måste de i vanlig ordning vara vaccinerade mot rabies med intyg och chip eller sitta i karantän? Har inte sett att någon kontrollerar eller hindrar dem att komma in i landet. Inte heller att media bryr sig med frågor eller vad som gäller mer än att zooma in djuren. Detta kan medfara en otrolig smittspridning av rabies i landet av sällan skådat slag!
Citera
2022-03-11, 19:51
  #1004
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nemesis556
den där Igeman eller vad han heter nu - på presskonferens när en journalist frågade om de får stanna efter kriget

Tack för info, det hade jag missat.
Citera
2022-03-11, 19:51
  #1005
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ClasZtefanYngwezon
Såg ut som många män utanför Migrationsverket när de visade ett inslag på TV:n.

Länk?

Var männen blåögda? 😎
Citera
2022-03-11, 19:52
  #1006
Medlem
Kleo95s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av deliciousdelux
Någon av er som har koll på om det verkligen är ukrainare som väller in i Sverige?
Kan inte ansvara för ALLA som väller in i Sverige men Migrationsverket registrerar som ukrainare bara de som har ukrainska ID- handlingar
Citera
2022-03-11, 19:53
  #1007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cymbaltazzz
Ett spontant svar på ditt inlägg är att nya flyktingar ska till länder som tidigare inte tagit emot stora mängder. Och helst till fattigare länder, det skulle öka ukrainarnas incitament för att återvända, tycker du inte det?

Nej, det tycker jag inte. Hela EU måste ta ett gemensamt solidariskt ansvar nu när vi har en flyktingkris som är den största sedan andra världskriget.
Citera
2022-03-11, 19:54
  #1008
Medlem
SamuraiBennys avatar
Poppa popcornen, ska bli kul och höra Allahiansen prata om att bygga murar och skicka ut "Invandrare" medans SD försvarar Ukrainska flyktingar, such a clown world.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in