Citat:
Ursprungligen postat av
Prof8
Att såga en stock tills den väger rätt är ingen tävling. Enbart trial and error. Springa fram och tillbaka tills det blir rätt. Alltså ingen prestation, enbart slump. Sjukt att skicka hem en person som alltid dragit sitt strå till stacken, medan andra tar sig en tupplur på höskullen,q sladdrar och smider ränker. De enda som är värda en seger är Cissi och Prince. Styrka och mental kompetens.
Keisha söker sig tyvärr alltid till fel sällskap.
Håller helt och hållet med dig. Och sen får man inte ens se resultatet från vågen så TV4 kan helt enkelt styra vem / vilka dom vill ska vinna tävlingarna. Låta deltagarna hålla på och springa fram och tillbaka i 5 min och sen utse "vinnaren". Lägg ner sådana tävlingar.
Förövrigt är det himla konstigt att vi ska försöka ha så jämställt samhälle i övrigt men i Farmen tävlar man inte på lika villkor. Man skulle lika gärna kunna välja teknik och deltagarna skulle få mjölka små katter och den som får fram mest mjölk vinner. Varför skulle inte några av dessa kvinnor vara starkare än några av männen?
Det är dags för farmen att hitta på nya grenar där kvinnor möter män istället för kunskap.