Citat:
Ursprungligen postat av
Sickmyduck
Kan Putins motiv i att invadera Ukraina vara ekonomiskt? Alltså att han hoppas kunna ta kontroll över Ukrainas naturresurser för att säkra Rysslands ekonomiska framtid?
Ryssland producerar och exporterar inte mycket mer än gas & olja. Dock i enorma volymer. Det är inkomsterna från gas & olja som får Ryssland att gå runt.
Vi går mot en framtid globalt där man vill minska eller helt ta bort behovet av olja. Slutar vi behöva olja skulle Ryssland förlora en av sina två stora inkomstkällor. Landet kanske inte överlever det.
I Ukraina finns det enorma mängder av naturtillgångar. Mycket gas t.ex.
Krim som man började med att ta över ska ha mängder med naturresurser och man ska även ha upptäckt en stor mängd som ännu inte tagits fram:
https://www.nytimes.com/2014/05/18/world/europe/in-taking-crimea-putin-gains-a-sea-of-fuel-reserves.html
Har allt hela tiden handlat om pengar? Så som det brukar göra? Alla andra anledningar är helt enkelt skitsnack och han vill ha deras resurser. Kan det vara så?
Det är klart att det bara handlar om pengar, han fullständigt skiter i tattarryssar överhuvudtaget eftersom han skickar in ryska snorungar i kriget, när han blev påkommen så skyller han på någon annan.
Du har väll sett filmerna när ryssarna snor pengar och stjäl andra människors husdjur för att äta upp dom, ryssarna beter sig värre än alla finska zigenare tillsammans.
Om vi lyckas frysa Gunvor Group alla tillgångar så har vi gett Putin en pungspark, han utnyttjar en svensk målvakt för att lura den ryska befolkningen och stjäla landets ekonomiska naturresurser.
Är det någon annan som har bilder På Putins semesterhus som gjordes om till rysk bögklubb?
Haha, såg en bild på Plutten med chipstuttar.