2022-03-10, 22:53
  #73033
Medlem
PrivateBusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Ånej! Ryssland är på allvar på väg att förlora!

Det visste jag inte.

Så går det väl när man bombar ett barnsjukhus fullt med nyförlösta mödrar. För det har de väl gjort? Det var inte Azov-bataljonen som utlöst några enorma sprängladdningar i närheten, va?

Barnsjukhuset var evakuerat, byggnaden var övertaget av AZOV, därmed ett legitimt mål.

https://sputniknews.com/20220310/russian-mod-alleged-mariupol-airstrike-nothing-short-of-provocation-to-fuel-anti-russian-hysteria-10 93754031.html
Citera
2022-03-10, 22:53
  #73034
Medlem
Swan65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vividcarrot
Behöver inte ockupera landet, räcker med att de går med på kraven ifrån Putin. Om de inte gör det, så är det ju uppenbart att ukrainarna väljer döden och total förintelse.

Som om jag skulle kräva att du ger mig ditt hus annars dödar jag dig. Om du då vägrar så har du alltså valt döden. Det tycker du alltså är rimligt din lilla idiot?
Citera
2022-03-10, 22:53
  #73035
Medlem
vividcarrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kilowattjagaren
Enligt din ledare så befinner sig inte ens Ryssland i krig, hur fan kan du ens lita på vad den bögen säger!
Väx upp och lev i verkligheten!

Varför skulle Putin vara min ledare? Är du efterbliven? Bara för att jag kritiserar folks korkade argument innebär inte att jag är för Putin eller det han gör. Du är väl den som borde växa upp och inte tro att denna konflikt är som ett jävla tv-spel.
Citera
2022-03-10, 22:55
  #73036
Medlem
Strossels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
Jag är nog friskare än vad du är.

Och frågan var Finns Det Oberoende Källor, struntar i Larov och vad han sagt och inte sagt.

Det kommer propaganda från båda sidor, och om man hittar på saker, som Snake island, Så spelar det fienden i händerna.

https://www.youtube.com/watch?v=UO2F8nUi3oA&ab_channel=DWNews

https://www.youtube.com/watch?v=98cXig0hOVw

Kritiskt TÄNKANDE inte okritiskt KÄNNANDE.

Återigen, oberoende källa, finns det?

De visade hans tal på Rapport ikväll så det är väl bara du kollar det.
Citera
2022-03-10, 22:55
  #73037
Medlem
Mainforcepatrols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Det är väldigt opartisk info eftersom bilder och filmer inte ljuger.
Krig råder, och stora rörelser i omvärlden sker, därav avskurna kommunikationer.
Men ta del av dom reportrar som är på plats och beskriver - det är det bästa. Dom är utbildade i hur dom ska snappa upp och hur dom skall förmedla det.

Att Ryssland förbjudit media som rapporterar korrekt fakta säger egentligen det mesta man behöver veta som utgångspunkt, för att förstå att det inte går att lita på olika sidors fakta.
I just detta, går det egentligen bara att lita på en sidas fakta, och om det inte passar dig - Håll ödmjukt käften.

FEL. Båda sidor ljuger alltid i krig. Och huruvida filmer och bilder alltid är sanna, bilda din egen uppfattning.

https://www.youtube.com/watch?v=98cXig0hOVw

https://www.youtube.com/watch?v=UO2F8nUi3oA&ab_channel=DWNews
Citera
2022-03-10, 22:55
  #73038
Medlem
vividcarrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Det är precis de vibbarna man får om man lyssnar på Putin. Hans prat om att de är samma folk är bara samma gamla propaganda som har funnits sedan tsarerna härskade.

Vad det betyder är att Ukraina inte skall vara en fri stat utan styras från Moskva.

Han är en simpel och korkad imperialist som vill återskapa något som är helt dött i andra länder än Ryssland och Belarus.

Du menar till skillnad ifrån alla andra stater som är marionettstater till USA? Eller det faktum att Zelenskyy är en marionett som USA placerade där? Hur vågar man vara emot en amerikansk marionett? Amerikanska marionetter är minsann fria!
Citera
2022-03-10, 22:55
  #73039
Medlem
Hobbybondes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av at0m3n
Turkarna är ett mycket starkt folk och det är svårt att kriga i mot bergsfolket men jag tror inte Putin har använt hela sin fulla arsenal mot Ukraina.

Kolla vad han gjorde mot tjetjenien när dom inte gav upp, https://www.reddit.com/r/CombatFootage/comments/t9qpey/grozny_capital_of_chechnya_after_some_bombings_of/

Det dog 150.000 människor sedan gav dom tillslut upp och började förhandla.
Det var då idag har Putin Tos 1 och andra hemska vapen han kan använda.
För att inte tala om dom 150-200 mm artillery vapen han kan använda och bomba i timmar.

Men tror dom civila offren försöker han undvika så mycket han kan.
Mot muslimerna sket han i vilket precis som USA dom bombade sönder hela staden till sand.
Nästan alla om inte just precis alla krig USA vunnit har varit pga luftangreppen.
Ja det kan han, och kommer förmodligen. Men efter det då? Vad tror du händer om Ukraina ger sig? Lämnar ryssen landet och ukrainarna gör helt om och blir ryssvänliga? Knappast.. De kommer behöva ockupera landet. Med åratal av gerillakrig framför sig.
Citera
2022-03-10, 22:56
  #73040
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
Chilla ner dig mannen. Bli inte så upptriggad bara för att andra människor besitter den källkritik du själv uppenbarligen saknar...
https://www.thedailybeast.com/right-wing-ultra-nationalists-are-putins-useful-idiots
Citat:
Right-Wing Ultra-Nationalists Are Putin’s Useful Idiots
National conservative populists were obsessed with hard borders. Then Putin invaded a sovereign country.
Vi förstår att du ivrigt glufsar i dig Putins propaganda och verkligen vill (behöver?) tro på den, men din godtrogenhet får stå för sig själv och dig som person; vi andra berörs överhuvudtaget inte av den och faktum är att den gör oss en aning förbryllade.
https://euvsdisinfo.eu/lavrov-recycles-tired-old-lies-but-hardly-anyone-left-to-listen/
Citat:
Lavrov Recycles Tired Old Lies, But Hardly Anyone Left To Listen
As expected, Mr Lavrov promptly used the opportunity to deliver another dose of familiar Kremlin disinformation. While the circumstances of his address were unusual, the contents were not – a wide range of well-known Kremlin falsehoods about arms control, disarmament and non-proliferation.
Citera
2022-03-10, 22:56
  #73041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mainforcepatrol
Fast nu finns det ju inga oberoende bevis på att det VAR några aktiva kombattanter i sjukhuset. Dessutom är det kanske liiite oansvarigt att dra av en FAB1000 Inne I En Stad!

Fast nu var ju frågan om påståendena var motstridiga - inte om de var sanna.
Citera
2022-03-10, 22:56
  #73042
Medlem
vividcarrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swan65
Som om jag skulle kräva att du ger mig ditt hus annars dödar jag dig. Om du då vägrar så har du alltså valt döden. Det tycker du alltså är rimligt din lilla idiot?

Jag hade lämnat och kommit tillbaka när jag kunde försvara mig. Vilket är det ukrainska folket bör göra, finns inget heroiskt i att dö i onödan.
Citera
2022-03-10, 22:57
  #73043
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sweden-is-Racist
Dom har gjort en del feta tabbar vilket beror på att dom varit dåligt förberedda. För att få rätsida krävs alltså bättre förberedelser.

Mm, de får ge upp då; sedan sätta upp trupperna på ett annat sätt och spela om.
Citera
2022-03-10, 22:57
  #73044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Nu ska tzaren och landsfadern äntligen få (åter)upprätta Sovjetunionen 2.0!
https://twitter.com/KevinRothrock/status/1501935395092631556

Jag riktigt ser framför mig hur Putin håller möte om Rysslands ekonomiska situation på sitt flotta kontor, och någon av hans rådgivare uppgivet mumlar något om att "Det har verkligen gått helt åt helvete nu, det finns typ bara en sak till vi kan göra för att få det ännu värre... "
Putin flyger upp på skrivbordet med tältresning i kostymbyxorna och skriker "MEN VARFÖR SA DU INTE DET PÅ EN GÅNG! NU KÖR VI!!!!"
Är han sådär eller gör han en parodi på sig själv? Låter som bara mummel och svammel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in